Odpustíte mi, moji synové?

& synovéOtec a jeho tři synové. Už několik let se společně neviděli. Každý si uvnitř sebe hýčká vzájemnou propast. Křivdy, nezájem, samota, žárlivost, vlastní selhání a slova, která by se měla říkat, a přece zůstávají nevyřčena…

Mezinárodní bestseller, zvolený nejlepší knihou roku v mnoha amerických denících, recenzenty vynášen do nebes, čtenáři už o poznání méně – to je román amerického spisovatele Davida Gilberta s názvem & synové. U nás vyšel před časem v brněnském nakladatelství Moba.

Tento obsáhlý román vypráví příběh stárnoucího spisovatele A. N. Dyera a jeho nejbližších. Význačné místo tu zaujímá i rodina Toppingova, protože Andrew Dyer a Charles Topping byli již od útlého dětství nejlepší přátelé, a vydrželo jim to celý život. Nebo ne?

Byl jsem, kým jsem byl. Jsem, kým jsem.

Andrew Dyer, autor kultovního románu Ampersand, se už před mnoha lety stáhl z očí veřejnosti. A bohužel i své rodiny. Když jeho nejlepší přítel Charles zemře, začíná si Andrew uvědomovat, komu za svůj život ublížil, co měl udělat a neudělal, co měl říct a dosud neřekl. Proto krátce po pohřbu pozve své tři syny k sobě do New Yorku. Nejstaršího Richarda, který se snaží prosadit jako scénárista, prostředního Jamieho, jenž točí dokumentární filmy, a nejmladšího Andyho, jehož narození před sedmnácti lety rodinu rozbilo, a který se momentálně zamiloval a touží přijít o panictví…

„Chci, abys byl jiný,“ naléhal Andrew na Andyho, „jiný člověk, můj naprostý opak.“
„Tak s tím si nemusíš dělat starosti.“
„Ale musím.“
„Věř mi, ani trochu se ti nepodobám.“
„To je ten problém. Podobáš se mi úplně ve všem.“

Rodinnému setkání sekunduje i Phillip Topping, syn zemřelého rodinného přítele Charlese. Phillip na sebe bere i tu nejdůležitější úlohu – roli vypravěče. Na první pohled banalita, na pohled druhý zvláštnost, protože jeho informace jdou do všech podrobností, včetně nejniternějších myšlenek zúčastněných a detailů situací, jichž se v žádném případě on sám neúčastnil. K celému opodstatnění ale Gilbert čtenáře postupně navede.

Bereme, co vidíme. Nebo co nevidíme. Nenáviděl jsem je, a přesto jsem je miloval, protože jsem věděl, že mě znají skrz naskrz.

Jaký průběh rodinné setkání bude mít, a jak život všech Dyerů ovlivní? Na více jak 500 stránkách se skrývají odpovědi. Někdy značně překvapivé! Jejich věrohodnost je samozřejmě úzce spojena s naším zmíněným vypravěčem. Hodnotit tuto knihu je ale velmi těžký úkol. Zjednodušeně řečeno – je do posledního detailu tak dokonale propracovaná, až je pro běžného čtenáře téměř nestravitelná. Jádro zajímavého rodinného příběhu je obaleno tunami doprovodné vaty, která nutí následovat autora na nejrůznější odbočky, vyslechnout desítky popisů, metafor, vnitřních rozhovorů, literárních vsuvek, či esejí, a ještě se u toho všeho pokusit neztratit a čist mezi řádky.

David Gilbert disponuje nesmírně bohatým slovníkem, neustále mění formy vyprávění a celková kompozice dělá z románu velice zajímavý a originální počin. Otázkou ale je, zda toho všeho není na jednu knihu až příliš. Posuďte sami!

 

Anotace:

Stárnoucí spisovatel A. N. Dyer, který se neustále vyhýbá očím veřejnosti a jehož někdejší prvotina Ampersand se stala kultovním románem americké mládeže, se během pohřbu svého dlouholetého přítele psychicky zhroutí při myšlence na to, jaký život vedl a kolika lidem za celé ty roky ublížil. Náhle si uvědomí, že musí žít jinak a udělat věci, které dlouho odkládal. Jako první krok pozve své tři syny, kteří se mnoho let neviděli, aby společně strávili týden vNew Yorku: Richarda, který se v Kalifornii snaží prosadit jako scénárista, Jamieho, jenž se na dvacet let ponořil do tvorby dokumentárních filmů o lidském utrpení, a nejmladšího Andyho, jehož příchod na svět před sedmnácti lety celou rodinu rozbil a který je odhodlán před návratem na školu přijít o panictví…

 


Název knihy:    & synové
& synovéAutor:                 David Gilbert

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   8062
Rok vydání:       2015
Počet stran:       532

ISBN:                  978-80-243-6466-7
EAN:                   9788024364667

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
   

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.