Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nadpřirozený život

Mycelium II: Led pod kůžíVilma Kadlečková
Mycelium II: Led pod kůží

Máte rádi sci-fi s prvky fantasy? Poslechnete si rádi příběh, který vás strhne, že ani nevíte jak? Zajímá vás, v jakém světě se odehrává tato audiokniha? Pokud ano, tak se pusťte do poslechu.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2013 v nakladatelství Argo. Audioknihu vydává v roce 2015 vydavatelství OneHotBook. V případě zájmu si ji můžete pořídit zde: www.onehotbook.cz. S narátorem to je v tomto případě krapet složitější, protože příběh namluvilo hned několik českých herců, a to Jaroslav Plesl, Jana Stryková, Kristýna Frejová, Klára Issová, Marek Holý, Valérie Zawadská a Jan Meduna. Jelikož je narátorů více a jsou vcelku známí, přesunu se rovnou k popisu audioknihy.

Audiokniha Mycelium 2: Led pod kůží je druhým dílem ze série Mycelium. Předchází jí díl Mycelium: Jantarové oči. Obě audioknihy vydává OneHotBook.

Obálka a název

Při výběru mě zaujal přebal nosiče, který ve mně vyvolával pocity tajemna. Můžeme zde vidět malého človíčka, který stojí pod názvem audioknihy a vyzařuje z něj zlatavá barva. Kolem něj je jakési železné harampádí (v ději se dozvíte, o jaké harampádí se jedná a jakou roli v audiu hraje) a nad názvem je ledová krusta. Název mi tentokrát trošku naháněl strach, protože jsem si představila člověka, kterému se pod kůží usadil led. Nicméně i přesto název vybízí k tomu, abyste se zaposlouchali a zjistili, o čem příběh je a jak spolu přebal i název souvisí. Na této audioknize mě velice zajímalo, jak na mě bude působit, byla to totiž moje první sci-fi smíšená s fantasy. Zároveň pro mě bylo velkým otazníkem, jaké si odnesu z poslechu pocity. Z tohoto důvodu jsem se do poslechu pustila ihned a první čeho jsem se zděsila, byla její obsáhlost. S audioknihou o 65 stopách jsem se ještě nikdy nesetkala. Moje další pocity z audioknihy se dočtete níže.

Narátoři

Dlouho jsem přemýšlela o tom, jak tuto kapitolu své recenze pojmout. Nemohu tu vyjmenovat všechny a něco k nim napsat. Nebylo by to technicky možné a přiznám se, že jsem často ani nepoznala, kdo zrovna mluví, takže by to bylo i bezúčelné. Proto tentokrát utvořím takový malý průřez a nakonec doplním shrnutí, jak na mě působili narátoři v audioknize jako celku. Nejprve se zmíním o narátorkách. Přiznám se, že na mě dámské hlasy působily velmi milým dojmem. Když se ozval ženský hlas, přišel mi příběh strhující a dobře se mi poslouchal. Co se týče narátorů, přišlo mi to jako zpomalující efekt. Příběh se mi pak poslouchal hůře. Musím však napsat, že někteří narátoři uměli se svým hlasem pracovat velice dobře a jiní mi přišli takoví monotónní. Domnívám se však, že k této monotónnosti došlo tím, že narátorovi nebyl děj a žánr knihy blízký. A co se týče slibovaného shrnutí, myslím si, že na tento příběh bylo až příliš mnoho narátorů. Tito se velmi často měnili, někdy i v rámci jedné stopy mluvili třeba 2 narátoři. Celá audiokniha mi pak přišla velmi hektická, protože jsem se pak nevyznala ani v čase, ani v prostoru, v němž se celá odehrává.

Tato kapitola by nebyla úplná, kdybych se v ní nezaměřila na rétoriku narátorů. Výslovnost některých narátorů byla brilantní, ale u některých jsem občas postřehla drmolení a nesrozumitelnost, není to však v nijak vysoké míře. Co se týče dalších čtenářských chyb, kterých se většinou čtenář při četbě dopustí, neshledala jsem žádné. Hodnocení rétoriky bude tentokrát průměrné.
A jak to bylo s přímou řečí? Nebýt uvození, tak bych u některých narátorů ani nepoznala, že promlouvá některá z postav. Na posluchače tedy můžou určité party působit jako odosobněné vyprávění něčeho, co se vypravěče netýká.

Děj audioknihy

Děj audioknihy byl chronologický a často jsem měla dojem, že i paralelní a zároveň řetězový. Jednotlivé pasáže do sebe zapadaly, ale občas se našlo jisté vybočení. Celý příběh se mi poslouchal celkem špatně, jak jsem již psala výše, působilo mi potíže velké množství narátorů. Často mi tedy utíkaly informace o čase a místě, kde se děj odehrává. Sice se zde našlo hodně zvratů, ale působily na mě celkem odtažitě. Vyprávění bylo místy monotónní, místy však živé a tyto části mě bavily nejvíce. Jednotlivé kapitoly mají více častí, některým patří 2, jiným 3 a jedné dokonce 4 stopy. Části jsou oddělovány hudebním podkladem. Jedná se o vyprávění. Příběh audioknihy na posluchače může působit vážným dojmem, moc vtipu jsem zde nezaznamenala. Čeho si však povšimnete ihned, jsou například vulgární slova, která se někdy opakují i vícekrát za sebou. Pocity jsem z této knihy měla smíšené. Tuto audioknihu bych zařadila do odpočinkových.

Jednotlivé kapitoly jsou dlouhé. Trvání se pohybuje mezi 5 – 25 minutami. Díky tomuto se mi audiokniha poslouchala celkem špatně.

Hudební doprovod

Hudební doprovod mi přišel takový syntetický. Abych se přiznala, tak mi tato hudba moc neseděla, ale na druhou stranu musím zase říci, že se hudba k typu audioknihy hodí. Hudba je umístěna vždy na počátku kapitoly a pak vždy ve chvíli, kdy se mění jednotliví narátoři.

Celkové hodnocení

Audioknihu jako celek hodnotím průměrně. Myslím si, že ač je moje hodnocení nižší, odnesla jsem si z poslechu opět něco pozitivního. Z poslechu jsem měla smíšené pocity, ale příčinou toho bylo to, že tato audiokniha byla v rámci tohoto žánru mou prvotinou. U poslechu audioknihy se mi skvěle relaxovalo, i když jsem často musela přemýšlet co a jak. Moje subjektivní hodnocení je tentokrát 80 %. Ráda si přečtu tento díl i v knižní podobě a ráda si časem poslechnu a přečtu i první díl.

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/vilma-kadleckova-mycelium-ii-led-pod-kuzi-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Tak dlouho Lodě čekaly – a konečně ho našly. Jejich sdílené vědomí se obrací ke Studni planetárního ticha, kde je Aš~šád z Fomalhiwy i Lucas Hildebrandt, a vybírají si svou oběť. Össeanka Kamëlë cítí Jejich záměr a zoufale se snaží odvrátit neodvratné; ale všechny okolnosti jsou proti ní. Ve chvíli, kdy uvnitř össenské Církve naplno propukají mocenské boje, se ocitá v sítích cizích plánů. Dělá, co může, aby se vyhnula církevnímu Vykonavateli, záměrům velekněží i vlastní minulosti. Od Lucase Hildebrandta se nesmí nechat poznat, od ostatních se nesmí nechat zabít – a Fomalhiwanovi nesmí uvěřit. Za jeho mediálním obrazem slavného hrdiny a zachránce tuší nepřiznaný záměr. Laëgühr, Led pod kůží, zostří její mysl a zrak. Jaké tajemství má Aš~šád z Fomalhiwy? A nakolik to souvisí s Loděmi? Co je mezi ním – a Jimi?!

 

Autor:

Vilma Kadlečková (* 1971)

Narodila se v Praze, absolvovala střední ekonomickou školu a obor vědecké informace a knihovnictví na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Počátkem 90. let se podílela na vzniku hry Dračí doupě, spolupracovala při založení klubu hráčů Hexaedr a s nakladatelstvím Altar, později pracovala jako redaktorka a překladatelka. Většina jejích děl náleží k cyklu Legendy o argenitu, jehož součástí jsou např. romány Na pomezí Eternaalu, Meče Lorgan, Stavitelé věží i další novely a povídky. Motiv argenitu se objevuje i v pětidílné sáze Mycelium, jehož první tři díly (Jantarové oči, Led pod kůží, Pád do temnot) vyšly v nakladatelství Argo, které připravuje i další dva svazky (Vidění, Hlasy a hvězdy). Autorka se věnuje také fantasy (částečně sbírka Jednou bude tma, román Pán všech krůpějí, novela O snovačce a Přemyslovi), podílela se i na projektu Tajná kniha Šerosvitu. První kniha pentalogie Mycelium Jantarové oči získala cenu Akademie SFFH 2013 jako Kniha roku a Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha.

Více o Myceliu na http://mycelium.argenite.org/, o autorce a jejích dalších projektech na www.argenite.org.

 

Mycelium II: Led pod kůží 

 


Účinkující:

Jaroslav Plesl, Klára Issová, Jana Stryková, Kristýna Frejová, Jan Vlasák, Dana Novák Pešková, Valérie Zawadská, Jan Meduna

 

Název:                  Mycelium II – Led pod kůží
Mycelium II: Led pod kůžíAutor:                    Vilma Kadlečková

Interpret:               Jaroslav Plesl, Klára Issová, Jana Stryková,
                               Kristýna Frejová, Jan Vlasák, Dana Novák
                               Pešková, Valérie Zawadská, Jan Meduna

Délka:                   16 hodin a 31 minut

Katalogové č.:     AK059
EAN:                     8594169480596

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD
  

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/vilma-kadleckova-mycelium-ii-led-pod-kuzi-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbo, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

  Autorčin blog 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)