Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nikdy se nepřestala usmívat

recenze knihy Nikdy se nepřestala usmívat

Martin Štefko založil nakladatelství Golden Dog, v němž dnes vychází spousta domácích a zahraničních autorů, především proto, aby měl kde publikovat svá díla. A tak jako první titul v něm roku 2015 vydal vlastní román Nikdy se nepřestala usmívat. Už tehdy jsem ho přečetl a líbil se mi.

V roce 2020 vyšel ve druhém, mírně upraveném a vycizelovaném vydání. Znovu jsem se ponořil do čtení a byl jsem spokojen snad ještě víc.

Co čtenářům Martin Štefko naservíroval? Opravdu originální thriller. A nápaditosti si v knihách vždy velmi vážím. 

Hned v prologu se psychiatr Robert Jenkins, s nímž se setkáváme i v autorově kriminálce Mrtvé ženy (recenze), stává svědkem nepříliš povedené popravy masové vražedkyně Alexandry Montgomeryové, která se přiznala k zabití 168 lidí. Ještě trochu nechápeme Jenkinsův soucit s touto ženou a už vůbec netušíme, o čem může být zbytek knihy, když se zdá být vše tak jednoznačné a jasné.

Pak se vracíme na začátek celého případu, kdy je dr. Jenkins vyzván ke spolupráci na vyšetřování. Snaží se vytvořit profil vražedkyně, proniknout do hloubi její temné duše a především zjistit motivaci. Vždyť vraždy byly provedeny různým modem operandi a na různých místech. Je děsivý už jejich počet a v řadě případů i provedení. Jak je možné, že je dokázala tak dlouho skrývat a náhle se ke všem přiznala? Není to žena nijak krásná, ani prvoplánově sympatická a její tvář neustále zdobí tajemný úsměv, zdánlivě snad (pokud si uvědomíme počet obětí) až cynický.

Jenkins s Alexandrou navazuje kontakt, zahajuje terapeutické rozhovory, při nichž si postupně získá její důvěru. A tak krok za krokem odhaluje její těžký osud.

Tyto klidnější pasáže jsou nemilosrdně střídány brutálními intermezzy, která zachycují z perspektivy vražedkyně celkem osm vražd. Tyto části by samy o sobě mohly být samostatnými kriminálními nebo dokonce hororovými povídkami. Nechybí jim totiž věrohodná motivace i charaktery obětí.   

No a pak vše spěje do finále, které je překvapivé i dojemné. Náhle to do sebe všechno dokonale zapadne a charakter popravené Alexandry se objeví v úplně jiném světle.

Kniha je napsaná velmi čtivě, poutavě, příběh graduje a rozhodně nikde nenudí. I mnohé zahraniční thrillery, vydávané v mnohem větších nákladech, se pak mohou zdát obyčejnými řemeslnými tuctovkami.

A pokud vás postava doktora Jenkinse zaujala, přečtěte si ještě autorův kriminální thriller Mrtvé ženy (recenze) a s napětím čekejte na další díl celé řady s názvem Farma zrůd, který by měl vyjít ještě v letošním roce.

Knihu Nikdy se nepřestala usmívat rozhodně doporučuji všem příznivcům temnějších příběhů, i těm fandům kriminálek, kteří přenesou přes srdce mysteriózní prvek. Přimlouvám se za přečtení, rozhodně to stojí za to!

 

Název knihy Nikdy se nepřestala usmívat
AutorMartin Štefko
ŽánrThrillery, Literatura česká, Krimi
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2020
Počet stran232
ISBN978-80-88067-28-3
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.