Cesta za životním snem

recenze knihy Krasojezdkyně

„Sarah v očích zaštípaly slzy. Zaťala zuby, aby je zahnala. Už teď litovala, že s Macem a Natashou šla. Včera večer se jen bála, dneska už jí bylo jasné, že její život berou do rukou lidi, kteří mu vůbec nerozumějí.“

Jojo Moyes je oblíbenou autorkou především řadách žen. Ve své knihovně mám všechny její knihy, ale Krasojezdkyně je mojí první knihou, kterou jsem od této autorky přečetla, a už nyní se těším, že si přečtu všechny.

Sarah žije se svým dědečkem Papym a neumí si svůj život představit bez svého věrného koně Booa. Není to jen tak obyčejný kůň, umí drezůru, jak by ne, když ho učí sám bývalý drezůrní jezdec, Sařin dědeček, který kdysi byl členem prestižní La Cadre Noir ve Francii. Ale pak se zamiloval a vzdal se všeho a odešel za svou láskou do Anglie. Sarah je čtrnáct let a bohužel musí čelit svému osudu, když dědečka postihne zdravotní komplikace, která ho uváže na lůžko v nemocnici. V další dějové lince sledujeme úspěšnou právničku Natashu, která čelí komplikovaným vztahům, s manželem se rozešli a každý má nový protějšek, ale najednou se Mac objeví na jejím prahu a nastěhuje se zpět domů. Co se stane, když jim do života vstoupí Sarah, která s sebou přinese další komplikace, ale zároveň nový vítr? Začnou se dít věci. Je péče o dítě snadná, jak se prve zdá? Jak vyústí toto osudové setkání?

Kniha se čte sama, příběh je milý, místy smutný, místy veselý. Budete fandit Sarah, ale zároveň nad ní budete kroutit hlavou, protože hlavní hrdinka je svéhlavá a tvrdohlavá. Je to však velká osobnost, která si jde za svým cílem a rozhodně se nenechá odloučit od svého koně, a to za žádnou cenu.

„Dělo se něco, o čem neměli ani tušení, a Natasha z toho byla nervózní. Zmítala se mezi starostí o dítě, které se zjevně potýkalo s problémem, a mezi rostoucí nervozitou z toho, že si do svého bezpečného a spořádaného života dobrovolně vpustila celé stádo problémů. Její obvyklé soustředění se vytrácelo.“

KrasojezdkyněNatasha se snaží dát dokupy svůj neuspořádaný život a nechce si připustit, že ho nemá tak pod kontrolou, jak si snaží namluvit. Když se na scéně objeví Mac, je vše naruby, ale je to právě on, kdo si umí najít cestu k Sarah a kdo ji porozumí.

Každou kapitolu uvádí vybraný citát z díla Xenofóna o Jezdectví a sama Sarah je majitelkou této knihy a čte si v ní jako v Bibli.

Pokud máte rádi koně, bude se vám tato kniha líbit, protože právě láska ke koním je ústředním tématem knihy. Ale autorka neopomíjí ani lásku mezi lidmi. Líbilo se mi, jak Natasha a Mac přistupovali k Sarah, jak se ji snažili pochopit a pomoci ji a žádná pomoc pro ně nebyla překážkou.

„Natasha zabořila hlavu do dlaní. Právě tohle je odvrácená strana rodičovství: ta naprostá, bezbřehá zodpovědnost za štěstí druhých.“

V knize se odvíjí jedno velké dobrodružství, jehož ústřední postavou je právě dospívající Sarah a její čtyřnohý přítel Boo. Kniha ke konci graduje a vy jen doufáte, že to dobře dopadne. Příběh se jistě dotkne romantických duší, možná ukápne i pár slziček.

Jediné, co pro mě bylo v knize překážkou, byly věty ve francouzštině, které bohužel nebyly přeloženy, někdy se dal odtušit význam, ale pro mě jako nefrancouzštináře byly spíše nesrozumitelné. Uvítala bych, kdyby byly přeloženy jako poznámka pod čarou.

Knihu doporučuji spíše čtenářkám, a to od čtrnácti let výše, každá věková kategorie si v něm najde to své. Naleznete tu lásku k lidem, ke zvířatům, složité mezilidské vztahy, ochotu pomoci, touhu jít si za svým snem, zkrátka vše, co život přináší.

„Tenkrát to nechápala, dnes už ano. Tehdy měl nejblíž k tomu, aby jí řekl, jak moc ji miluje.”

Moje hodnocení je 95 %. A těším se na další autorčiny knihy.

„Neboť to, co kůň dělá pod nátlakem…dělá bez porozumění.

Při takovém přístupu konají člověk i kůň spíše nehezky než půvabně.“

Xenofón: O JEZDECTVÍ

 

Dobré knihy

 

Název knihy Krasojezdkyně
AutorJojo Moyes
ŽánrRomán, Pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2017
Počet stran448
ISBN978-80-249-3495-2
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)