Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nebe ze zlata

recenze knihy Nebe ze zlata

Milujete nespoutanost a rádi si přečtete něco o lásce? Laura Woodová napsala román, v němž se pojí obojí. Najdou se v něm milovníci dvacátých let minulého století, tzv. „zlatého věku“, kdy prim hrála svoboda a zakázané věci, jako jazz, krátké šaty nebo kouření a pití alkoholu u žen. Primárně je kniha sice určena mladým čtenářkám, ale za sebe můžu s čistým svědomím říct, že se bude líbit i těm starším, které dívčí střevíčky už dávno odložily.

Píše se rok 1929. Anglický Cornwall se halí do líného letního oparu. Sedmnáctiletá Lou je fascinována panským sídlem rodiny Cardewových. To je dlouhodobě opuštěno a tak Lou, která měla vždy dobrodružnou povahu, neodolá a jednoho dne se vkrade do jablečného sadu a nakonec i do domu, kam si chodí číst. Když na to majitelé, sourozenci Robert a Caitlin Cardewovi přijdou, nevadí jim to, s dívkou se spřátelí. Lou se ze dne na den ocitá mezi bohatou smetánkou, pro niž jsou večírky jediným smyslem života. Dívce se nový život líbí, sama touží vymanit se z těsného sevření milující rodiny i života na venkově. Jenže časem zjistí, že se pod slupkou luxusu skrývá něco úplně jiného. 

Nebe ze zlata - recenze knihyV knize se setkáte s téměř samými sympatickými postavami, ať už je to Lou, která mi připomínala odrostlou Pipi Dlouhou punčochu nebo sourozenci Cardewovi, tak skvěle reprezentující anglickou smetánku. Autorka nejde příliš do hloubky, postavy spíše podtrhují celkový ráz příběhu. Nebe ze zlata je ekvivalentem pohádky o Popelce, tentokrát v retro stylu. Dekadentní dvacátá léta se k tématice hodí, právě na nich je skvěle vykreslený svět večírků a plesů i nucené neupřímnosti, jež vládla společnosti. Laura Woodová si všímá i kontrastu mezi bohatými a chudými. Je úplně jasné, o co v příběhu jde, na nadarmo se v něm objevuje prosté děvče a panský dědic. Ale komu by to vadilo? Máme před sebou přece romanticky laděný počin a ne detektivku. Moc se mi líbily jiskřivé a vtipem sršící dialogy mezi Lou a Robertem, ze kterých bylo poznat, že hlavní hrdinka je chytrá a bystrá.

Nebe ze zlata je příjemným čtenářským zážitkem. Odehrává se během jednoho léta, zabírá poměrně krátké časové období, přesto se v něm stanou události, které by si přála zažít většina čtenářek. Autorka se netají tím, že ji inspiroval legendární román F. S. Fitzgeralda Velký Gatsby. Děj plyne poklidně, přesto místy jiskří napětím, stejně jako horké srpnové počasí těsně před bouřkou

Román Laury Woodové potěší čtenářky a čtenáře, kteří holdují romantice v kombinaci s chytrým humorem

 

Název knihy Nebe ze zlata
AutorLaura Woodová
Žánrdívčí román
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2020
Počet stran320
ISBN978-80-253-4542-9
  
Nákup knihy www.fragment.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)