Osudu neunikneš

recenze knihy Poslední šamanka

Dámy a pánové, pohodlně se usaďte a nechte naši cestovní kancelář „Výlety do minulosti“, aby Vám představila svou bezkonkurenční nabídku. Aniž byste museli opustit teplo vyhřátých domovů, vezmeme Vás na cestu do několika časových období, na nichž už se začíná vytvářet slušná vrstvička prachu. Sfoukněte spolu s námi dlouholetý nános všeho možného neřádstva a nechte doby dávno minulé opět zazářit na slunci. Za minimální investici získáte vše, po čem Vaše srdce prahne. Za maximálního možného pohodlí spatříte zaniklé kultury, budete svědky nepřízně božstev, pradávné mystiky, osudových setkání, nejsilnějších citů z obou pólů emočního světa, nevybíravého osudu i uklidnění duše. Jsme rádi, že jste si vybrali naši společnost a přejeme Vám příjemnou cestu.

Poslední šamankaHoshi´tiva je mladá dívka z Želvího kmene, který na naší zemi pobýval někdy kolem 12. století. Její štěstí spočívá v neměnnosti všedních dní. Ví, že jejím životním údělem je vyrábět deštné džbány, stejně jako ví, kdo se stane jejím manželem a nedočkavě vyhlíží onen den, kdy se stane jeho právoplatnou ženou podle kmenových zvyklostí. Místo toho však nadejde den zcela jiný. Zářná a klidná budoucnost se roztříští na miliony malých ostrých střípků, kdy do osady vtrhne samotný Temný vládce Jakál a jeho krvežízniví Jaguáři. Hoshi´tiva je odvedena do neznáma, aby naplnila zcela jiný osud, než jaký měla dosud před sebou.

První část příběhu se odehrává v podmanivých kulisách odloučené toltécké kultury Prostředního sídla a autorka si dala poměrně záležet na vykreslení tehdejší atmosféry včetně krvežíznivých božstev a lidských obětí. Potíž je v tom, že tato epizoda uběhne tak strašně rychle, přičemž konec je tak překotně rychle ukončený, že to vyvolává pocit ošizení. A poté už se řítíme vírem časoprostoru, míjíme staletí, abychom se ocitli na začátku století dvacátého. Navzdory pohořím, jež mezitím vytvořil čas mezi jednotlivými událostmi, se minulost napřahuje bezčasím, aby ovlivnila životy lidí narozených mnohem a mnohem později.

Zbytek knihy se nese v duchu hledání ztracené naděje, nenaplněných očekávání i zlomených srdcí, lásky překlenující smrt a intrik všeho druhu. Barbara Wood protentokrát svoje hrdiny nešetřila, což v první polovině knihy perfektně funguje a značně zvyšuje čtivost a nutí čtenáře nedočkavě otáčet jednu stránku za druhou, postupem času je toho ovšem až přespříliš a příběh se bohužel dostává do nebezpečné spirály nepříznivých ran osudu, která naneštěstí knize ubírá na autentičnosti. Což je docela s podivem, pokud vezmeme v úvahu, že Hoshi´tivin příběh je doslova prošpikován mysticismem, aniž by právě on něco uzobával z té pomyslné uvěřitelnosti. Navíc právě to tajemno a neznámo mě dokonce místy značně bavilo. Ovšem z toho roztáčejícího se kolotoče nemilosrdně bičujícího osudu se mi pořádně zamotala hlava.

Výsledkem je dílo, které má dobrý potenciál, čte se jedním dechem, jen je škoda, že ke konci už se vám toho dechu tolik nedostává. Ale vem to čert, na to, že po podobné literatuře sáhnu jen málokdy, byla tohle poměrně šťastná volba a to přesto, že nejsem úplně cílová skupina.

Hodnocení: 4/5

 

Dobré knihy

 

Název knihy Poslední šamanka
AutorBarbara Wood
Žánrromán
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2018
Počet stran656
ISBN978-80-249-3635-2
  
Nákup knihy www.dobreknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.cz

Dobré knihy

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.