Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad se blíží!

Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad se blíží!Lughnasad, keltský svátek zrna, úrody a žní, se bude i letos slavit v Nasavrkách, a to ve dnech 1. – 3. srpna 2014.

Jeho patrony jsou velvyslanec Italské republiky Pasquale D´Avino, velvyslankyně Irska Alison Kelly, ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr kultury Daniel Herman a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Oslavy budou však symbolicky zahájeny již o týden dříve – rituální sklizní obilí, která se uskuteční v sobotu 26. července u Nasavrk. Letošní oslavy nesou podtitul „Na obchodní stezce“ a návštěvníci se mohou těšit na řadu novinek.

Největší novinkou letošního ročníku je putování dvou keltských kupeckých karavan, které se vydají do Nasavrk z České Třebové a od Kunětické hory a povezou vzácné zboží – jantary, sůl, exotické ovoce či kamenné mlýnky. První karavana – dálkového obchodu – vyráží v neděli 27. července z České Třebové. V pondělí a v úterý budou kupci k vidění v osadě Křivolík, ve středu v Litomyšli, ve čtvrtek v Luži a v pátek dorazí do Nasavrk. Druhá karavana – regionálního obchodu vyráží na cestu ve čtvrtek 31. července od Kunětické hory přes Pardubice, Chrudim a Slatiňany.

BoiiObě karavany pak přijedou do Nasavrk v pátek 1. srpna, kde je v 17:00 hodin přivítá zdejší náčelník a třídenní oslavy Lughnasadu tak vypuknou v plném veselí. Páteční program vyvrcholí večerním koncertem, hlavním dnem oslav bude sobota 2. srpna, v neděli program pokračuje do odpoledních hodin.

„Pro návštěvníky jsme i letos připravili pestrý program, tentokráte zaměřený na téma obchodu v mladší době železné,“ říká Anna Frantalová ze spolku Boii. „K vidění bude kupecké ležení v zámecké zahradě, kde se mohou příchozí těšit na svět keltských kupců, obchodníků a řemeslníků, dále jsme připravili keltské hry a soutěže pro děti, zajímavý bude též druidský program u kamenného kruhu a mnoho dalšího,“ dodává Anna Frantalová.  Po celý víkend budou probíhat také ukázky a výuka irských tanců, archeologické přednášky či povídání o Keltech pro nejmenší.

Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad v Nasavrkách je oslavou keltského svátku zrna a úrody. Jedná se o největší akcí tohoto typu v České republice, a to jak do návštěvnosti, tak do počtu účinkujících. Akci každoročně navštěvuje okolo 5 000 návštěvníků z celé republiky, zejména pak rodiny s dětmi. Festival je výjimečný také velkou účastí zahraničních hostů. V letošním roce dobudou Nasavrky keltské kmeny a jejich náčelníci z pěti zemí – ze Slovenska, Německa, Rakouska, ale také z Itálie a Francie.

Lughnasad je nezisková akce, kterou již osmým rokem pořádá spolek Boii. Na organizaci se podílí kolem 70 mladých dobrovolníků z celé republiky, kteří zde získávají cenné zkušenosti. Díky festivalu se učí týmové práci, vedení týmů, komunikaci, samostatnosti a mnoha dalším dovednostem.  I v tom je další unikum celé akce.

Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad se blíží!

Náš portál Chrudimka.cz je mediálním partnerem této akce. 

Pokud chcete vyhrát vstupenky na tuto keltskou akci, můžete zkusit štěstí zde.

Další informace a program festivalu jsou k dispozici na webových stránkách www.lughnasad.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.