Pátek, 29.9.2023
KnihyKultura

Měla být zapomenuta, nyní opět ožívá

recenze knihy Sycamore

Bryn Chancellorová získala roku 2014 cenu Prairie Schooner za sbírku povídek When Are You Coming Home? (Kdy se vrátíš domů?) a své práce publikuje v časopisech, jako jsou například Gulf Coast, Blackbird. Colorado Review, Crazyhorse a Phoebe. V současné době vyučuje na Severokarolínské univerzitě v Charlotte. Román Sycamore je jejím strhujícím debutem, který bych Vám ráda nyní představila.

Už nikdy nebude nic jako dřív…

Jess Wintersová spolu se svou matkou Maud chtějí začít nový život v Sycamore, malém městečku, kde se zastavil čas. Maud se nedávno rozvedla a i když Jess není z toho, že by měly žít právě zde, moc nadšená, tak pevně doufá, že se jim v Sycamore nakonec zalíbí.

Laura, mladá žena, která se nedávno přistěhovala právě do Sycamore, si při jedné ze svých procházek všimne ostatků lidského těla, které se ukrývá v místním vyprahlém jezeře.
Od chvíle, kdy jsou tyto ostatky nalezeny, se mnoho obyvatel obává, že se jedná o ostatky Jess, která se ztratila před osmnácti lety.

Klekla si ke stěně a tu věc si prohlédla. Na konci to mělo něco jako mělký zářez. Holenní kost. Laura zaťala zuby, sykla a srdce jí začalo zběsile tlouct. Rozhlédla se. Nikde nikdo. Posunula si klobouk na stranu, zaryla špičky tenisek do hlíny a vylezla po příkré stěně kousek nahoru. V té chvíli zahřmělo o něco hlasitěji a blíž.

Celé městečko je rázem na nohou a nikdo nemluví o ničem jiném, než o Jess, dívce, jejíž tělo bylo nejspíš nalezeno po dlouhých osmnácti letech. Místní obyvatelé proto začínají bojovat s minulostí a vlastními vzpomínkami nejen na Jess, ale také na události, které se staly tak dávno a přitom jsou stále čerstvé.

 

Sycamore

 

Milí čtenáři, dovolte mi, abych Vám představila Sycamore, nenápadnou knihu ve které se ukrývá velice silný příběh, který se odehrává v letech 1991, kdy sledujeme dějovou linku, ve které je hlavní aktérkou právě Jess, před tím, než zemřela. Druhá dějová linka se již odehrává v roce 2009, v době, kdy se našly ostatky mladé dívky.

Obálka této knihy je velice jednoduchá, kdy vidíme neznámou ženu, před kterou se rozprostírají hory jednoho ospalého městečka. Celá tato scenérie je vyvedena v oranžových barvách.
V knize na nás pak čeká 21 kapitol, které nejsou číslované, ale každá z nich má svůj vlastní název. Kapitoly jsou poměrně dlouhé, ale čtou se rychle zvláště díky použitým odstavcům. V závěru knihy na nás čeká autorčino poděkování.

SycamoreJess je mladá dívka, která cítí určitou křivdu, otec se podruhé oženil a má další dceru, zatímco ona se svou matkou musí žít v zapadlém městečku, kde nikoho nezná a kde dávají lišky dobrou noc. Její matka se utápí v žalu, v noci chodí brzy spát a často ze spaní pláče. Jess se proto pravidelně vydává na noční toulky po městě, skládá básně a přemýšlí o životě.
I když Jess věděla, že se matka trápí, tak ji to nezajímalo. Starala se jen o své bolístky a živila v sobě nenávist k otci, kterého se rozhodla úplně vymazat ze svého života.

Do příběhu se dostáváme v době, kdy Jess vyráží na jednu ze svých nočních procházek, které se v příštích dnech stanou pravidelnými. I přes to, že nás autorka takto vtáhla do příběhu, tak musím říct, že začátek knihy byl velice pozvolný, chvílemi až zbytečně natáhlý, což je škoda.

Později nabere odkrývání minulých událostí poněkud svižnější ráz a čtenář je rázem lapen do příběhu, kdy nelze jinak, než pokračovat až do samotného konce. Střídání minulosti s přítomností je v tomto případě skvělou volbou, díky níž příběh působí plastičtějším dojmem a i když je hlavním aktérem právě Jess, tak se zde setkáváme s dalšími obyvateli Sycamore, kteří mají k události, která se zde stala, také co říct. Autorka nám předkládá pohledy také z jiných úhlů, právě prostřednictvím vybraných lidí, kteří měli k Jess blízko.

Postupně zjišťujeme, že se v městečku událo ještě něco jiného, něco, co ovlivnilo místní obyvatele a jejich vztahy, které byly doposud pevnými a přátelskými svazky. Někteří z města odešli, jiní se po letech vrátili, aby zde začali žít nanovo. Hrůzný nález jimi pak pořádně zamává a staré rány a křivdy jsou znovu otevřeny.

Sycamore je zařazena jako thriller, ale já osobně si myslím, že se jedná o velice čtivý román, kdy nám autorka předkládá silný příběh plný smutku, lásky, ale také nenávisti. Rozhodně jsem si jej zamilovala a myslím si, že si tato kniha zaslouží více pozornosti. Po poměrně rozvleklém začátku na nás totiž čeká příběh, který si nás získá až do poslední stránky, příběh, na který hned zítra rozhodně nezapomeneme.

 

Název knihy Sycamore
AutorBryn Chancellor
ŽánrLiteratura světová, Thrillery
  
Nakladatelství Beta
Rok vydání2017
Počet stran336
ISBN978-80-7306-956-8
  
Nákup knihy www.knihybeta.cz/
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz/
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Beta

Nakladatelství Beta bylo založeno v roce 1993. Za dobu svého působení uvedlo na český trh na 800 titulů různých žánrů a řadí se tak mezi přední české nakladatelské domy.

Věnujeme se především knihám zaměřeným na rozvoj osobnosti, dále vydáváme ezoteriku a nově také náročnější beletrii. V portfoliu nechybí témata historická nebo militaria a opomenout nelze ani bohatě vypravené, obsahově poutavé obrazové publikace, s nimiž se nakladatelství Beta úspěšně prezentuje laické i odborné veřejnosti.

Mezi světoznámé osobnosti, které vydáváme, patří autor hororů a detektivních románů Stephen King, duchovní učitel Osho, Deepak Chopra nebo Alexander Loyd.

Při přípravě titulů dbáme na úzkou spolupráci překladatelů s redaktory, grafiky a ilustrátory, abychom čtenářům přinášeli pouze kvalitní knihy.

www.knihybeta.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Vavrečková

Knihomolka srdcem i duší, vášnivá hráčka Call of Duty. Milovnice turistiky, přátel a rodiny. (osobní blog)