Neděle, 1.10.2023
HudbaKultura

Nostalgická večeře s Peterem Gabrielem

Nostalgická večeře s Peterem GabrielemNostalgie táhne a stále více kapel sází na jistotu. Živé provedení nejlepších alb kariéry se vyplácí po všech stránkách. Své o tom ví evidentně i Peter Gabriel, vracející se po devíti letech  do České republiky v rámci svého turné Back to front. Na šňůře znovu oživuje své nejprodávanější album So, vydané roku 1986. Ačkoliv čeští fanoušci nemohli za železnou oponou zrod So nikterak prožívat, jméno Gabriel zde má nemálo příznivců. Pražská O2 Arena sice nebyla vyprodaná, míst ale rozhodně nezbývalo mnoho.

 

Jen pár minut po plánovaném začátku přišel na pódium sám maestro, aby uvedl dvě talentované Švédky, a zároveň vokalistky tour, Jennie Abrahamson a Linneu Olson.

Gabriel se na Čechy připravil opravdu vzorně, nezůstal totiž jen u obligátního pozdravu v češtině, ale zvládl velmi slušný úvod v celých větách. Kromě lingvistického nadání, je však také mistrem vyhledávání slibných talentů. S dívkami měl ruku více než šťastnou. I když měly být jen záskokem za ochořelou Ane Brun (kterou si však můžete vychutnat za několik dní v pražské Akropoli), od první chvíle na sebe strhly pozornost. Klavíristka a cellistka předvedly  třípísňovou ochutnávku vlastní tvorby, kousky Ah a Phoenix, okouzlily. Škoda jen rušivého šumu opozdilců  při hledání sedadel. A pravděpodobně kvůli nim následovala po duu otravně vlekoucí se pauza.

Poté už se znovu objevil sám Gabriel pokračující v  českém proslovu. Prozradil, že večer bude rozdělen na pomyslné tři díly, stejně jako dobré jídlo. Akustický předkrm, elektronický hlavní chod a celé album So, jakožto sladká tečka na závěr.

Nostalgická večeře s Peterem Gabrielem

Akustický set zahájil novinkou OBUT, jen se svým dlouholetým spoluhráčem, basistou Tonym Levinem. Brzy přispěchala celá kapela, dokonce původní hráči ze So – bubeník Manu Katché i kytarista David Rhodes. Akusticky proběhly i další dva kousky Come talk to me, a přes dvacet let stará píseň Shock the monkey. Aby  byla první část opravdu jasně odlišitelná, bylo v celé hale rozsvíceno – pro horní řady ovšem dosti nepříjemný zážitek oslepující oči.

Po začátku Family Snapshot přišel střih a rozjela se konečně show se vším všudy. Gabrielovo střídání kláves a křídla, vynikající videoprojekce, roztomilá taneční choreografie, říkající „nejsme sice tanečníci, ale přeci jen jsme něco natrénovali“ i velmi zaměstnaní technici, ovládající zlověstně vypadající obří reflektory na vysokých nohách. Ty někdy agresivně pronásledovaly či útočily na Gabriela, těžko si při tom pohledu nevzpomenout na Spielbergovu Válku světů.

Nechyběla píseň Solsbury Hill, při které se zvedla vlna naprostého nadšení, zatímco u  Why Don’t You Show Yourself, zazpívané právě  s doprovodem klavíru a vokálem Abrahamson, naskakovala husí kůže. Na závěr přišel slibovaný dezert v podobě So. Snová Red Rain i naprostá bomba Sledgehammer, při které mnozí nevydrželi a rozhodli se zamířit přímo před pódium. Ochranka je ale dlouho dovádět nenechala. Jedním z vrcholů byl duet Don’t give up s Jennie, stejně jako její zpěv v In your eyes. Celé vystoupení, trvající dvě a půl hodiny, korunoval jak krátký Gabrielův proslov o budoucnosti, tak The Tower That Ate People z alba OVO a protestsong Biko.

Gabrielovi se návrat do minulosti vydařil. Byl jednoznačně ve skvělé formě, a pokud zprávy nelžou, máme se roku 2015 na co těšit. Ikonický muzikant si prý bere pauzu, aby začal pracovat na nové desce.

Peter Gabriel: Back to Front
10. října 2013, O2 Arena, Praha
 

Foto Jaromír Zajíček – www.FotoZajda.cz
zdroj: www.fullmoonzine.cz 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.