Nadpřirozeno vs Realita – Kokkuri-san

Kokkuri-san je japonská hra, která nabyla svojí popularitu během 18. století, a jedná se o údajně bezpečnější verzi klasického Ouija Boardu. Vyvolaného ducha se můžete ptát na jakékoliv otázky, na které chcete znát odpověď. Jak ale tato legenda snese kontakt s realitou? To si na vlastní kůži ozkoušíme!

Historie Kokkuri-san

Počátky této hry se datují do japonského období Meiji (1868-1912). Podle některých historiků je dost pravděpodobné, že tato hra přišla ze západu, jelikož v tomto období se Japonsko hodně přibližovalo západnímu světu. Samozřejmě je tato verze více napojená na japonskou kulturu, což jí od klasické Ouiji odlišuje. Slovo “Kokkuri” by mělo odkazovat na kombinaci tří duchů, které budete během hry vyvolávat – duch lišky (ko), psa (ku) a mývala (ri). Tyto zvířata jsou důležitou součástí japonské mytologie, a nejsou jednoznačně špatná. I proto se o této hře mluví jako o “relativně” bezpečné.

Kokkuri-san v současnosti

Kokkuri-san je v současnosti velice populární hra, kterou především v Japonsku zná témeř každý. V nedávné minulosti se jí inspirovalo hned několik filmů, klasických japonských hororů, a taky komiksů a anime, ve kterých se řeší spíše mytologie v pozadí této hry. V jednu chvíli byla hra dokonce tak populární, že vyvolala několik davových histerií (vždy se ukázalo, že jde pouze o hoaxy), po kterých mnoho škol zakázalo hraní této hry na školní půdě. Ačkoliv by hra neměla být nebezpečná, spoustu lidí po jejím hraní trpí depresemi, a to zejména kvůli nabytí neveselé informace o své budoucnosti.

Jak hrát Kokkuri-san

Nikdy nehrajte hru sami(neberte si ze mě příklad)!

  1. Vemte si čistý papír a nakreslete na něj “Torii”, japonský symbol pro chrámovou bránu, poté slova “Ano” a “Ne”, poté čísla 0 až 9 a potom písmena abecedy(přesnou podobu najdete ve videu).
  2. Otevřete okno a dveře, aby se mohl Kokkuri-san dostat do místnosti.
  3. Položte minci (ideálně jednokorunu, hodnota však není podmínkou) na znamení Torii. Každý člověk ve skupině položí svůj ukazováček na minci.
  4. Přivolejte ducha slovy “Kokkuri-san, Kokkuri-san, ukaž se!”
  5. Klaďte otázky, na které chcete znát odpověď(!!).
  6. Pokud chcete hru ukončit, vyslovte “Kokkuri-san, Kokkuri-san, vrať se domů, prosím.” Když se mince posune na slovo Ano, můžete hru ukončit.
  7. Potom, co Kokkuri-san odejde, zničte papír roztrháním nebo spálením. Minci, kterou jste použili při vyvolání musíte do konce následujícího dne utratit.

Varování: Kokkuri-san je jeden z duchů, kteří si umí s lidmi pohrávat. Neberte tedy jeho odpovědi vždy doslova!

Kokkuri-san na vlastní kůži

 

 

Pohled vědy na Kokkuri-san

Věda vysvětluje “fungování” této hry jako výsledek Ideomotorického fenoménu. Tento fenomén popisuje lidské chování, v rámci kterého lidé dělají pohyby nezávisle na svém vědomí. Tyto pohyby se pak označují jako Ideomotorická odezva(nebo Ideomotorický reflex). Zvláště pokud se používá hrací deska ve více lidech, tento efekt se může násobit, a pro všechny účastníky tak nabýt uvěřitelnosti.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje.