Mízožravci

recenze knihy Mízožravci

„Prdlajs, abych se vo sebe dokázal postarat, nepotřebuju žádnou buzeraci. Za studií jsem přežil měsíční entomologický kurz v Rumunsku. A to už je co říct. Pár lidí se odtamtud vrátilo nohama napřed.“

Mízožravci je hororovým příběhem z pera českého autora, Petra Bočka. A také je to mé první setkání s autorem, protože jsem od něj nic nečetla.
V poslední době jedu na vlně psaní Stephena Kinga, takže se snažím mezi jeho knihy dostat i hororové příběhy jiných autorů, abych mohla porovnávat, ač to úplně nejde, že jo.
Ale tady se mi to trochu „povedlo“, protože hlavní hrdina knihy, Martin Novák, se vrací do rodného města, a ten jeho návrat byl jako vystřihnutý z knihy TO, kterou jsem dočetla minulý měsíc. Ovšem tady všechna podobnost končí, jen mě to tak nějak padlo do očí. 

Petr Boček - Mízožravci - obal knihyMusím uznat, že jsem ještě nečetla žádný český horor, u kterého bych se bála, nebo aspoň měla trochu děsivé sny. Tady to taky nebylo o tom, že bych si nervozitou kousala nehty, ale rozhodně má příběh něco do sebe. I když mi přišlo, že místy to bylo zdlouhavější, měla jsem pocit, jako by mi čtení vůbec neodsýpalo, líbila se mi ponurá atmosféra zasazena do Černého Kostelce, kde se celý děj odehrává.
Některé scénky byly docela drsné, temno, které má z knihy sálat, sálalo, takže tyto body byly splněny. Jenže pořád jsem nespokojená, stále čekám na to, až se budu prostě a jednoduše u čtení bát…

„S každým krokem byla obloha temnější. Vypadalo to, jako by se schylovalo k bouřce, a to zprávy meteorologů nic takového neuváděly. Ostatně mnohokrát mu připadalo, že předpovědi počasí spíš připomínají průměrně úspěšné věštění z křišťálové koule. Nebude-li pršet, nezmoknem.“

Když se budu muset vyjádřit o postavách, tak o nich napíšu, že byly uvěřitelné a chovaly se tak, jak si od nich situace žádala. Tohle se mi na autorově psaní líbilo, nesnažil se nikde tlačit na pilu a nechal pozvolna postavy dělat, co mají, a v konečném důsledku to bylo super.
Jenže zase přišlo trochu zklamání – a to střídání dějových linek, z přítomnosti a minulosti, ale z více pohledů. Nejen hlavního hrdiny, ale také organizace, která má svou temnou minulost. Tam jsem se místy ztrácela a docela dlouho mi trvalo, než jsem se zorientovala. Poté už to sice šlo, ale…

A konec? Tak to přátelé, nikdo nebudete očekávat. Navíc si pro vás autor připravil perličku, kterou jen tak někde neuvidíte, takže se na to určitě těšte.
Celkově se mi příběh líbil, rozhodně nejsem zklamaná, že jsem této knize věnovala nějaký čas a pokud máte rádi temné, ponuré, místy nechutné, drsné příběhy, Mízožravci jsou to pravé. Nečekejte, že se budete bát, to nepůjde, ale akční, napínavý děj od čtení stoprocentně dostanete. Není to žádné tuctové povídání, ale dobře promyšlený příběh, který mnoho čtenářů může příjemně překvapit.

 

Název knihy Mízožravci
AutorPetr Boček
ŽánrHoror
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2019
Počet stran294
ISBN978-80-88067-13-9
  
Nákup knihywww.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)