Pátek, 4.10.2024
KulturaOstatní kulturaVýstava

Orel se na svých perutích vznese v Regionálním muzeu v Chrudimi

Orel na svých perutích se vznese v Regionálním muzeu v ChrudimiRegionální muzeum v Chrudimi zve na výstavu, díky níž se setkáte s orly ve všech rozměrech jejich královských těl, v pohledu přírodním, symbolickém, heraldickém a mnoha jinými. Výstava nese název “Orel na svých perutích se vznese” a její vernisáž proběhne ve čtvrtek 12. června 2014 od 17:00 hodin v Regionálním muzeu V Chrudimi.

Výstavu pak bude možné dále navštívit v termínu od 13. června do 28. září 2014.

 

 

Právě proto, že je orel tak mocným zvířetem a nejvznešenějším znamením, objevuje se na znacích měst, na budovách, na chodnících, vlajkách, penězích, pohárech, dveřích, dlaždicích i na mnohých jiných místech.

Součástí výstavy je i výzva občanům nejen Chrudimě: Pomozte nám zpracovat výskyt orla ve všech oblastech, kam se dostal. V té kulturní i v té přírodní. Pište projekty i pohádky, fotografujte, vymýšlejte příběhy, bádejte v archívech, knihách, starých novinách, či vyprávění babiček a dědečků. Ve druhém patře muzea, v nově otevřené výstavní místnosti, budou došlé práce vystaveny. Badatelské a tvůrčí nápady přineste, přivezte nebo pošlete do muzea do 2.června. Jen tak se mohou stát práce výtvarné, literární, fotografické, plošné, dvourozměrné nebo videa chrudimských občanů, dětí, školáků, studentů, badatelů a tvůrců všech věkových skupin součástí výstavy.

Orel, král zvířat, kdysi létal i nad územím Chrudimi, ale mnohem častěji než ve volné přírodě se s ním setkáváme na erbech, mincích, pečetidlech, dokumentech i budovách. Zatímco ve výšce jen těžko poznáme, zda jde o orla či orlici, heraldika rozeznává rod orla podle počtu hlav. Respektive je českou zvláštností, že jednohlavého orla vnímáme jako orlici.

První orli, symboly slunce, se objevují už v Babylonii 23. století před naším letopočtem. Orel byl zvířetem nejvyššího řeckého boha Dia (římského Jupitera) a římské legie s jeho symbolem kolonizovaly Evropu. Levá hlava symbolizovala Řím a pravá Konstantinopol.

Orla přejal Karel Veliký a po něm celá Římská říše. V Čechách patřila orlice původně Přemyslovcům, než ji roku 1253 nahradil lev. Svatý Václav mívá velmi často na štítě černou orlici. Na státním znaku České republiky dvouocasého českého lva doplňují moravská orlice šachovaná a černá slezská orlice.

Mnohá rakouská, německá a česká města zdobí heraldická orlice. Několik významných rodů má na štítě orlici – například Kolowratové, Janovici, Žerotínové a Lobkowici.

Orel je symbol vlády, božské i lidské. Nejvznešenější ze symbolů se objevuje na dolaru Spojených států. Orel běloocasý reprezentuje USA, ale orla má ve znaku též třeba Mexiko, Albánie, Filipíny, Egypt, Irák a Sýrie.

Orel je symbolem ducha, vize a síly. Podobá se bohům, dokáže se vznést ze všech bytostí nejvýše, Indiáni ho nazývali Hromovým ptákem, Galové Okem slunce. Lidé odjakživa obdivují jeho odvahu, bojovnost, vzbuzuje respekt. Protože orla slunce nespálí, ale posílí, zdobil často kazatelny jako metafora duší putujících ke Kristu.

Orel pojmenoval i mnoho průmyslových podniků a dopravních prostředků – auta, letadla, motocykly, šicí stroje. Byl symbolem sportu a reprezentuje také minerální vodu Mattoni. Orel je také ustáleným rčením a součástí naší mluvy – viz třeba orlové práva, objevuje se v písničkách i v názvech hudebních skupin.

Plakát výstavy

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.