Olympiáda pokračuje, dočkali jsme se dalších medailí?

Zatímco v České republice mají někteří jarní prázdniny, jiní chodí do práce nebo do škol, někteří jsou pouze doma v teple. V Pchjongčchangu bojuje naše výprava sportovců o další cenné kovy. Někteří z českých fanoušků odletěli přímo do dějiště olympiády, jiní pozorují výkony českých hvězd doma z gaučů, postelí, či hospod. Spousta lidí v republice fandí, drží pěsti a někdy bez dechu pozorují, jak si vedou jejich oblíbenci. Pojďme si představit výkony těch nejlepších.

Martina Sáblíková – Čtvrté místo ze závodu na 3000 metrů pro ni bylo obrovským zklamáním, po závodě měla slzy v očích a na několik dní se stáhla do sebe. Ovšem dokázala se zase zvednout a připravovat na svoji nejoblíbenější disciplínu, tedy závod na 5000 metrů. Tento závod ovládla na předchozích dvou olympiádách, tudíž i na této patřila mezi hlavní favoritky. Ovšem už od prvních jízd bylo poznat, že to bude mít hodně těžké. Nizozemka Esmee Visserová zajela čas pod 6 minut a 51 sekund. Martina byla připravená dát do závodu úplně všechno, a to také udělala. Už od začátku jela skvěle, sice trochu ztrácela, ale svým „strojovým“ tempem se brzy dotáhla. Na Esmee Visserovou to sice nestačilo, ale o stříbro se už připravit nenechala. Sáblíková tedy získala svoji 6. olympijskou medaili a řadí se mezi nejlepší české sportovce. Sama tvrdí, že to nebude její poslední medaile, jestli bude zdraví sloužit, tak by to za 4 roky ráda zopakovala.

Evsnowbaordinga Samková – Snowboardkrosařka Eva Samková vyhrála před čtyřmi roky olympiádu v Soči. Tento výkon chtěla zopakovat i tentokrát. Kvalifikací prošla úplně s přehledem, ovšem finále bylo o něčem jiném. Hodně dlouho zůstávala na posledním šestém místě a už se zdálo, že šance na medaili se rozplynuly. Samková se ale rozhodla ještě zabojovat a to se vyplatilo. V cílové rovince se prorvala až na třetí místo a na něm dojela nebo spíš spadla do cíle. Nemohla uvěřit tomu, že to zvládla, myslela si, že fotofiniš ještě přehodí pořadí. Nic takového se ale nestalo, a tak si mohla Eva Samková vychutnat svoji další olympijskou medaile, tentokrát bronzovou.

hokejČeský národní tým – Na svůj první zápas museli čekat čeští hokejisté až do čtvrtka. Jejich prvním soupeřem byla Korea. Všichni si mysleli, že tento zápas bude lehký, ovšem korejští hráči nás brzy přesvědčili o opaku, když už po 8 minutách vedli. Češi byli poněkud zaskočení, ale i tak dokázali vyrovnat a následně otočili vývoj zápasu. Po první třetině šli do kabin s jednobrankovým náskokem. Hodně velkou nevýhodou našich hráčů byla častá vyloučení. Soupeř početní výhody nedokázal využít. Naši hráči postupně zvedali svoji produktivitu, ve druhé třetině svého soupeře jasně přestříleli. Stav se však nezměnil, jelikož korejský brankář nedovolil, aby se puk dostal za jeho záda potřetí. Svůj výkon si odnesl i do poslední třetiny. Čeští hráči nedokázali skórovat po třetí. Korejští hráči se sice rvali do posledních sekund, ale ani oni nedokázali puk za Pavla Francouze dopravit. Stav tedy zůstal stejný, jako po první třetině. Čeští hokejisté se radovali z první vydřené výhry.

Další zápas odehráli v sobotu v brzkých ranních hodinách proti obhájci zlata, tedy Kanadě. Už od prvních minut bylo vidět, že to bude úplně jiný zápas než proti Koreje a to i z naší strany. Kanaďané hodně dohrávali puky i osobní souboje, svěřenci Josefa Jandače si na ně hodně těžce zvykali, ale zvykli. Hned na úvod však došlo k našemu vyloučení, přesilovku dokázal soupeř využít, a tak už po dvou minutách vedl. Češi dokázali odpovědět, a tak byl stav nerozhodný, ovšem Kanaďané ještě přidali jeden gól, do kabin se šlo tedy za stavu 1:2. Druhá třetina byla ještě na vyšší úrovni, než ta první. Mohli jsme sledovat hodně rychlý a tvrdý hokej. V této třetině padla jen jediná branka, a to na naší straně. Třetí třetina ani následné prodloužení branku nepřineslo. O vítězi zápasu musely tedy rozhodovat až nájezdy. V nich se dokázal prosadit Kanaďan Wojtek Wolski. Češi ovšem také nezaváhali, prosadil se Petr Koukal a vítězný nájezd vstřelil Jan Kovář. Češi získali 2 body a posunuli se na první místo skupiny A.

lyžováníEster Ledecká – Zatímco čeští hokejisté bojovali s Kanadou, Ester Ledecká se vrhla do závodu Super G. Jejím cílem bylo umístit se do 7. místa. Favoritkou byla obhájkyně zlata ze Soči Rakušanka Veithová. Také po svojí skvělé jízdě vedla a všichni si mysleli, že o olympijské vítězce je rozhodnuto. Rakušanka přijímala gratulace k dalšímu olympijskému zlatu, ovšem na trati se objevila Ester Ledecká, která se v poslední době věnovala spíše snowboardu, a všechny šokovala. Předvedla totiž něco neskutečného. Zajela závod svého života. Cílovou čáru proťala v čase 1:21,11, čímž byla o 0,01 sekundy rychlejší než rakouská závodnice. Zrodil se zázrak, Ester Ledecká šokovala kromě celého světa i samu sebe. Dlouho poté ještě stála v dojezdovém prostoru a nevěřícně „zírala“ s pusou dokořán. Nebyl to žádný sen, ale skutečnost. Dcera slavného zpěváka Janka Ledeckého vybojovala zlatou medaili v Super G a tím se zapsala do historie, v této disciplíně nikdy žádná česká závodnice zlatou medaili nezískala.

Česká republika získala na olympijských hrách zatím 5 medailí – 1 zlatou, 2 stříbrné a 2 bronzové. Uvidíme, jak si naši reprezentanti povedou nadále.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.