Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Na podzim se do Prahy vrátí americká písničkářka Joan Baez

Joan Baez 16. října 2014 se na pódium pražské Lucerny vrátí proslulá americká písničkářka Joan Baez. Umělkyně, která se svojí hudbou po celý život angažovala proti válkám i nejrůznějším totalitním režimům a která se do paměti tuzemského publika spíše než vztahem s Bobem Dylanem zapsala veřejnou podporou Charty 77 a dlouholetým přátelstvím s Václavem Havlem.

Svůj blízký vztah k Čechům a podporu tehdy okupovanému českému národu vyjádřila Baezová již v roce 1976 protestem proti uvěznění členů skupiny Plastic People Of The Universe. O dva roky později během svého koncertu ve Wembley připomněla sovětskou okupaci Československa a zastala se československých politických vězňů.

Václava Havla přijela zpěvačka poprvé navštívit v červnu 1988, o rok později ho jako svého “nosiče” kytary propašovala do zákulisí Bratislavské lyry, která byla obšancována StB. “Nechtěl jsem, aby mě StB sebrala před koncertem, tak jsem si vymyslel, že jí budu dělat bedňáka. Nosil jsem jí tu kytaru a to mě skutečně zachránilo,” vzpomínal později Václav Havel. Joan Baez na tomto vystoupení otevřeně podpořila Chartu 77, přivítala v publiku Václava Havla a jeho přátele a na pódium uvedla zakázaného písničkáře Ivana Hoffmana, na což pořadatelé reagovali odpojením jejích mikrofonů.

Od pádu komunismu se Joan Baez vrátila do Prahy mnohokrát – ať již na svá samostatná vystoupení, na oslavu 70.narozenin Václava Havla, zahájení Fora 2000 nebo v listopadu 2009 na oslavu 20.výročí Sametové revoluce, kde si spolu s Václavem Havlem zazpívali píseň We Shall Overcome / Jednou budem dál, která zazněla na Václavském náměstí i 17. listopadu 1989.

Zatím naposledy se v Praze objevila v prosinci 2012, aby tu osobně pokřtila vydání svých knižních vzpomínek Můj hlas je dar a připomněla rok od úmrtí Václava Havla.

Joan Baez

 

Joan Baezová

Americká zpěvačka a písničkářka se narodila 9. ledna 1941 v New Yorku. První veřejná vystoupení absolvovala ještě během studií na umělecké fakultě univerzity v Bostonu. Její debutové eponymní album vyšlo v roce 1960 a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Prvotina i obě následující desky – Joan Baez Vol.2 a Joan Baez in concert dosáhly krátce po vydání na zlatý prodejní statut a usadily se v přehledu nejprodávanějších alb na více než dva roky. Do dnešního dne vydala přes 30 nahrávek, stala se inspirací pro řadu hudebníků, z nichž nejednomu také v hudební kariéře osobně pomohla. K cestě na světové folkové výsluní dopomohla i Bobu Dylanovi, který se následně v 60.letech stal také jejím životním partnerem.

Do Prahy se Joan Baez vrátí v rámci evropské části turné, na kterém bude k zakoupení také její zbrusu nová CD kolekce Diamantes – kompilace nových koncertních nahrávek a reedice starších slavných skladeb.

Vstupenky jsou k zakoupení ve třech cenových kategoriích (od 990 do 1790 korun) v síti Eventim a Ticketpro.
Více na www.eventim.cz a www.ticketpro.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.