Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nastoupil do metra a už nikdy nevystoupil

recenze knihy Ztracený

     Všichni, kdo znají Tima Weavera ví, že se mohou při čtení jeho knih spolehnout na skvělou spisovatelskou kvalitu, napínavost, čtivost a poutavost každého příběhu. Těch co ho neznají je jistě už jen hrstka a vždy na takové čtenáře apeluji, aby s volbou jeho knih nijak neotáleli, protože se ochuzují o skvělý čtenářský zážitek.

     Ztracený je třetím dílem série s Davidem Rakerem, mužem, který se věnuje hledáním ztracených osob. Oslovují ho různí lidé, kteří se snaží dopátrat svých blízkých, přátel, či rodinných příslušníků, kteří se nějakým způsobem ztratili. Některé případy jsou jednoduché, jiné složitější než se na první pohled zdá. A tak je tomu právě u Ztraceného.

     Sam Wren je obyčejný muž a manžel. Jednoho prosincového dne nastoupil jako každý jiný den do metra a vyrazil do práce, ale nikdy tam nedošel. Samova manželka tedy vyhledá Davida, aby ji pomohl s hledáním. Policie opět uvízla na mrtvém bodě a Sam je prostě k nenalezení. Není divu, že je policie bezradná, protože sám David nechápe, jak je možné nastoupit do metra a nikdy z něj nevystoupit….

 Ztracený    Pátrání po Samovi Davida zavede ale mnohem dál, než čekal. Přijde na kloub něčemu složitějšímu a temnějšímu. A jak to tak bývá a jak jsme u Weavera zvyklí, Davidu Rakerovi půjde mnohokrát o život. Hledat ztraceného muže není tak jednoduché jak by se dalo čekat, obzvláště, když na povrch začnou vyplouvat určité okolnosti jeho zmizení.

     Idylické manželství zřejmě není tak idylické jak ho Samova manželka prezentuje. Sam zřejmě skrýval nejedno tajemství a to zapříčinilo jeho zmizení. Společně s Davidem se pustíme do pátrání a opět se nebudeme stačit divit, kam až nás zavede. 

     Stále ta samá písnička. Tim Weaver je prostě skvělý spisovatel, není třeba o tom dál polemizovat. Je to fakt! Jeho knihy jsou jedny z nejlepších na našem trhu a čtenář s nimi získává dokonalý požitek. Milovníci krimi a detektivek jsou jistě nadšení, že má tato série tolik dílů a zdá se, že autor stále nekončí. Byla by to také velká škoda. Nakladatelství Mystery Press vsadila na tohoto spisovatele a vyplatilo se. Jedinou nevýhodou je fakt, který stále omílám a to, že díly nevyšli přesně za sebou jak by měly. Lehké narušení příběhu hlavního hrdiny v tom prostě cítím. Ale na samostatnost jednotlivých příběhů to nemá zas až takový vliv. 

     Opět bych musela psát samá superlativa a to už tu u recenzí na “Weavera” bylo mnohokrát. Díly je dobré číst s rozestupem a ne hned po sobě, protože by se  mohlo stát, že propadnete lehkému kolotoči myšlenek v pátrání. Mě samotné se stalo, že jsem četla dva díly za sebou a i přesto, že každý příběh byl jiný a napínavý, při čtení druhé knihy jsem se přistihla při lehké nepozornosti a vlastně i nudě. Není se čemu divit. Tim Weaver sice tvoří pokaždé nový a zajímavý příběh, ale vesměs jsou všechny o pátrání a to se samozřejmě vždy projeví, tam se moc změn udělat nedá. Takže moje doporučení je nečíst hned za sebou, ale s rozestupy. Pak budete nadšení a odnesete si opravdu dokonalý čtecí zážitek. 

Hodnocení: 90 %

Název knihy Ztracený
AutorTim Weaver
ŽánrDetektivky, Romány, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2018
Počet stran432
ISBN978-80-7588-084-0
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)