Měj se na pozoru

Sarah Pinborough - Ví o toběrecenze knihy
Sarah Pinborough – Ví o tobě

„Miluju svého manžela. Miluju ho od chvíle, kdy jsem ho poprvé uviděla, a nikdy ho milovat nepřestanu. Nevzdám to. Nemůžu.“

S autorkou Sarah Pinborough se jako čeští čtenáři setkáváme prostřednictvím této knihy poprvé. Jedná se o britskou spisovatelku, která již napsala řadu románů. A kniha Ví o tobě je její zatím poslední knihou a zároveň první knihou, která vyšla u nás.

Louise je třicet čtyři, opustil ji manžel a žije se svým malým synem Adamem sama. V baru se setká s mužem, který jí je sympatický, skončí to několika nevinnými polibky. Jenže jaké to je překvapení, když tento muž, David, je jejím novým šéfem, což zjistí následující den v práci. Jenže si oba nemohou pomoct. Vše se ještě vyhrotí, když se Louise náhodou seznámí s Davidovou ženou Adele a ta ji žádá, aby jejich seznámení zůstalo před manželem utajeno. Louise nechce ztratit ani jednoho, oba si oblíbila. Adele a Louise spojuje jedna věc, již od dětství mají noční můry, a Adele Louise pomůže, čímž si ji ještě více připoutá k sobě. A Davida Louise miluje. Co má Louise dělat? Má ukončit známost i přátelství, má se vzdát obou?

„Každý má nějaká tajemství, Lou,“ chlácholí mě. „Každý by měl mít právo na nějaká tajemství. Nikdy nemůžeš o člověku vědět všechno. Zbláznila by ses, kdyby ses o to snažila.“

Jenže na oko fungující manželství má trhliny a velké. Louise se do toho pořádně zamotá. Má chránit Adele před Davidem? Nebo je Adele ta nebezpečná? Louise netuší. A když zjistí pravdu, je už pozdě. Pozdě na cokoliv.

Začátek knihy se tváří skoro nevinně. Muž se seznámí s pohlednou ženou, ale ejhle je ženatý, jak už to bývá. A ta žena se zdánlivou náhodou seznámí s mužovou manželkou a co čert nechce, stanou se z nich kamarádky, ale musí to před mužem utajit. A v tom to začne. Při čtení si budete neustále říkat, co znamenají ty náznaky, jaké tajemství Adele s Davidem střeží? A neustále doufáte, že se na konci knihy vše dozvíte.

„Najednou tu vůbec nechci být. Tohle není dobrý nápad. Představovala jsem si, že žijí v dokonalém manželství, ale teď, i když jsem viděla tenhle překrásný fascinující dům, jí vůbec nezávidím. Dokonce ani její krásu a eleganci. Opravdu ne. Ten dům mi připadá jako zlatá klec.“

Kniha vám odhalí, co je člověk schopen udělat pro lásku. A zároveň vás varuje – Mějte se na pozoru, s kým se seznamujete. Není vždy vše takové, jak vypadá. A pozor na nevhodné dary, mohly by se otočit proti vám.

I když jsem v závěru knihy začala tušit, k čemu se schyluje, konec je šokující a nečekaný. Řekla bych, že závěr knihy přesouvá příběh z roviny psychothrilleru do úplně jiné dimenze.

„Minulost je stejně neuchopitelná jako budoucnost – jen perspektiva pohledu, kouř a zrcadla. Nedá se definovat. Řekněme, že dva lidé prožijí to samé – ale když je požádáte, aby to popsali, jejich vyprávění se vždy budou lišit. Pravda se různým lidem jeví různě.“

Kniha je rozdělena do tří částí a několika kapitol, v nichž se ve vyprávění střídá Adele s Louise s kapitolami nazvanými Tehdy, z nichž se dozvídáme o Adelině minulosti. Kapitoly obou žen jsou psané z jejich pohledu, tedy v první osobě a občas se mi stalo, že jsem musela listovat zpět k názvu kapitoly, abych zjistila, která z těch dvou zrovna vypráví svůj příběh. Díky členění na kapitoly se kniha čte svižně, nejsou v ní dlouhosáhlé pasáže a děj má spád. Až vás přivede k mrazivému konci.

Ještě druhý den po přečtení se nemůžu z knihy vzpamatovat a myslím, že mi ještě dlouho zůstane v hlavě. A tak neváhejte, možná, že bude kniha aspirovat na knihu roku, tak si ji nenechte ujít.

„Tajemství, tajemství, samá tajemství. Když se podíváte dost zblízka, zjistíte, že lidé jsou jich plní.“

Doporučuji všem, co mají rádi psychická dramata, tajemství a tajemno. A také těm, které trápí noční můry, a cítí se dost silní dozvědět se pravdu.

Trojúhelník na obálce knihy pěkně vystihuje spojení tří hrdinů a po přečtení knihy se vám do trojúhelníku doplní ještě jedno jméno a to bych zapsala do jeho středu. Nechte se překvapit jaké.

„Pravé lásce se do cesty vždy staví překážky. Vím to lépe než ostatní. Ale stejně v ni věřím, i po tom všem. Někdy skutečná láska potřebuje pomocnou ruku. A já ji vždycky uměla podat.“

Jedná se o velmi promyšlený román, opravdu smekám před autorčiným nápadem. A jak nás nabádá nakladatelství: Neprozraďte konec.

Pssst.

Hodnocení: 100 %

Sarah Pinborough - Ví o tobě 

Sarah Pinborough - Ví o toběNázev knihy:                  VÍ O TOBĚ
Autorka:                         Sarah Pinborough
Překlad:                         Hana Sichingerová

Nakladatelství:               Metafora

Rok vydání:                   2017

Počet stran:                   304
Vazba knihy:                  vázaná s přebalem

ISBN:                             978-80-7359-528-9
EAN:                              9788073595289

E-shop:                          kniha – http://www.Metafora.cz

                                      e-kniha – www.palmknihy.cz

Databáze knih:              www.DatabazeKnih.cz

 

MetaforaNakladatelství Metafora bylo založeno v roce 2001.

Zaměřuje se zejména na literaturu překladovou, autoři knih pocházejí ze všech koutů světa. Protože výjimky potvrzují pravidlo, tu a tam se objevují i díla českých autorů.

Vybrat si můžete beletrii vážnou i veselou, thrillery i detektivky z minulosti, současnosti i budoucnosti, knihy z oblasti esoteriky či východní filozofie.

V roce 2012 začalo vydávat novou, poutavou knižní řadu plnou neobyčejných odhalení: beletrizované životopisy.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)