Nejlepší sekretářka na světě

recenze knihy Osobní asistentka

Když vedete velkou firmu, zaručeně potřebujete mít vedle sebe někoho, na koho se můžete spolehnout. Na sto procent. Prodlouženou pravou ruku, jistotu, co nezklame, chodící diář, ztělesněnou diskrétnost. Sekretářka nebo osobní asistentka, je jedno, jak ji nazýváte, důležité je, aby svou práci vykonávala správně. Ponechme stranou, že tuto funkci vykonávají a muži a zůstaňme u žen, jež máme s touto profesí spjaty víc. 

Christine Butcherová tato kritéria splňuje do puntíku. Pro svou zaměstnavatelku Minu Appletonovou, majitelku rodinné firmy Appleton, téměř dvacet let pracovala s největším nasazením. Organizovala Minin pracovní i soukromý život, starala se o drobné úkony, na které její šéfka neměla čas, fungovala nad rámec svých povinností, firmu upřednostňovala před vlastní rodinou. Loajalitu nenarušil ani rozpad manželství a zhoršený vztah s dcerou. Christine Butcherová je opravdu dokonalou osobní asistentkou, což si vychytralá a a manipulativní Mina Appletonová dobře uvědomuje. Za dobu, co jsou spolu s Christine v pracovním kontaktu, jedna s druhou téměř srostly. Teď je obě čeká soudní proces, protože Mina je obviněná z podvodů a nekalých praktik a Christine se jako její osobní asistentka veze s ní. Měly by držet při sobě, ale znáte to, když se může zachránit jen jeden, toho druhého s klidem potopí. Christine se za dobré služby odměny dočká. Ale je zasloužená a spravedlivá?

Osobní asistentka (Renée Knight) IKARMusím říct, že hodnotit knihu Osobní asistentka, kterou napsala Renée Knightová, je hodně těžké. Já sama jsem byla nadšená a líbila se mi, mezi ostatními čtenáři dobrou pověst bohužel nemá. Je považována za nudnou a zdlouhavou, bez výskytu emocí. Pokud fandíte příběhům, v nichž akce střídá akci a děj se rozjede hned od prvních stránek, zklamání asi pocítíte. Osobní asistentka je totiž úplně jiná. Psychothriller graduje až v poslední třetině, která vynahrazuje pomalý rozjezd a jistou stagnaci v prostřední části. Ta je totiž zaměřená na soudní proces, poměrně detailně vykreslený, a to může méně trpělivé jedince spíše iritovat.

Jako fanynka poklidně plynoucích příběhů, v nichž se děj soustřeďuje spíše na popisy a podrobné vykreslování fakt, jsem si s Osobní asistentkou padla do noty. Líbilo se mi, že napětí sílilo pozvolna a stupňovalo se téměř neznatelně

Obě stěžejní hrdinky, Christine i Mina, nutí k přemýšlení. Ani jedna není kladně zaměřená. To, že je Mina přehnaně ambiciózní, vychytralá a bezcitná, zjistíte hned. Christine vám to prozradí, děj je totiž podán z jejího pohledu. Ale ani ona sama příliš sympatií nevzbuzuje. To, co je zpočátku považováno za plus, tedy fakt, že je nesmírně pracovitá a pečlivá, se později mění. Christine působí jako loutka bez vlastního názoru, slepě jdoucí za snem. Ale ne svým. Pro blaho své zaměstnavatelky je totiž schopná své sny zničit. Je zajímavé sledovat tyto dvě postavy a hádat, která je vlastně vítězkou. Že by ani jedna?

Zkuste se začíst do psychologicky laděného thrilleru, který není vám hladinu adrenalinu asi příliš nezvýší, ale přesto si pozornost zaslouží, už kvůli skvělému a šokujícímu finále, o němž můžeme říct, že je dokonalou třešničkou na dortu.

 

Název knihy Osobní asistentka
AutorRenée Knightová
Žánrthriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran328
ISBN978-80-249-4042-7
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)