Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Přátelství navzdory noci a dnu

recenze knihy Nerozluční přátelé

„V tichém koutku jednoho údolí žily dvě rodiny. V kořenech stařičkého dubu měli svou noru králíci a v jeho koruně hnízdily sovy.“

Mají vaše děti rády příběhy, v nichž hlavní roli hrají zvířátka? Pak si tuto knihu zamilují. Příběh malé Sovičky a malého Králíčka, kteří žijí pod ochranou stejného stromu, a přesto se nikdy nepotkali. Králíček spí v noci a Sovička ve dne. Ale oba o existenci toho druhého vědí díky svým rodičům. Dostanou šanci překonat předěl dne a noci a konečně se setkat? Může existovat přátelství, ačkoliv jeden druhého nemůže vidět kdykoliv se mu zachce?

Tento půvabný příběh o velkém přátelství mě okouzlil. Ačkoliv se oba kamarádi nikdy neviděli, díky svým rodičům se „znají“ a dostanou velkou touhu setkat se osobně, což nebude tak snadné. Zda se to podaří, musíte zjistit sami.

Nerozluční přátelé (HOST)Kniha je napsána vlídnými slovy a celý příběh skrývá velké poučení pro všechny, a to, že dvě bytosti spolu mohou kamarádit, i když se nemůžou osobně setkat. Mohou jeden na druhého myslet, mohou si navzájem nechávat vzkazy a mohou doufat, že jednou to vyjde, a oni se konečně uvidí.

„Ta slova v nich probudila zvědavost a obě zvířátka se o sobě chtěla dozvědět co nejvíc. Každý večer a každé ráno jim rodiče povídali něco zajímavého ze života toho druhého. Oba těm vyprávěním pozorně naslouchali a pociťovali k sobě stále větší náklonnost.“

Celý příběh dokreslují půvabné ilustrace Emílie Dziubakové, která pro děti ilustrovala úžasné obrázkové leporelo Rok v lese.

Knížka je určena dětem od tří let, naše čtyřletá dcera si ji zamilovala a několik večerů po sobě jsme opakovaně četli příběh dvou nerozlučných malých přátel. Děti díky knize zjistí, že některá zvířátka žijí jen v noci a přes den spí.

Je to kniha o velkém přátelství, o touze poznat někoho jiného, ačkoliv se to zdá nemožné, o komunikaci a dorozumívání a o splněných přáních.

V úvodu jsem uvedla, že tuto knihu si děti zamilují a zamilujete si ji i vy, dospělí. Je to příběh, který pohladí po duši a vrátí vás do dětských let. Toto je ideální kniha, kterou svým dětem můžete přečíst před spaním a věřte, že usnou s úsměvem na tváři.

„Králíček mi tu nechal hroudu hlíny i s kořeny, to jistě vyhrabal svou první noru.“

Knihu doporučuji k předčítání dětem od tří let, ale třeba i prvňáčkům, kteří si příběh mohou přečíst již sami.

Moje hodnocení je 100 %. A moc bych si přála více takovýchto dětských knih.

 

 

Název knihy Nerozluční přátelé
AutorPrzemysław Wechterowicz, Emilia Dziubaková
Žánrpohádky, pro nejmenší
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran32
ISBN978-80-7577-822-2
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)