Pátek, 29.9.2023
Chrudim

Z radnice v Luži se rozletí radiové vlny

Z radnice v Luži se rozletí radiové vlnyRada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila městu Luže licenci k provozování vlastního rádia s názvem Rádio Luže, a to na dobu 8 let. Vysílat bude na frekvenci 93,2 po celý den.

Původní plán však byl mnohem prostší. Luže plánovala nahradit klasické hlášení obecního rozhlasu z tlampačů rádiovým vysíláním.

„Původně jsme plánovali vysílač o síle dvou wattů, jenže by nás v okolí takřka neslyšeli, takže jsme jej posílili a pak přišla myšlenka, proč bychom měli vysílat jen v krátkém časovém intervalu, když můžeme informace doplnit hudbou a vysílat po celý den,” řekl lužský místostarosta Jiří Sochor. Programová skladba nového rádia je zatím v plenkách.

„Technicky to bude vypadat tak, že každou celou hodinu odvysíláme informační servis, nebo se po půlhodině budou střídat aktuální zprávy z mikroregionu s informacemi o kultuře,” doplňuje Jiří Sochor. Na programu se budou podílet také školy. Čas mezi těmito bloky vyplní hudba, která bude vysílaná v žánrových celcích. Vysokých poplatků se však Jiří Sochor nebojí.

Rádia mají výhodu v tom, že platí Ochrannému svazu autorském pět procent z celkových příjmů, takže když si uděláme malé příjmy, budeme platit malé poplatky. Provoz rádia bychom rádi financovali z reklamy,” uvedl místostarosta. „Je to unikátní věc, aby samospráva měla svoje rádio. Myslím si, že v tomto mediálním věku dojde ke zkvalitnění přenosu informaci z radnice mezi občany,” dodal lužský starosta Radek Zeman.

Vysílat by se mělo začít nejpozději do šesti měsíců.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.