Středa, 8.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Někdo blízký

recenze knihy Někdo blízký

„Ještě nikdy jsem takový dětský pokoj neviděl. Leda snad v nějakém připitomělém sitcomu. Na podlaze, na skříňkách i pod postelí jak vymeteno. Nikde nic. Hřeben položený v dokonalé rovině s kartáčem. Plyšáci usazení v řadě. Prohlížejí si nás korálkovýma očima. Působí to víc než znepokojivě. Nejen proto, že se to divoké a nespoutané dítě, které jsem viděl na videu, ani trochu nehodí do tak nepřirozeně uklizeného pokoje. Z některých prázdných pokojů dýchá přítomnost lidí, kteří v nich dřív bydleli. Tady je jen prázdnota. Jako by tu nikdy nikdo nebydlel. Jediná známka toho, že tu Daisy kdy byla, je plakát na protější zdi. Princezna z Rebelky, sama uprostřed lesa, vlasy zářivě zrzavé, pod ní nápis ZMĚŇ SVŮJ OSUD.“

Někdo blízký je nový thriller autorky Cary Hunter, který se zabývá únosem dítěte. Je to hrůzostrašné pomyšlení, když se vám ztratí dítě a jako rodič jste bezradný. Nevíte kde, kdy, proč a jak. Co dál? V tomto příběhu ovšem platí jedno – nikdy rodinu nepoznáte, dokud s ní nežijete. Hlavní hrdinové, rodina Masonových vypadá na první pohled jako spořádaná, milující. Matka Sharon je svým způsobem zvláštní, ale bez nějakého zkoumání se může zdát, že pouze chce vypadat za každých okolností a před každým jen dobře a „honosně“. Otec Barry je zase týpek, který působí jako pohodář a kliďas a jeho reputace v okolí je celkově zvláštní, někdy až hanlivá jako flákač či budižkničemu. Syn Leo je tichý a neprůbojný. Oproti tomu dcera Daisy je živé dítě, spousta kamarádů a právě ona se ztratí… Jejich největší láska…

Někdo blízkýMusím říct, že autorka popsala charaktery a chování v rodině tak skvěle, že jsem bloudila v kruhu společně s detektivem inspektorem Fawleym a jeho vyšetřovacím týmem. Nedokázala jsem se rozhodnout, kdo je v příběhu špatný, kdo dobrý. Navíc autorčin způsob „zmatení“ čtenáře byl taky bezvadný, uměla do děje zasadit další postavy, které s ním pořádně zamotaly, ale někdy to bylo k ničemu – nedokázaly vyřešit případ, spíš sváděly na scestí.

Detektiv Fawley má taky své jedno velké, smutné tajemství a právě díky němu se dokázal vžít do případu více, než ostatní. Díky tomu nepůsobil jako tvrďák, ale naopak byl citlivý, empatický chlap, kterého jsem si velmi oblíbila. Jeho spolupráce s ostatními členy týmu byla také perfektní, nad nikoho se nepovyšoval, snažil se pomáhat, byl při ruce. Mám ráda přesně tyto typy detektivů, kteří dělají vše pro to, aby objasnili případ, a nemyslí jen na sebe a své problémy.

Někdo blízký je kniha, která je stoprocentně čtivá. Nenašla jsem žádné hluché místo, každá stránka mě bavila. Nemůžu tvrdit, že je to něco nového a naprosto senzačního, ale můžu s klidným svědomím říct, že je to thriller, který své čtenáře bude bavit a na konci je rozhodně překvapí. To, co se zde odehrálo, bylo pro mne velmi nečekané a hodnou chvíli jsem to musela vydýchávat.

Další věc, která mne bavila, tak byly tweety, jenž jsou docela důležité. Naprosto skvěle vystiženi lidé, jakých je, na dnešních sociálních sítí mraky, kteří neví nic, ale tváří se jako by byli ředitelé zeměkoule a všechno znali, vše věděli a měli jakoukoliv moc jen ve svých rukou. Krásná ukázka toho, jak silné jsou dnes sociální sítě, v tomto příběhu konkrétně Twitter.

Pokud vám nevadí pocit bezmoci, když se někde ztratí malé, osmileté dítě, a pokud si chcete přečíst čtivý, napínavý a překvapující thriller, rozhodně se podívejte po knize Někdo blízký. Věřím, že litovat nebudete.

Hodnocení: 90%

 

 

Název knihy Někdo blízký
AutorCara Hunter
ŽánrThriller, psychologické drama
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2018
Počet stran350
ISBN978-80-7577-697-6
  
Nákup knihy www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)