Středa, 1.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Novoroční předsevzetí

S novým rokem přichází i okamžik, kdy si každý představí, jak začít nový rok. Co udělat, co změnit, jak se chovat. Ale co patří mezi ta nejčastější?

Když pomineme možnost, že nejčastěji si lidé nedávají žádná předsevzetí, je na prvním místě touha zhubnout. Dále si lidé přejí přestat kouřit, celkově změnit životní styl, nebo si najít životního partnera. Avšak většina z nich své předsevzetí nedodrží. Proč?

Mezi hlavní důvody patří nereálnost, nekonkrétnost a nebo přehnaný cíl. Když si například člověk řekne, že za měsíc zhubne 5 kg a během prvních 14 dní uvidí, že to nejde, vzdá to a už zase leží na pohovce.

Novoroční předsevzetí má být motivací, ne trestem!
Je dobré si předsevzetí rozvrhnout do několika menších kroků a stanovit si postupné cíle. Když je splníte, udělejte si radost a něčím se odměňte.

Ráno na Nový rok.
Novoročních předsevzetí je však mnohem více a mají také dlouhou tradici, která sahá až do antického Říma. Přesto od nich mnoho lidí v současnosti upouští. Většinou je to z toho důvodu, že stejně nikdy žádné nedokázali dodržet nebo v nich nevidí smysl. Nevěří, že nový rok může být docela jiný, než byl ten předchozí. Právě ráno na Nový rok, kdy ležíte v posteli a přemýšlíte, co jste udělali špatně (protože se tak cítíte), může velmi dobře posloužit k rekapitulaci vašeho života. Je to pravá chvíle, abyste si dali novoroční předsevzetí. Ovšem to, že příští rok nebudete Silvestra tak moc slavit, raději vynechejte. Pravděpodobnost, že byste jej dodrželi není příliš vysoká a přece jen byste si měli dávat reálné cíle.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.