Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Když se cestou do nového domova zaseknete v pekle

recenze knihy Na dostřel

Taylor Adams se svou knihou Není úniku (recenze) sklidil poměrně značný úspěch. Pravdou je, že mě osobně tento příběh zase tolik nenadchl, měla jsem problém s uvěřitelností některých situací i s tím, jak se z hlavní ženské postavy postupně stává superhrdinka, čelící nezničitelnému arcipadouchovi. Přes všechny tyto mínusy měl i tak děj slušný odsyp a to napětí zase tolik špatné nebylo. Zřejmě proto jsem si řekla, že to s panem Adamsem zkusím ještě jednou.

Elle a James jsou mladý manželský pár na cestě za zářnější budoucností do nového bydliště. Doufají, že svou ne příliš uspokojující minulost nechají za sebou a začnou spolu na novém místě budovat lepší život. Ani jeden z nich rozhodně nečeká, že při přejezdu Mohavskou pouští zůstanou trčet uprostřed ničeho s nepojízdným autem, hluchým telefonem a skrytým zabijákem, který je zdálky velmi přesně ostřeluje řadou smrtelných ran, které zasáhnou každého, kdo se byť jen na chvilku ocitne nechráněný.

Na dostřelHorká poušť. Pražící slunce. Ukrytý sniper. A vaší jedinou skrýší je nepojízdné auto. Jak dlouho vydržíte naživu? A kdo vám to zatraceně usiluje o život?

Autor vzal ve své podstatě podobnou šablonu z předchozí knížky a narouboval ji na nové prostředí a postavy. Takže tu máme opět malou skupinku lidí uvězněnou na minimálním možném prostoru. Akorát zatímco v předchozí knize tvořil překážku k civilizaci sníh, teď to jsou hromady písku. A střelbou se protentokrát rozhodně nešetří.

Čtenář tak má tu čest potkat se s výkonným odstřelovačem a partičkou lidí, jež svedla dohromady náhoda a déšť kulek přetrhávající křehké pouto se životem. Tohle všechno dohromady tvoří poměrně slušně výbušný koktejl a je pravdou, že zpočátku to i velmi dobře funguje. Pak ovšem opět přijdou ta „ale“.

U pana Adamse se rozmohl takový nešvar a to ten, že jeho obyčejně průměrní hrdinové, v běžném životě vykonávající naprosto nezáživná zaměstnání, se zničehonic (dobře, zničehonic úplně ne, ostrá palba by rozhýbala snad každého) mění v akční hrdiny. Samozřejmě, zoufalé situace si žádají zoufalé činy a člověk zahnaný do úzkých bude bojovat o svůj život, jenže vše má svou míru únosnosti a uvěřitelnosti. Thrillery obecně mají tuto hranici posunutou a snad každý, kdo bere takovou knihu do rukou, s tím počítá. Průšvih je, když se autor pustí i za tuto hranici, jako se to (znovu) stalo zde.

Na dostřel je bezesporu zajímavý počin a má slušnou zápletku i odpich, jeho Achillovou patou jsou však absurdní situace, které si jen horko těžko dokážete představit v reálu a celý příběh tak srážejí o něco níž, než by si zasloužil.

Každý příběh je přece o to víc děsivější, čím je pravděpodobnější, že by se v obměněné podobě mohl stát právě i vám.

 

Název knihy Na dostřel
AutorTaylor Adams
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran256
ISBN978-80-7617-240-1
  
Nákup knihy www.kalibr-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.