Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Oslavy keltského svátku Beltine propuknou v centru Pardubic

Oslavy keltského svátku Beltine propuknou v centru PardubicObčanské sdružení Boii společně s pardubickou irskou hospodou St. Ian Gallery pořádají v úterý 30. dubna 2013 stylové oslavy keltského svátku Beltine. Tyto oslavy připomínají tradiční pálení čarodějnic. Svátek Beltine je starý několik tisíc let. V keltském kalendáři jím začíná „světlá” polovina roku, tedy období tepla, plodnosti a sklizně.

Přímo v centru Pardubic chceme lidem nabídnout možnost oslavit svátek netradičně a zároveň stylově. Připravili jsme bohatý program, kterého se zúčastní i skuteční Keltové. Bude to oslava se vším všudy,” prozradila Anna Frantalová z občanského sdružení Boii.

Připravena je živá hudba, stylové občerstvení i půlnoční překvapení. Návštěvníci se mohou těšit na Thorovo kladivo. „Jedná se o stylový keltský nápoj z černého piva a medoviny. Dá se říci, že koho neskolí, ten přežije všechno,” dodává Anna Frantalová. Thor je bohem hromu, deště, nebe a plodnosti země, je vykonavatelem spravedlnosti. Je vyobrazován jako silný bojovník s rudými vousy a s kladivem, které má podle mytologie několik zvláštních vlastností – Thor s ním nejen zabíjí obry, ale také oživuje své kouzelné kozly, žehná sňatkům či oře pole.

Program začíná v 19:00 hod. a vstupné je zdarma.

Oslavy keltského svátku Beltine propuknou v centru Pardubic

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.