Neděle, 14.4.2024
KnihyKultura

Odkud pocházíme a kam směřujeme?

recenze knihy Počátek

„Kirsch sám se sice neustále ubezpečoval, že jeho na tuto horu vede morální povinnost, ale zároveň nemohl popřít, že tuhle návštěvu přiživila i velká dávka fanfarónství: už se nemohl dočkat, až se posadí proti oněm duchovním a předpoví jim, že jejich konec se neodvratně blíží.“

Knihy Dana Browna mám přečteny všechny, a to i ty mimo sérii s profesorem Langdonem, a všechny se mi líbily. Pokaždé, když dočtu jeho nejnovější knihu, je mi smutno, protože zas tu bude další, pro mě dlouhé čekání, na novou knihu. Knihu Počátek jsem vyhlížela od té doby, co vyšla v originále, čeští čtenáři si na ni museli chvíli počkat. Na facebookových stránkách samotného autora jsem sledovala všechny ty krásné obálky jednotlivých vydání po celém světě, české vydání vyšlo s obálkou originálu, která je sice jednoduchá, ale velmi poutavá.

A kam nás to autor zavedl tentokrát? Robert Langdon pobývá ve Španělsku, je tu kvůli pozvání svého bývalého žáka, nyní miliardáře Edmonda Kirsche. Na setkání v Guggenheimově muzeu v Bilbau bylo pozváno několik významných osobností a Kirschových přátel a jeho vystoupení je přenášeno také po internetu. Kirsch chce lidstvo seznámit se svým objevem, který učinil a který odpovídá na dvě základní otázky, které si lidstvo klade už od nepaměti: Kde jsme se tu vzali? A kam směřujeme? Jenže během večera dojde k zásadnímu zvratu, který celou prezentaci přeruší, a Langdon společně s ředitelkou muzea Ambrou Vidalovou utíká do Barcelony, aby svět seznámili s Kirschovým objevem. Kdo stojí v pozadí celé akce? Kdo jde po stopách Langdona a chce vše překazit? Ke komu vedou pomyslné nitky? Bude objev odhalen nebo zůstane na věky Edmondovým tajemstvím? Můžou odpovědi ohrozit světová náboženství? Nenechte se pobízet a začtěte se do této knihy, Brown nás opět překvapí tématem, které si pro svoji knihu zvolil.

„Ano! Tahle dvě tajemství jsou středobodem lidského prožívání. Kde jsme se tu vzali? Kam míříme? Počátek lidstva a jeho směřováním to jsou ta univerzální tajemství.“ Edmond zvážněl, přimhouřil oči a s očekáváním se na Langdona zahleděl. „Roberte, můj objev tyhle otázky velice jasně zodpovídá.“

Již v knize Inferno Dan Brown opustil hlavní téma umění a přesunul se k vědeckému téma. V knize Počátek se jedná o především vědu a technologie, ale nebyl by to Dan Brown a nebyl by to Robert Langdon, aby neprovázal vědu s uměním a symboly. Jakmile se Langdon ocitne v Barceloně, jde po stopách Antoni Gaudího. Popis velkolepé stavby Sagrada Família mi oživil vzpomínky, kdy jsem ji poprvé spatřila, bylo mi čtrnáct let a dodnes jsem nezapomněla, jak mě uchvátila svojí monumentálností. Autor samozřejmě popisuje i jiná díla, protože Edmond Kirsch byl obdivovatel umění. Dokonce jsem se dozvěděla pro mě doposud neznámou informaci o Winstonu Churchillovi a to, že byl také talentovaným malířem.

Dan Brown - PočátekTo, co si pro nás autor v knize připravil, vás přiměje se zamyslet nad počátkem lidstva, ale zároveň nám tu autor předkládá jistou hrozbu, ale také naději do budoucna. Dan Brown si jako ústřední téma vybral opět aktuální otázku současné civilizace a zpracoval ji poutavým způsobem. A nebyl by to Dan Brown, pokud by závěrem nevyvstala ještě jedna otázka, která vás opět přiměje přemýšlet.

„Robert Langdon někde slyšel, že ty nejkritičtější okamžiky v životě – v nichž často jde o život sám – obyčejně závisejí na bleskových rozhodnutích.“

Kniha je napsána velmi čtivě, je rozdělena do sto pěti kapitol, ve kterých se prolíná několik dějových linií, v jedné sledujeme Roberta Langdona a Ambru, v druhé počínání generála Ávily a v další španělského prince s kardinálem Valdespinem. Během čtení budete přemýšlet, jaký objev mohl Edmond Kirsch učinit. A musím říct, že na konci knihy jsem byla mile překvapena.

Pokud jste ještě nečetli žádnou z knih Dana Browna a rozmýšlíte se, kterou začít, začněte kteroukoliv, jednotlivé knihy ze série s Robertem Langdonem na sebe dějově nenavazují, takže klidně se pusťte do Počátku, a pokud se vám zalíbí, jistě neodoláte ani dalším knihám.

Knihu doporučuji nejen všem, co si Dana Browna již oblíbili, ale i těm, kteří od něho ještě nic nečetli, věřím, že vás autor upoutá, tak jako mě.

Jsem zvědavá, do kterého evropského města nás autor zavede příště, že by to byla třeba Praha, kterou Dan Brown již několikrát navštívil? Je to moje velké přání.

„Zatímco míříme vstříc nejasným zítřkům,“ říkal právě Edmond, „proměňujeme se v něco lepšího, než si v tuhle chvíli vůbec dokážeme představit, v cosi obdařeného schopnostmi, které předčí naše nejdivočejší sny. Nesmíme při tom však nikdy zapomínat na moudrost Winstona Churchilla, který nás varoval: ,Cenou za velikost…je zodpovědnost.´“

Knihu hodnotím 95 %.

 

Název knihy Počátek
AutorDan Brown
ŽánrThriller
  
Nakladatelství Argo
Rok vydání2018
Počet stran504
ISBN978-80-257-2386-9
  
Nákup knihy www.argo.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Argo

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáží seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou jejich práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování knih jim přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Žánrové spektrum v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje i nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

www.argo.cz 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)