Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

V hotelu je vrah

recenze knihy Nevítaný host

„Je tady tak hezky, pomyslí si, v téhle kouzelné jídelně zalité tlumeným světlem, když venku skučí vítr a lomcuje okny jako netvor, který chce dovnitř.“

Shari Lapena vstoupila do povědomí českých čtenářů před dvěma lety thrillerem Manželé odvedle (recenze), za rok následoval thriller Někdo cizí v domě (recenze) a letos byl u nás vydán thriller Nevítaný host. Pokud mohu soudit, řekla bych, že autorčin styl je kniha od knihy lepší a tentokrát se nechala inspirovat detektivními příběhy.

Venku začíná zuřit sněhová bouře a do hotelu na odlehlém místě se na víkendový pobyt sjíždějí hosté. Nikdo z nich netuší, jak se přes noc jejich pobyt změní doslova v noční můru. Nad ránem je pod hotelovým schodištěm nalezena mrtvá mladá žena Dana, která do hotelu přijela se svým bohatým snoubencem, všemi to otřese. Pohotový obhájce David si zachová chladnou hlavu a rozhodne, že se s jejím tělem nebude do příjezdu policie hýbat, jenže policie dorazit nemůže, hotel odřízla ledovka a výpadek proudu a navíc je hotel mimo mobilní signál. Nezbývá než vyčkávat. Poté, co je nalezena další osoba mrtvá, není pochyb, že v hotelu je vrah. Komu dalšímu hrozí nebezpečí? Dostal se do hotelu někdo cizí nebo je vrahem někdo z hostů? A když už konečně dorazí policie? Tento thriller vás nenechá klidnými.

„Nakonec vpluje do klidného spánku. Když usíná, připadá jí, že slyší výkřik, odněkud zdálky. Přesvědčí sama sebe, že to nebylo skutečné, jen vzpomínka. Často v polospánku slyší někoho křičet. Je na to zvyklá. Je to předzvěst zlých snů.“

Autorka vystavěla skvělý příběh, který je napínavý od začátku do konce. Budete neustále ve střehu očekávat, zda se něco nestane. Navíc příběhu na dynamičnosti a čtivosti přidává autorčin styl psaní, kdy střídá pohledy jednotlivých obyvatel hotelu. Příběh graduje a jednotlivých hostů se zmocňuje paranoia, napovrch vyplouvají stará tajemství a v některých se probouzejí nejčernější myšlenky. Už jen aby na scénu vstoupil obávaný Hercule Poirot a vše dal do pořádku. Konec byl pro mě nečekaný, ačkoliv zpětně jsem si říkala, že mě to mohlo trknout, jelikož náznaky v příběhu byly.

Nevítaný host - obal knihyBylo zajímavé sledovat, jak vyhrocená situace působí na psychiku lidí, jak každý reaguje jinak. Bála jsem se společně s nimi. Hodně smutno mi bylo z manželů Beverly a Henryho, kteří do hotelu přijeli na popud Beverly, která si od pobytu slibovala záchranu krachujícího vztahu, co se však zrodí v jejich myslích během jednoho dne, jak od lásky je malý krůček k nenávisti, bylo pro mě šokující.

„Dívá se na Davidovy ruce, volně spuštěné podél těla, jak tam stojí u krbu a poklidně čeká na oběd. Silné mužské ruce. Přemýšlí, čeho jsou schopné. Zvedne oči a zjistí, že on se zas dívá na ni. Uhne pohledem.“

Autorka si pohrává s našimi nervy, vše popisuje tak, že se nám celý příběh promítá v mysli jako film.

Je to kniha o lidech, kteří mají svá velká tajemství, někteří se o ně ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně podělí a někteří si je nechají pro sebe. Je to kniha o tom, jak náhodná setkání ovlivní životy všech zúčastněných.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi pozvolně gradující děj, napětí až do poslední stránky a ještě pomyslnou třešničku na dortu, protože tu si pro nás autorka připravila na samotný závěr.

„Není v mé moci vás přesvědčit. Řekl jsem vám pravdu, ale už jsem se poučil, že lidé věří tomu, čemu věřit chtějí. S tím já nic nenadělám.“

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Nevítaný host
AutorShari Lapena
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran256
ISBN978-80-7617-686-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)