Pondělí, 2.10.2023
Ostatní volný časVolný časVzdělávání

Mladý chemik zná jména celostátních finalistů

Logo akceCelostátní finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, které pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR, zná jména postupujících. Čtyřicet nejúspěšnějších žáků ze všech zúčastněných regionů změří své síly v boji o titul mistra republiky.

Soutěž je určena žákům devátých tříd základních škol a její oblastní kola probíhala od října loňského roku v osmi pořadatelských centrech. Skládala se z testování teoretických znalostí a z vypracování praktické úlohy v laboratoři. Míra účasti v druhém kole, jež pořádaly střední odborné školy v příslušných regionech, rozhodla o počtu postupujících do celostátního finále. Nejvíce finalistů získala SPŠCH Pardubice, kterou bude reprezentovat sedm soutěžících. Po pěti finalistech připadlo MSŠCH Praha, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice, SPŠCH Brno a SOŠG Ostrava. Čtyři zástupce vyšle SŠLCH Olomouc a ISŠ-COP Valašské Meziříčí. „V letošním roce jsme navýšili počet celostátních finalistů z původních třiceti na čtyřicet žáků. Jednak z toho důvodu, abychom umožnili menším regionům početnější zastoupení ve finále, a jednak proto, že soutěž nabírá na popularitě a účast v základních kolech rapidně stoupla,” vysvětluje Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR, který je generálním partnerem celostátního finále.

Loňská vítězka soutěže

Vrcholné klání mladých chemiků se uskuteční 4. června 2014 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Stejně jako v loňském roce bude i letos sestávat z teoretického testu a praktické části v laboratoři. „Při tvorbě soutěžních úloh bereme v potaz rámcový učební plán základních škol, takže finalisté by neměli být otázkami zaskočeni. Všem učitelům navíc rozešleme tematické okruhy, aby se žáci na finále mohli připravit,” přibližuje Petr Kalenda, proděkan pro pedagogiku pořádající FChT Univerzity Pardubice. Účastníci celostátního finále však nebudou jen soutěžit. Čeká je den jako vystřižený ze života běžného vysokoškoláka. „Soutěžící si budou moci nejen prohlédnout fakultu, ale i poobědvat v menze nebo přespat na kolejích. Na jeden den se stanou našimi studenty se vším, co k tomu patří. Někteří z nich si navíc jako cenu odnesou i příslib stipendia v případě, že se k nám po maturitě vrátí,” doplňuje profesor Kalenda.
Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen proběhne v rámci finálového dne přímo na fakultě. „Již během oblastních kol si žáci odnesli velmi nadstandardní ceny, za což patří poděkování firmám a společnostem, které soutěž v regionech podporují. Ve stejném duchu chceme pokračovat i v celostátním finále. Kromě notebooku, iPadu nebo dotykových telefonů máme připraveny i další atraktivní ceny,” prozrazuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání organizuje.

Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je největším oborovým projektem svého druhu. V letošním roce se jí zúčastnilo téměř 8 000 žáků devátých tříd. „S potěšením musím konstatovat, že zájem o chemii u mladé generace stoupá. Chemie tak opět získává renomé perspektivního oboru, který je schopen nabídnout nejen kvalitní vzdělání, ale také jistotu dobrého pracovního uplatnění,” uzavírá ředitel SCHP ČR Ladislav Novák.

Více informací na www.mladychemikcr.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.