Čtvrtek, 20.6.2024
KnihyKultura

Ochráním tě

recenze knihy Ochráním tě

Studený vítr vanoucí ze severu, mokřady, rašelina i pakomáři vás přivítají na ostrově Lewis. Objevte krásy tohoto ostrova a rozklíčujte neočekávanou vraždu.

Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi jsou na služební cestě v Paříži, aby dojednali další úspěšný obchod své luxusní oděvní značky Ranish Tweed, kterou vybudovali doslova od základů. Jejich doposud šťastné manželství dostává trhliny, když se Ruairidh začne chovat nezvyklým způsobem a určitě k tomu nedopomůže ani email od neznámého dobrodince o jeho nevěře, který Niamh obdrží. Vypadá to, že si její manžel našel milenku v podobě ruské módní návrhářky, a ačkoli tomu Niamh odmítá věřit, semínko pochybností už vzklíčilo. Snaží se zachránit poslední zbytky jejich vztahu, a když vyběhne z hotelu, aby svého manžela připoutala zpět k sobě, je svědkem výbuchu auta, v kterém Ruairidh se svou milenkou odjeli.

Niamh se během jedné vteřiny převrátí celý život vzhůru nohama a znavená žalem se vrací zpátky do svého domova na ostrov Lewis. Vyšetřování dostane na starost detektivní vyšetřovatelka Braqueová, která je sice nadějná policistka, ale také je máma od dvou dcer a její neustálá nepřítomnost doma, v ní vyvolává rozporuplné pocity, čemu dát ve svém životě přednost. Obě dvě ženy se snaží odhalit neznámého vraha. Niamh se vrací do svého dětství, pátrá ve své minulosti a snaží se najít odpovědi, které by ji přivedly na stopu pachatele. Braqueová pracuje s osvědčenými policejními metodami a obě se tak postupně přibližují k odhalení neznámého pachatele.

Paní Macfarlaneová ji zavedla z obývacího pokoje na verandu. „Rozloučit se s ním přišly doslova stovky lidí,“ řekla. „Je to neustálý proud členů rodiny a přátel a taky dobrodinců z celého ostrova.“

Dobrodinců. Jaká ironie. Jak by Ruairidhova matka mohla tušit, že právě takové přízvisko si zvolil vrah jejího syna. Neznámý dobrodinec. Ať už měl pro Ruairidha uchystané cokoli, žádné dobro to nebylo.

Začátek knihy se odehrává v Paříži a až teprve v polovině příběhu se přesunete na ostrov Lewis. Pokud si někdo oblíbil toto větrné místo a není příliš nadšen ze zasazení děje do Francie, nemusí smutnit, protože celým příběhem se jako nit prolíná retrospektivní vyprávění Niamh vracející se do svého dětství, k seznámení s Ruairidhem i do nedávné minulosti právě na tento skotský ostrov.

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů a to očima Niamh a policejní vyšetřovatelky Braqueové. Niamh se nimrá ve své minulosti a předkládá čtenáři možné indicie k odhalení vraha, naproti tomu Braqueová jde po stopě se zmatenou hlavou plnou svého selhání v roli matky.

Peter May - Ochráním těPeter May je spisovatel, který má už za sebou úspěšnou bestsellerovou trilogii Ostrov Lewis, ale také detektivní sérii Akta Enzo nebo sérii Čínské thrillery. Četla jsem Ostrov Lewis i Akta Enzo a mohu je opravdu doporučit. Tento autor kromě skvěle vystavěné detektivní zápletky je navíc ještě mistrem vypravěčských popisů prostředí, ve kterém se děj odehrává. Jeho rozvětvené popisy prostředí, přírody i výstižně vykreslené charaktery místních obyvatel patří k tomu nejlepšímu, co může tento autor čtenáři nabídnout.

V jeho poslední knize Ochráním tě je to bohužel to jediné, co se vám od této detektivky dostane. Hlavní osa detektivního příběhu se zde dostává spíše do pozadí a v ději převažuje vzpomínková minulost hlavní postavy Niamh. Začátek knihy se pomalu rozjíždí, své tempo nezvyšuje ani v polovině příběhu a konec, ačkoli má jisté náznaky gradování, se uzavře tak nepochopitelným a za vlasy přitaženým závěrem, který celý děj zahodí navždy do propadliště dějin. Navíc pachatele odhalíte za polovinou knihy. Ačkoli u některých detektivek vám brzké odhalení zase až tolik nevadí a stejně s napětím čtete dál, tady vám to vezme veškerý vítr z plachet a vy už se jenom probíráte minulostí Niamh. Toto se mému oblíbenému autorovi opravdu nepodařilo.

Vlastně kromě již zmiňovaných excelentních popisů ostrova, jeho mokřadů, zrádných útesů a kouzelných panoramatických výhledů tato kniha nemá čtenáři, co nabídnout. Pro tentokrát Petr May mé očekávání nenaplnil a kniha Ochráním tě je pro mě velké zklamání.

 

Název knihy Ochráním tě
AutorPeter May
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, Romány
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran415
ISBN978-80-7577-800-0
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)