Sobota, 30.9.2023
KnihyKultura

Minulosti neutečeš

recenze knihy Oběť bez tváře

Severská krimi je u českých čtenářů velmi oblíbená. Ať už jsou to příběhy se svérázným Harry Holem, za kterým se vždy táhne závan alkoholu jako nejvěrnější přítel, nesourodou dvojicí vyšetřovatelů oddělení Q Carlem Morckem a Asadem, osudem zkoušenými Joonou Linnou, či Malin Forsovou, nebo dnes již legendárními Mikaelem Blomkvistem s Lisbeth Salanderovou, vždy se jedná o záruku kvalitní a napínavé četby, v níž vedle zločinu stěžejní roli hraje také osobní život hlavních hrdinů.

Stefan Ahnhem do tohoto světa přivádí Fabiana Riska, detektiva stockholmské policie. To už je vlastně minulostí, Fabian má zrovna plné ruce krabic s věcmi, které vybaluje v novém domově. Po jistém skandálu se vrací do rodného města Helsingborgu. Po dovolené, kterou chce věnovat manželce a dětem, má nastoupit na místní policejní oddělení. A právě uprostřed stěhování jeho noví kolegové řeší případ brutálních vražd. Jedná se o Fabianovy spolužáky ze školy a šéfka oddělení doufá, že by policista mohl vědět něco, co by pomohlo v pátrání. Risk, věrný svému jménu, se do případu ponoří až po uši a pátrá v minulosti po možném motivu vražd a zejména po vrahovi, který bývalé žáky kosí jednoho po druhém. Jenže Fabianovo chování není jednoznačné a mezi podezřelé se brzy zařadí i on sám. Podaří se helsingborské policii případ vyřešit? A co Fabian? Jeho manželství se řítí do záhuby. Čemu dá přednost? A hlavně, jakou souvislost má s vraždami

Oběť bez tváře - obal knihyV této krimi je hlavním námětem šikana. Ač se objevuje skoro všude, ve školách i na pracovištích, lidé o ní jen neradi mluví, natož aby si ji vůbec připustili. A právě jedno takové šikanování vyvolá po letech touhu po pomstě a je těžké rozhodnout, je-li pachatel zároveň obětí.

Detektivní příběh Oběť bez tváře je prvním dílem zatím třídílné série s docela sympatickým Fabianem Riskem. Je to typický chlap, trochu ješitný, co se vzhledu týče – na svůj věk vypadá dobře a je si toho vědom. Své práci podřídil i osobní život, nemá čas na děti, poznamenán je zejména jeho vztah s pubertálním synem. Věci nepřidá ani stěhování z metropole do mnohem menšího města.

Stefan Ahnhem mistrně propojil dva světy, stěžejní detektivní linií mistrně proplétá Riskův soukromý život. Všímá si vztahů v rodině, spíše letmo naznačuje, co je příčinou mrazivého napětí mezi Fabianem a jeho ženou. Pokud jste zvědaví na to, co Risk vlastně provedl, nezapomeňte, že před vámi jsou ještě dva díly! Výraznou a důležitou roli hraje vztah mezi policistou a jeho synem, ukočírovat otráveného teenagera není jen tak. 

Autor rozplétá nitky do hluboké minulosti sahajícího případu tak, že vás skoro nenechá vydechnout. Kapitoly jsou úderné, končí ve správném okamžiku, aby vás udržely v patřičném napětí. Druhá polovina knihy je akčnější a graduje do překvapivého a nervydrásajícího finále. Do děje jsou zakomponovány úryvky z deníku, jehož autora neznáme a můžeme jen hádat o koho jde a jakou spojitost má s celou kauzou.

Milovníci drsných mordů si přijdou na své. Prolitá krev je hustá a červená, jednotlivé vraždy jsou do detailu propracované a můžeme jen žasnout, kde Stefan Ahnhem bere inspiraci. Že by u svého knižního kolegy Chrise Cartera? Ať je to jak chce, Oběť bez tváře je dalším zdařilým dílem detektivního žánru. Severská krimi ještě neřekla své poslední slovo!

 

Megaknihy

 

Název knihy Oběť bez tváře
AutorStefan Ahnhem
Žánrdetektivní
  
Nakladatelství Knižní klub
Rok vydání2017
Počet stran496
ISBN978-80-242-5940-6
  
Nákup knihy www.megaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Knižní klub

Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

www.knizniklub.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

 

Megaknihy

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)