Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Oheň srdce

recenze knihy Oheň srdce

Emmeline a Tom jsou s Matisiným lidem, kteří jsou roky chránění před krvácivou nemocí. Učí se od nich umění boje, ale i základní věci, které by mohly usnadnit život Eminým lidem, protože Matisin lid je mnohem vyspělejší. Jenže za branami čeká vojsko Dominia, jelikož chtějí lék pro svůj lid a mají za úkol zmapovat území a přivést do země zákon.

To ale není jediná hrozba. Leon, který se odtrhl od Dominia s dalšími lidmi, si zabrali území a berou zajatce na práce. Leon je krutý a také chce lék, protože krvácivá nemoc je nemilosrdná.

Nikdo ale kromě rady a Em netuší, že krvácivá nemoc pomalu zabíjí a Matisinu vesnici. Léta lék fungoval a nikdo neví, proč najednou přestal účinkovat. Matisa s Emmeline se tomu snaží přijít na kloub a pomáhají jim k tomu jejich sny, ale rada tomu není moc nakloněna.

Nevědí co řešit dřív, jestli řešit nemoc, hrozbu z Dominia či Leona. Em dostane nápad, jak na chvíli Dominium zastavit, jelikož tuší, v čem je možná u léku problém. To ale znamená se vrátit do své vesnice a promluvit se svými lidmi. Protože jen na nich závisí osud všech.

Díky tomu že je okolí plné vojáku a přistěhovalců, je cesta nebezpečná. A to vše musí stihnout v krátkém čase. Em doprovází Matisa, Kane, Lea, Tom a přítel Toma Eisu. Pokud se ani jeden z nich nedostane do vesnice včas, bude zpečetěn osud všech, nejen Matisiny vesnice.

Em má i svůj problém který ji trápí. Když cestovala s Matisou do její vesnice, musela nechat Kanea s jeho brášky v Geyině vesnici, aby je ochránila. Stýskalo se jí, ale to netrvalo dlouho, protože když se vraceli zvědové, měli sebou Kanea a Genyu. Kane se vydal za Em, aby varoval vesnici, ale proč se k němu přidala Genya? A proč se ho tak drží a vzhlíží k němu? Em to láme srdce, ale nemá čas nad tím přemýšlet. Kane jí v tom všem nenechá a doprovází ji zpět domů, takže budou mít čas si vše vyříkat.

Zjistí, proč lék přestal fungovat? Stihnou se vrátit do své vesnice? Ztratí Em Kanea?

Oheň srdce je třetí a závěrečný díl trilogie Smrtná zima. V tomto díle se vše rozhodne a nejen to. Je v něm více akce a nebezpečí než v předchozích knihách ze série.

Jelikož jsem se zamilovala už v prvním díle, neměla jsem žádný problém se začíst. Naopak, hltala jsem stránku za stránkou a byla jsem moc zvědavá, jak to vše dopadne. Nejednou mi lámalo srdce, když byl v knize někdo zraněn, nebo zabit. Autorka smrtí a nebezpečnými scénami tentokrát nešetřila. Tím dodala knize šťávu, ale není to lehké číst, jak váš oblíbený hrdina umírá. Jenže to by zase nebylo ono.

Od začátku až do konce jsem byla napnutá jak struna, protože autorka tomu přidávala postupně takové grády, že se nešlo od čtení odtrhnout. Za mě je závěrečný díl nejlepší. Někteří autoři s každým dílem polevují, jenže Kate s každým dílem přitvrdila. Škoda že už je konec, protože jsem si ten svět i hlavní hrdiny oblíbila.

Naše hlavní hrdinka je Emmeline. Je to mladá dívka, na které leží osud všech a v jejím věku je toho na ní moc. Nejen že si není jistá svým vztahem s Kanem, ale musí vyjednávat s Dominiem, radou, nalézt důvod nefunkčnosti léku, přežít cestu domů a ještě vyjednávat se svým lidem. Ale i něco dobrého zažije. Lea jí naučí jezdit na koni, ve kterém nalezne věrného přítele. A pronásleduje ji fena, kterou nakonec pojmenuje Lačná a stane se z ní její mazlíček. Což by v její vesnici nebylo možné, protože taková zvířata neznali a báli se jich.

Co se týče autorčina stylu psaní, tak na tom se nic nezměnilo. Stále je lehký, kniha se čte svižně a nenáročně, proto to čtení ubíhá tak rychle. A i když první díl připomíná trochu film Vesnice, další díly jsou jiné a naprosto originální. Popravdě u prvního dílu mi to ani nevadilo, protože mám ráda tajemno a temné lesy tak jak je vystihuje autorka, mi přijdou strašidelné a čtenář je o to více napnut.

I v tomto díle se vyskytuje francouzština, ale kdo četl předchozí díly, už ví, co který název znamená a nezdržuje to od čtení. Podle mě je to další originální věc, co se autorce povedla.

A na závěr bych chtěla napsat, že obálka Knihy Oheň srdce je nejlepší ze všech dílů. Jednoduchá, nepřeplácaná jako u předchozích dílů, přesto krásná díky oranžové barvě a podzimu.

Za sebe tedy knihu doporučuji a nejen knihu, ale i celou sérii. První díl je sice slabší, jenže s dalšími díly je to lepší a lepší. Hlavně knihy vydává nakladatelství Host a to je pro mě záruka kvality.

 

Název knihy Oheň srdce
AutorKate A. Boormanová
ŽánrRomány, Fantasy, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2017
Počet stran360
ISBN978-80-7577-179-7
  
Nákup knihy www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.