Středa, 29.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kalendárium – Adina Mandlová

Kalendárium - Adina Mandlová* 28. ledna 1910 – † 16. června 1991

Hugo Haas jí říkal Titina, ale on tak prý říkal každé své milence, pro jistotu, aby si nepopletl jejich jména. Jenže Adina s Haasem žila tři roky a jí jediné ta přezdívka zůstala. Byla jeho hospodyní, milenkou, sekretářkou i skvělou hereckou partnerkou. Do roku 1937 však nehrála s nikým jiným, protože Haas si nepřál, aby pracovala s konkurencí.

Adina Mandlová měla čerta v těle. Sama o sobě říkala, že byla odmalička prevít. Divoká, nespoutaná a bezprostřední. Měla mnoho milenců, ale také mnoho přátel. Byla kamarádkou Ferdinanda Peroutky, Karla Čapka i Jana Wericha. Hrála ve dvaatřiceti filmech a své slávy uměla využívat ve prospěch těch, která měla ráda. Na své přátele nezapomínala a pomáhala jim, i když, tak jako Karel Poláček, chodili se žlutou hvězdou na prsou a všichni se jim vyhýbali. Ona se nebála, ale zřejmě se bát měla. Lidské malosti a závisti. Hned na začátku války se začalo říkat, že je milenkou K. H. Franka. Nebyla to pravda. Přesto byla po válce jako kolaborantka zatčena a málem zlynčována rozlíceným davem.

Prožila několik měsíců na Pankráci, pak ji bez soudu pustili. Raději odjela do Británie, dokud ještě směla. V šedesátých letech dvakrát navštívila Prahu, v roce 1991 se vrátila nadobro. Více než polovinu života prožila v emigraci, ale zemřít chtěla doma.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.