Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Nešťastná náhoda, či důmyslný čin?

„Jinak se nepohnulo vůbec nic, všechno bylo klidné a tiché. Žádné záškuby svalů ve spánku. Nikdo nezívl, nezavrtěl se, když kůži ovanul vánek. Žádný hrudník se nezvedal.“

Autorka Kate Morton rozhodně není pro české čtenáře někým neznámým. Mnohá čtenářská srdce si získala jistě již svojí prvotinou Dům u jezera a s dalšími knihami se okruh jejích čtenářů dále rozrůstal. Mě si získala především knihami Ztracený slib a Tajemství letního odpoledne. Její novinka Návrat domů jistě udělá radost, nejen jejím příznivcům, ale také i novým čtenářům, které si získá zajímavou zápletkou.

Je Štědrý večer roku 1959 a Percy Summers při návratu domů narazí na „spící“ skupinku po pikniku. Bohužel, co se na první pohled zdálo jako poklidný obraz spící rodiny, se záhy stává noční můrou celého městečka, jelikož členové Turnerovi rodiny usnuli věčným spánkem. V tu chvíli se rozjíždí pátrání po malém miminku, které nebylo nalezeno v zavěšeném košíku a zároveň se rozbíhá vyšetřování smrti čtyřech členů rodiny. Co se tenkrát na břehu tůně stalo? Jednalo se o nešťastnou náhodu, či promyšlenou vraždu? Píše se rok 2018 a mladá novinářka Jess se vydává z Londýna do Austrálie za svojí babičkou Norou, která po nešťastné nehodě skončila v nemocnici. Jess díky Noře začne pomalu rozplétat nitky starého rodinného tajemství. Kam ji až pátrání dovede? A je možné po téměř padesáti devíti letech odhalit pravdu?

„Z toho příběhu ji mrazilo, ale nebylo to strachem, spíš jistým poznáním. Poznáním, že ačkoliv je to jen mytické stvoření, ve slovech dětí poznávala skutečnou pravdu o tomto místě. „Tam venku“ číhá v temných koutech nebezpečí. Na tomto kontinentu jsou krása i hrůza neoddělitelně spojené. Když člověk na cestě špatně odbočí, zemře žízní. Jediná jiskra způsobí zkázu celého města. Děti, které se zatoulají za plot zahrady, nevysvětlitelně zmizí.“

Návrat domů - recenzeAutorka si pro nás připravila opravdu spletitý příběh, kdy nutí čtenáře být neustále ve střehu, aby mu neunikla jediná indicie na cestě k odhalení dávného tajemství. Kate Morton použila u čtenářů tolik oblíbené prolínání dvou časových rovin a zároveň do knihy zakomponovala příběh z knihy, kterou kdysi sepsal novinář na základě svých poznatků k případu rodiny Turnerových, což knize dodává na čtivosti. Ačkoliv při čtení máme pocit, že se motáme v začarovaném kruhu a vše je předem jasné, tak při rozuzlení budeme velmi překvapeni, jelikož těch tajemství bylo poněkud více.

V knize se objevuje větší množství postav, ale neměla jsem problém se v nich orientovat. Jess mi byla sympatická od začátku, ale jak jsem prostřednictvím Jess a následně i její matky Polly poznávala její babičku Noru, nemohla jsem se zbavit dojmu, že ona byla velkou manipulátorkou a zasáhla do mnohých životů, i když na to neměla právo.

„Jako by všechny tři byly postavami z prastaré pohádky: prokletí seslané na dítě v kolébce, tajemství, které nesmí být prozrazeno, a přesto skutečná pravda nakonec vyjde najevo.“

I přestože se autorka k mnohým věcem v knize opakovaně vrací, myslím, že to k samotnému příběhu patří a pomáhá to čtenáři si poskládat pomyslné puzzle a zároveň nás to připravuje na konečné rozuzlení příběhu, které rozhodně není jednoduché a pěkně zamíchá již rozdanými kartami a odhalí nám, co mělo být navždy utajeno.

Knihu doporučuji všem příznivcům Kate Morton, ale i těm, kteří autorku ještě neznají. Věřím, že, ať začnete kteroukoliv její knihou, tak u jedné nezůstanete a s chutí si přečtete všechny její knihy, tak jako já.

„Jess nikdy nepřestala žasnout nad tím, jakou moc má psané slovo – moc přinášet nejen poznání, ale i dojmy a pocity. V tomto domě byla fyzicky poprvé, ale Daniel Miller už ji vzal do Halcyonu roku 1959, takže vše poznávala. Uviděla dveře do Nořina pokoje, a vydala se přímo k nim. Když kráčela kolem výklenku s telefonem k Matildině ložnici, ucítila něco jako záblesk paměti, jako by to byla její vlastní vzpomínka na okamžik, kdy Nora vyslechla rozhovor svých neteří. Máš to? Přitakání. Ukaž…Tady ne!

Autorce u nás vyšly tyto knihy: Dům u jezera (recenze), Zapomenutá zahrada (recenze), Šepot vzdálených chvil (recenze), Tajemství letního odpoledne (recenze), Ztracený slib (recenze) a Hodinářova dcera (recenze). 

 

Název knihy Návrat domů
AutorKate Morton
ŽánrLiteratura světová, romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2023
Počet stran512
ISBN978-80-249-5176-8
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)