Nic není takové, jak se zdá

Bernard Minier - Zkurvenej příběhrecenze knihy
Bernard Minier – Zkurvenej příběh

Jako první přišel ledový Mráz, který překvapil a i přes mírně přehnané finále velmi zaujal. Po něm následoval bludný Kruh, v němž jsme se tápavě motali dokola, abychom si tu jízdu užili ještě o něco více než předchozí díl. A pak někdo zhasnul. Tma (recenze) byla úplně jiná. Podle mě byla prakticky dokonalá. Martin Servaz dostal za ty tři díly pořádně zabrat a tak si protentokrát vzal zaslouženou dovolenou. Otázkou je, jak to bez něj půjde.

Bernard Minier odložil poslední zbytky své milé tváře a servíruje nám příběh, jehož název nenechá nikoho na pochybách, že se mu do rukou dostalo další poměrně drsné čtení. Na první pohled si totiž Zkurvenej příběh nehodlá na nic hrát. No jo, není to ovšem jen nabubřelá póza? Maska, za kterou se skrývá nemastný neslaný příběh, křičící své vulgarismy do prázdna?

Hlavním hrdinou je šestnáctiletý Henry. Jako by puberta nebyla pro kluka tohohle věku těžká už sama o sobě, život se mu rozhodl nadělit pěknou řádku nepříjemností. A začne tím, že mu zavraždí jeho krásnou a milovanou přítelkyni.

Glass Island je místo, které bych si vybrala k trvalému pobytu snad jen v případě, že by se ve mně probudily masochistické choutky. Prší tu asi devět měsíců v roce. A ty zbylé tři na všechno sedá alespoň mlha tak hustá, že byste v ní nepoznali vlastní matku, i kdyby stála těsně vedle vás. Každý tu zná každého, ututlat jakékoli tajemství na místě, kde skoro každý ví, jakou zubní pastu používáte, se zdá takřka nemožné. Přesto vrah mladé dívky uniká. Proto se Henry se svou partou přátel rozhodne, že vraha vypátrá na vlastní pěst. Přimíchejte si k tomu místní podivné existence, zločinecké živly a depresivní počasí a máme skutečně zaděláno na pořádně Zkurvenej příběh.

Dobrá, Martin Servaz mi tu chybí, přeci jen sledovat vyšetřování v podání mladého adolescenta je krok sakra jiným směrem. Ovšem Minier to zvládá po svém, což v tomto případě naštěstí znamená nadmíru dobře. Na začátku vám hodí jedno malé klubíčko. Pomalinku. Nechá ho, aby se z něj odmotala nitka a čeká. Čeká, až se chytnete. A potom vám hodí druhé klubíčko. A třetí. Za chvíli už jste v té síti zamotaní tak, že vlastně ani nevíte, kde jste začali.

Bernard Minier je mistr mystifikace. Bravurně zvládá vodit čtenáře za nos až do úplného finále. V tomto ohledu nezklamal ani tentokrát. Ovšem jeho nejnovější příběh má i své slabiny. Oproti předchozím dílům se zde najdou téměř hluchá místa, mající tendenci lehce nudit. Autor si potrpí na tlustopisy, což nutně není ke škodě, protentokrát se s tím však nevypořádal úplně bezchybně. Možná právě proto závěr působí až příliš uspěchaným dojmem a zanechává spousty a spousty nezodpovězených otázek a nedořešených situací. Jako by ty stránky křičely: „Zatraceně, to už je nás tolik? Fofrem to nějak ukončit!“

Hlavně neusnout na vavřínech. Zkurvenej příběh rozhodně nebyl špatným krokem, Martin Servaz však vede o celou délku. Už aby byl zpět.

Ale aby to nikdo nebral tak, že si snad stěžuju! To vůbec ne. Pan Minier mi dal téměř vše, co jsem od něj čekala a to od zajímavého prostředí, přes slušně zamotanou zápletku až po překvapivé rozuzlení, které jsem tedy nečekala ani v těch nejdivočejších fabulacích. Tak šup šup do čtení, zkuste si tipnout, kdo za tím vším stojí.

Hodnocení: 4/5

Bernard Minier - Zkurvenej příběh 

Bernard Minier - Zkurvenej příběhNázev knihy:              ZKURVENEJ PŘÍBĚH
Autor:                           Bernard Minier
Žánr:                             Literatura světová, Detektivky

Nakladatelstvi:           X.Y.Z.
Datum vydání:            27. 2. 2017
Doporučeno od:         +14 let

EAN:                             9788075056207
Počet stran:                 624 stran
Formát:                        145×205 mm
                                      vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

E-shop:                        kniha – http://knihy.cpress.cz
eReading.cz
                                      e-kniha – www.eReading.cz

Ukázková kapitola:    http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:           www.databazeknih.cz

 

 

NAKLADATELSTVÍ XYZ

NAKLADATELSTVÍ XYZ je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.