Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Mulder a Scullyová jsou zpět!

recenze knihy Akta X – Nikomu nevěř

Každý jistě zná seriál ve kterém v devadesátých letech vyšetřoval dvoučlenný tým složený ze sympatické Scullyové a šarmantního Muldera, nevysvětlitelné případy, se kterými si nikdo nevěděl rady. Nyní je tato sympatická dvojice opět zpátky a to v povídkové knize, kterou editoval Jonathan Maberry, který má na svědomí také fantastickou předmluvu.

Ve spojených státech je Maberry velice uznávaným autorem, který původně psal o bojových uměních, která po čase vyměnil za nadpřirozené jevy a lidové pověry, které se k nim vztahují.

V knize na nás čeká celkem patnáct povídek z per spisovatelů, kteří byli pečlivě vybráni nejen díky svému umu báječných vypravěčů, ale také díky své lásce k této kultovní sérii. Každého čtenáře a milovníka seriálu jistě potěší, že se jednotlivé povídky věnují nejen mimozemským aktivitám, ale také nevysvětlitelným jevům, vládním spiknutím nebo zvláštním netvorům, kteří na první pohled nevypadají jako bytosti žijící na naší planetě.

Jednotlivé povídky jsou velice dobře zpracované a některé z nich si dokážu představit jako další ze skvělých epizod tohoto nezapomenutelného seriálu. Za zmínku stojí například hned první povídka s názvem “Katatonie,” kterou má na svědomí Tim Lebbon. Záhadné zmizení čtyř dětí, které byly druhý den nalezeny v místních lesích v katatonickém stavu, bez známek drog v jejich tělech a následné zvláštní okolnosti, nejen kolem jejich zmizení, ale také po jejich návratu, působily mrazivým dojmem a já jsem si čtení této povídky opravdu užívala.

Jak už to tak bývá, tak některé povídky byly spíše slabší a já sama jsem měla pocit, že kromě dosazení jmen “Mulder” a “Scullyová” nemají s Akty X nic moc společného. Prakticky se jednalo o příběh, který by byl považován za dobrý v rámci jiné sbírkové knihy.
V rámci celé knihy se jedná asi jen o dvě povídky, což k povaze celé knihy nezní až tak špatně.

Zatímco projížděli městečkem, Scullyovou neopouštěla ostražitost. Oči ji stále pálily únavou, ale od chvíle, kdy viděla Lauru Connollyovou a všimla si, jak roztěkaně působí její rodiče, s jistotou věděla, že tohle nebude normální případ.
Pokud vůbec kdy existoval normální případ, jemuž by se Mulder věnoval. Viděla s ním podivné věci. Zažila jevy, které by nebylo snadné racionálně vysvětlit. Snažila se o to. Musela se snažit, protože byla vědec a realisticky uvažující bytost. Najít logická vysvětlení ale občas nebylo tak snadné….

Akta X - Nikomu nevěř

Pokud se podíváme na obálku této knihy, tak zjistíme, že je vyvedena v jednoduchém stylu a je na ní vyobrazena naše sympatická dvojice vyšetřovatelů, přes které vede polopropustné písmeno “X.” Myslím si, že na první pohled určitě zaujme.

Pokud jste z jakéhokoliv důvodu nesledovali tento profláknutý seriál a kniha vás zaujala, tak do ní běžte. Znalost seriálu v tomto případě opravdu není nutná a kniha se dá číst i tak.
Pokud jste fanouškem seriálu, tak vám knihu rovněž doporučím. Nejen, že se opět setkáte se starými známými, ale uvidíte je v jiných, nových, situacích a určitě si toto shledání patřičně vychutnáte.

Knih, které se jakkoli hlásí k tomuto fenoménu je opravdu velká spousta, nicméně za sebe mohu říci, že tato povídková kniha se opravdu povedla a na podzim bychom se mohli dočkat další knihy, která bude opět obsahovat patnáct povídek.

Já už se na ni těším, a co vy?

 


Název knihy:     Akta X – Nikomu nevěř
Akta X - Nikomu nevěřAutor:                Jonathan Maberry
Žánr:                 Literatura světová, Sci-fi

Nakladatelství:  BARONET
Rok vydání:      2017
Počet stran:      424

ISBN:                978-80-269-0606-3
EAN:                 9788026906063

Vazba:               vázáno
Formát:             150 x 230 mm

E-shop:            kniha       
https://Baronet.cz
                          e-kniha  www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Ukázka z knihy: zde


Nakladatelství Baronet a. s.Nakladatelství Baronet a. s.
již od roku 1993 předkládá svým čtenářům bohatý ediční záběr – každým rokem vydává kolem 80 nových titulů, do dnešního dne je to již více než 2000 knih. Významný podíl na edičním profilu nakladatelství tvoří romány určené zejména pro něžné pohlaví, ale vydává knížky ze všech žánrových oblastí – od historického románu přes science fiction a fantasy až po militaria, detektivky i literaturu faktu. Tak, aby si v jeho edičním plánu mohl každý čtenář vybrat svou knihu.

Knihy Baronetu byste měli dostat ve všech knihkupectvích a všechny tituly, jež jsou dosud na skladě, najdete na webových stránkách www.baronet.cz.
 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Vavrečková

Knihomolka srdcem i duší, vášnivá hráčka Call of Duty. Milovnice turistiky, přátel a rodiny. (osobní blog)