Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Nebezpečná krása

Laura Joh Rowland - Vějíř s kosatcirecenze knihy
Laura Joh Rowland – Vějíř s kosatci

Je podzim a počasí přímo volá po zajímavé knize. My vám prostřednictvím této recenze představíme jednu z adeptek na výbornou společnici. Tato kniha bude bavit nejen milovníky historie, ale také ty, kteří rádi putují po stopách nejrůznějších zločinů. Na své si však přijdou i čtenáři knih se sociologickým zaměřením.

Titul, o němž bude tato recenze pojednávat, vyšel v originále (The Iris Fan) v roce 2014. U nás se vydání dočkává v roce 2016 v nakladatelství Metafora. Čtenáři, kteří spíše upřednostňují elektronickou formu knihy, budou mile potěšeni, protože knihu najdou na portálu Palmknihy.cz a zde si ji mohou také zakoupit.

Kniha je již 18. dílem série o samuraji Sanu Ičiróvi. Ač se jedná o sérii, knihy můžete naprosto v pohodě číst i na přeskáčku, protože se v každém díle řeší jiný případ. Jediné, co vás může při čtení trošku zaskočit, je to, že se v příběhu vyskytují odvolávky na předchozí díly. Vše je však uzpůsobeno právě pro čtenáře, kteří nečtou sérii od samého počátku, a tak autorka vždy vše vysvětlí a uvede na pravou míru.

Na samém počátku, ve chvíli, kdy jsem si vybírala knihu, jsem dlouho váhala. Na jednu stranu na mě titul působil jako skvělý sociální román, a to jen díky obrázku, na němž můžeme vidět mladou japonskou dívku s krásným oranžovým vějířem s kosatci. V tu chvíli jsem se přenesla mezi krásné mladé lidi a myslela si, že budu číst o sociálních vztazích panujících v Japonsku. Vše mi pak bylo vyvráceno při bližším prozkoumání celé obálky a zároveň i anotace tohoto titulu. Informace z obálky vás informuje o tom, že se jedná nejnebezpečnější případ kariéry samuraje Sana Ičira a tak trochu je zde odhaleno, koho se pokusil vrah zabít, ale víc už se určitě nedozvíme.

Celý příběh je zakotven na území Japonska a sledovat budeme společnost v roce 1709. Hlavním epicentrem je tokijské město Edo, v němž se budeme téměř celou dobu pohybovat. V knize můžeme sledovat jednotlivé vztahy mezi postavami. Jak to tak většinou bývá, některé postavy jsou ryze kladné, jiné ryze záporné, ale jsou tu i takové, u kterých není možné se přiklonit k dobru, či ke zlu, a proto jsou na pomezí těchto dvou skupin. Toto hodně komplikuje řešení případu, o to napínavější pak ale čtení je. Na této knize hodně oceňuji její přímočarost. Nemusíte se bát komplikovaného slohu, ani častých přesunů v místě a čase v rámci jedné kapitoly. Ano, přesuny se sice objevují, ale vždy se jedna kapitola odehrává ve stejném čase na stejném místě.

Jak jsem již naznačila výše, kniha není kompozičně nijak složitá, v rámci jedné kapitoly se objeví maximálně chronologie a retrospektiva, té si můžeme povšimnout zejména při výsleších jednotlivých podezřelých, či při vzpomínkách. Celý příběh je tedy velice čtivý a zajímavý. Můžeme říci, že je stylisticky zpracován velice dobře, co se týče gramatiky a pravopisu, zde jsem pár chybek shledala, ale nebylo jich takové množství, aby čtený text ztratil na kvalitě. Vše je srozumitelné a každé slovo do vyprávění úžasně zapadá.

Kniha je vcelku rozsáhlá, protože je zpracována na 369 stranách. Kniha je však velice zajímavá a od samého počátku si budete klást otázky, kdo to mohl udělat a jaký motiv k činu měl? Při rozplétání případu si občas budete ťukat na čelo, co vše dokáží udělat lidé pro svůj užitek. A občas nebudete vědět, co si máte myslet. Užijete si spoustu dilemat a ve chvílích, kdy si budete myslet, že snad vraha se Sanem a jeho synem Masahirem nedostanete, přijde velký zvrat. Vytrvejte a případ spolu rozpletete.

Děj je vcelku akční, ale občas se vyskytnou i něžné chvilky. Zažijete lásku některých postav. V této části věřte tomu, že je dílo naplněno i spoustou emocí. S jednotlivými postavami prožijete touhu, nenávist, nadšení, naději a spoustu dalších. Vše je napsáno velice napínavě a díky tomuto vás kniha připoutá a nebudete chtít skončit se čtením do té doby, dokud nedojdete k poslední stránce a nebudete vědět, jak to vše vůbec dopadlo.

Celý příběh je odvyprávěn objektivní er-formou, která je doplněna spoustou dialogů. Rozmluvy mezi postavami skvěle oživují vyprávění. Místy si můžete povšimnout toho, že se autorka snažila prostřednictvím rozhovorů zvyšovat napětí. V těchto chvilkách se výpovědi zkracovaly a občas došly až jisté míry úsečnosti.

Prostředí pro tuto knihu mě zaujalo hned od samého počátku, protože jsem knihu z japonského prostředí dlouho nečetla. U této je pro mě bonusem to, že se jedná o historické dílo, v němž bylo možné sledovat sociologické vztahy v rámci celé společnosti. V příběhu si můžeme povšimnout témat života, smrti, nenaplněné lásky, ale pochopitelně i spousty dalších, která čekají na to, až knihu otevřete, začtete se a odhalíte je.

Můj osobní názor je takový, že je kniha výborná. A skvěle se při jejím čtení pobavíte. S elektronickou podobou knihy jsem byla velice spokojená. Kniha byla výborně rozčleněna do přehledných kapitol, které na sebe plynule navazovaly. Užívala jsem si každé písmenko, protože všechna dávala dohromady skvělý celek, jenž vám mohu všem vřele doporučit. Věřím tomu, že budete nadšeni stejně jako já. Příběh si mě již od samého počátku přiklonil na svou stranu. Velice příjemně mě překvapila věrohodnost vyprávění, díky popisům jsem si krásně mohla představit nejen popisované prostředí, ale také charaktery jednotlivých postav. Právě díky nim si můžete udělat obrázek o psychických pochodech. Knihu hodnotím krásnými 100 %. Musím říci, že se určitě pustím i do dalších dílů, protože se mi styl autorky zalíbil a zároveň bych se opět ráda potkala se Sanem a jeho rodinou.

Dílo vřele doporučuji všem, kteří si rádi přečtou historické romány s detektivní zápletkou, jež jsou naplněny i zajímavými informacemi o místech a sociologii japonské společnosti.

 

Název knihy:                 VĚJÍŘ S KOSATCI
Laura Joh Rowland - Vějíř s kosatciAutorka:                          Laura Joh Rowland
Překlad:                          Viktor Faktor

Nakladatelství:               Metafora

Rok vydání:                     2016

Počet stran:                     356
Vazba knihy:                   vázaná

ISBN:                                978-80-7359-488-6
EAN:                                 9788073594886

E-shop:                             kniha http://www.Metafora.cz
                           
                                           e-kniha – www.PalmKnihy.cz

  

MetaforaNakladatelství Metafora bylo založeno v roce 2001.

Zaměřuje se zejména na literaturu překladovou, autoři knih pocházejí ze všech koutů světa. Protože výjimky potvrzují pravidlo, tu a tam se objevují i díla českých autorů.

Vybrat si můžete beletrii vážnou i veselou, thrillery i detektivky z minulosti, současnosti i budoucnosti, knihy z oblasti esoteriky či východní filozofie.

V roce 2012 začalo vydávat novou, poutavou knižní řadu plnou neobyčejných odhalení: beletrizované životopisy.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)