Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Odloučení zjara

recenze knihy Odloučení zjara

Agatha Christie je asi vůbec nejznámější spisovatelkou na světě a proslavila se víceméně jako autorka detektivních románů. Méně známým faktem je, že napsala také několik psychologických příběhů pod pseudonymem Mary Westmacott, v nichž se ukazuje v trochu jiné poloze. Žádný detektiv, žádná vražda, do popředí se dostává tématika jiná. Analýza chování a povahových vlastností lidí. Agatha Christie jako bystrá pozorovatelka života kolem sebe dokonale vykresluje své knižní hrdiny a vůbec je nešetří. Důkazem toho je nově vydaná autorčina kniha Odloučení zjara, v níž máte tu čest potkat jednu z nejprotivnějších knižních hrdinek. Znáte ženy, které ví nejlépe, co mají druzí dělat a jak nejlépe žít? Joan je jednou z nich. 

Odloučeni zjara - obal knihyPrávě má namířeno domů do Londýna. Byla na návštěvě u své nemocné dcery, které pomáhala s chodem domácnosti. Joan čeká na malé pouštní přestupní stanici, odjezd jejího vlaku byl z důvodu nepříznivého počasí odložen na neurčito. Joan má s sebou jen dvě knihy a pár dopisních papírů, takže je jasné, že za pár dní se začne nudit. Neplánovaný volný čas tráví vycházkami po okolí. Ale kam chcete jít, když je všude kolem poušť? Žena se z dlouhé chvíle začne zaobírat myšlenkami na rodinu. Analyzuje vzájemné vztahy mezi jejími členy, bilancuje a rekapituluje zásadní události, jež do chodu domácnosti zasáhly. Vlak nejede a nejede, Joan má dost volného času a tak není divu, že se pustila i do zkoumání sebe sama

Joan je prototypem ženy, která má doma poslední slovo. Ona přesně ví, co její nejbližší chtějí, jak se cítí a jak se mají chovat. A tak doporučuje, přikazuje, manipuluje a radí v domnění, že pro manžela a děti dělá to nejlepší. Vůbec nevidí, že se její snaha míjí účinkem a rodina se spíš trápí. Důsledky? Rozkol ve vztazích, Joan nikdo nemá rád. Žena projde jakousi osobní katarzí a zjistí, že se chovala jako sobecká a sebestředná mrcha. Napáchané škody se už jen těžko napravují, jakou naději má Joan? Uvěří její blízcí snaze o změnu v chování?

Agatha Christie dokázala zachytit proměnu hlavní hrdinky a popsat její nejniternější pocity. A vězte, že je to opravdu nářez. Joan působí poměrně nesympaticky, je až s podivem, jak věrně je její charakter popsán, můžeme se jen dohadovat, kde spisovatelka pro hledala inspiraci pro tuto postavu. 

Příběh plyne velmi pozvolna, není tak svižný, jako bývají spisovatelčiny detektivky. Joanin pobyt v poušti je popsán hodně podrobně. Víme, co jedla, co četla, jak zněly texty jejích dopisů, s kým mluvila… Poklidné tempo se ale v určitém okamžiku mění a děj nabývá na dramatičnosti. Autorčin rukopis je v knize znát. Její detektivky jsou psány spíše odlehčeně, zatímco Odloučení zjara se nese v duchu vážnějším, přesto si uchovává nadhled a lehce ironický tón.

Pokud jste fanoušky staré dobré Agathy a chcete ji zažít trochu jinak, Odloučení zjara vás překvapí. Ukazuje, že spisovatelka dokázala uchopit také náročnější témata.

 

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Název knihy Odloučení zjara
AutorAgatha Christie
pod pseudonymem Mary Westmacott
Žánrpsychologický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran216
ISBN978-80-249-4003-8
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.cz



Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)