Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kalendárium – Michal Tučný

Michal Tučný* 11. ledna 1947 – † 10. března 1995

Byl to člověk dobrosrdečný, veselý, s krásnýma očima… Život prožíval plnými doušky, rád jedl, pil a zpíval… O kom to mluvím? O zpěváku Michalu Tučném. V mládí se vyučil prodavačem, ale ze všeho nejradši měl hudbu, hrál na banjo a kytaru. Důležitým momentem v jeho životě bylo seznámení se zpěvačku Evou Olmerovou. Rozuměli si, chodili spolu, ale po čase se rozešli.

Při své hudební produkci měl občas trému, kterou léčil alkoholem. Pod vlivem alkoholu býval velikášský, zdůrazňoval, že je hvězda evropské country muziky. Musím uznat, že měl podmanivý zvučný hlas, svým písničkám přinesl věhlas a popularitu. Měl štěstí na kapely. Hostoval ve skupině Rangers, účinkoval s kapelou Greenhorns. Jeho osobitý moderní přístup ho posunul k populárním Fešákům. Důležitým rozhodnutím bylo založení jeho kapely Tučňáci. Profesionální přístup hudebníků a textařů ho dostal do popředí country hudby u nás i v zahraničí. S nadšením ho přijali i v zámoří.

Svou budoucí ženu Martu potkal v šatně plzeňského divadla Alfa. Byla to láska na první pohled. Žili spolu krásný život, ale jednoduchý nebyl. Jeho žena alkohol nesnášela a Michal se snažil méně pít. Narodila se jim dcera Míša. Jablko nepadlo daleko od stromu. Jeho velkou vášní byla jízda autem. Během jízdy dělal na ostatní řidiče nelichotivé posunky, ovšem pokud ho neviděli.

Jeho zdravotní potíže se projevovaly už v dětství. A protože se Michal nešetřil, zhoršovaly se. Ve 48 letech odchází do hudebního nebe. Na jeho hrobě s kamenným náhrobkem ve tvaru klobouku hoří svíčky…

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.