Na motorizované dvoukolce jste stále chápáni jako chodci

Motorizovaná dvoukolka segwayV poslední době se především v Praze rozvíjí používání motorizovaných dvoukolek zvaných segway. Víte ale, jaká práva a povinnosti máme v souvislosti s používáním tohoto „dopravního prostředku“?

Dvoukolky segway, jsou dobrou pomůckou pro rychlé přemísťování například při prohlídce památek. V poslední době jsou ale stále více diskutované. Na chodníky se nehodí, ale na silnice taky ne. Na dvoukolkách segway může jezdec alkohol užívat beztrestně. Není totiž chápaný jako řidič mopedu nebo cyklista, ale jako chodec.

Miroslav Šimeček z Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR řekl: „Osobu pohybující se pomocí technického zařízení segway, lze považovat za chodce se všemi právy a povinnostmi, tak jak jsou stanoveny v silničním zákoně. Na tuto osobu nepohlížíme jako na řidiče, není nutné žádné řidičské oprávnění. Pokud se pohybuje po chodníku, musí si počínat tak, aby nedošlo k ohrožení chodců. Jestliže je osoba řídící segway pod vlivem alkoholu, nedopouští se dle silničního zákona žádného protiprávního jednání. Rychlost jízdy není stanovena.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.