O krok pozadu

O krok pozaduKnihy Henninga Mankela mi už dříve několik lidí doporučovalo. Na jeho příběhy jsem si však nezvládala udělat čas. Bohužel mě nedávno zastihla zpráva, že nás švédský spisovatel opustil nadobro. Proto jsem se rozhodla čas na čtení jeho knihy si prostě udělat. A jak dopadlo moje první setkání s tímto švédským spisovatelem?

Komisař Kurt Wallander prožívá velmi perné léto. Nejen, že se vyrovnává se smrtí otce a řeší závažný zdravotní problém, ale musí rozlousknout vraždu svého kolegy, Karla Everta Svedberga, a záhadné zmizení tří mladých lidí. Ti se rozhodli oslavit slunovrat v kostýmech z osmnáctého století na pikniku v národním parku. Pak se záhadně vypařili a až na pár pohlednic z Evropy jako by se po nich slehla zem. Při pátrání po vrahovi kolegy policisty Wallander navíc zjistí, že Svedberg nevěřil, že by si mládež jen tak odjela a pátral po pohřešované trojici na vlastní pěst.

 

 

 

 

 

“Něco se stalo,” řekla. “Já nevím co. Ale něco vážného. Isa se mýlí. Nikam neodjeli. Pořád jsou tady.”
Walander zahlédl v jejích očích slzy.
“Proč mi nikdo nechce věřit?Poslouchal mě jediný člověk. Ale ten už mi nepomůže.”
Wallander zatajil dech.
“Poslouchal vás jediný člověk,” zopakoval opatrně. “Rozuměl jsem dobře?”
“Ano.”
“Předpokládám, že myslíte policistu, který vás navštívil na konci června.”
Překvapeně na něj pohlédla.
“Přišel víckrát. Nejenom tehdy. V červenci tu byl každý týden. Zastavil se taky několikrát teď v srpnu.”
“Máte na mysli policistu Svedberga?”
“Proč musel umřít?” zeptala se. “Byl jediný, kdo poslouchal. Byl stejně neklidný jako já.”
Wallander mlčel.
Najednou neměl co říct.”

Kam se poděli pohřešované děti? Co Svedberg zjistil, že musel zemřít? Komisař Wallander pokračuje v pátrání, které započal jeho mrtvý spolupracovník. Vždy je však ve vyšetřování o pomyslný krok pozadu. Podaří se mu i přes to dostihnout vraha?

O krok pozaduKdyž jsem si představovala postavu Kurta Wallandera, jako by Henningu Mankellovi z oka vypadl. Starší mrzoutský komisař trpící lehkou nadváhou a curkovkou. Přesto paličatě odmítá lékařova doporučení a na zdravou životosprávu nijak nedbá. Na to je příliš zaměstnaný. V soukromém životě je osamocený. Je rozvedený, dcera má vlastní život, nedávno mu zesnul otec a opustila ho přítelkyně. I když se u Wallandera žádných akčních scén nedočkáte, pracuje na případu na 110 %. Je skvělý v dedukci, hodně používá “policejní instinkt” a vede špičkový vyšetřovací tým. Vždy, když svoje kolegy požádá o zajištění stop nebo o podporu při vyšetřování, dokáží vše zvládnout na jedničku. Wallander má tak volné ruce pro vlastní úvahy a závěry.

Toto byla moje první kniha od Henninga Mankella a musím konstatovat, že nebyla vůbec špatná. Taková klasická poctivá čtivá kriminálka z atraktivního severského prostředí. Děj měl příjemný spád, i když kdyby měla knížka o pár stránek méně, vůbec bych se nezlobila. Napínavé scény byly vhodně vyváženy popisem běžné policejní práce. Jednotlivé stopy autor opravdu pěkně servíroval. Vždy je dopodrobna rozebral a vůbec čtenáře tak nějak otcovsky provázel postupně případem, až jste s Wallanderem chodili i čůrat. Doslova. Také jsem ocenila, že nebyl problém číst knihu bez návaznosti na předchozí díly. Autor se hodně soustředil na případ a komisařovu minulost řešil jen okrajově, takže nebyl problém s orientací v ději.

V knize si pohřešovaní mladí lidé si hráli na piknik z 18. století. K němu si pouštěli dobovou hudbu od Carla Michaela Bellmana, který je považován za švédského národního básníka a skladatele. Do jeho tvorby patří i Fredmanovy epištoly, které jsou v knize zmiňovány v podání dalšího švédského umělce a trubadůra Freda Åkerströma. Takže pokud vás zajímá, jaká muzika frčela ve Švédsku v 18. století, směle do toho.

 

 

Knihu si můžete koupit v e-shopu http://Nakladatelstvi.HOSTbrno.cz

 

Kdy O krok pozadu číst

  • jste fanoušky “severských detektivek”
  • máte rádi poctivé klasické kriminální příběhy
  • oceníte, když má hrdina za zády extrémně schopný tým

Kdy O krok pozadu nečíst

  • nemocný hrdina starší 50 let pro vás není atraktivní
  • potrpíte si na honičky, střílečky a vůbec akční scény
  • neustálé zmínky o nemoci vám lezou na nervy

Podobné knihy

  • Stalker
  • Volání kukačky
  • Vraždy s monogramem

Henning Mankell (1948–2015) vyrůstal na různých místech ve Švédsku. Působil jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vedl divadelní soubor Avenida a psal stranou evropského ruchu. Jak sám říkal, žil jednou nohou ve sněhu, druhou v písku. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm sérii knih, které ho proslavily po celém světě. Kromě série o Kurtu Wallanderovi vydal Host Mankellův detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011).

Případy komisaře Wallandera:

Vrazi bez tváře (březen 2013)
Psi z Rigy (listopad 2013)
Bílá lvice (březen 2014)
Usměvavý muž (červenec 2014)
Ve slepé uličce (listopad 2014)
Pátá žena (březen 2015)
O krok pozadu (září 2015)
Firewall (únor 2016)
Pyramida (březen 2016)
Než přijde mráz (září 2013) — případ komisaře Wallandera a Lindy Wallanderové
Neklidný muž (listopad 2012)

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.