Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Don Airey & band vyráží na turné

Don Airey20. 3. 2014 Melodka, Brno | 21. 3. 2014 Exit Chmelnice, Praha

Do rockových encyklopedií se zapsal již dávno. Pětašedesátiletý britský pianista a klávesista, Donald Airey, sice pomýšlel na dráhu učitele hudby, plány mu narušila právě láska k rocku. První úspěchy zaznamenal již jako leader zábavové kapely, s kterou procestoval svět, na začátku sedmdesátých let se ale vrátil do Londýna, kde byl osloven bubeníkem Cozym Powellem. Od té doby snad ani neexistuje slavná rocková nebo hardrocková legenda, se kterou by Airey nehrál. Gary Moore, Black Sabbath, Judas Priest, Ritchie Blackmore, Rainbow, Brian May, Ozzy Osbourne, Colin Blunstone, ale i téměř nečekaná spojení, jako spolupráce s Andrew Loyd Weberem nebo vítězství Eurovision song contest s formací Katrina and the Waves roku 1997.

 

 

Od roku 2001 je stálým členem Deep Purple, kde skvěle zastoupil Jona Lorda. Jejich nejnovější album Now What?! je kritiky velebeno, sama kapela je neúnavná a většinu času tráví na šňůře, v jejíž rámci si zahráli v Čechách za poslední rok hned dvakrát.

V době po skončení světového turné Deep Purple se Airey po dvou letech vrací do České republiky potěšit všechny příznivce špičkového hardrocku. Slavného klávesistu známého z velkých arén a stadionů, si mohou jeho příznivci vychutnat již za týden v příjemném klubovém prostředí. Don představí svou výbornou čtvrtou řadovku Keyed Up, věnovanou zesnulému Garymu Moorovi.

Sebou si na turné bere all star team, který stojí za nemalou pozornost. Za bicí se posadí bubeník Primal Scream, Darin Mooney, kytarová sóla budou patřit Robu Harrisovi z Jamiroquai, do kapely patří i basák Laurence Cottle, spolupracovník Claptona či Black Sabbath a vynikající zpěvák Carl Sentance.

Airey nahrál za svou kariéru stovky alb, sám je legendou, která hvězdnými manýry rozhodne netrpí. Britský gentleman, geniální muzikant a skladatel se netají svou vášní k jazzu a klasické hudbě, z obou žánrů nepochybně zahraje ukázky i na svých koncertech v brněnské Melodce a pražské Chmelnici. Koncertní setlist bude obsahovat největší hity od kapel kde Airey v minulosti působil, písně Deep Purple a samozřejmě novinky z Keyed Up.

Info:
Don Airey & band – Keyed Up tour (uk)
18. 3. 2014 Reigen, Vídeň – Rakousko
19. 3. 2014 SK Blue Note, Nove Mesto nad Vahom, Slovensko
20. 3. 2014 Melodka, Brno (vstupné 550 Kč)
21. 3. 2014 Exit Chmelnice, Praha (vstupné 550 Kč)

Don Airey & Anna Mašátová

www.donairey.com  www.ozzyapotkan.cz

https://www.facebook.com/donaireymusic?fref=ts

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.