Otevírání ženské duše

recenze knihy Krása noci

Německá spisovatelka Nina George není pro mnohé čtenáře ženských románů neznámou osobností. Na svém kontě má čtyři knihy, jež mají hloubku a duši. Krása noci je autorčinou novinkou, která vyšla v roce 2020 u nakladatelství Moba.

Claire je čtyřicet pět let, má dospělého syna Nicolase a s manželem žijí víceméně vedle sebe, než aby žili spolu. Julii je devatenáct a zatím neví, kam se v životě vrtne. Tyto dvě ženy se náhodně setkají v jednom hotelu, sice jen na několik minut, ale toto letmé setkání rozhodne o jejich dalším osudu.

Každé léto Claiřina rodina odjíždí do Bretaně. Tentokrát vezmou i Julii – ukáže se totiž, že tato mladá dáma je Nicolasova přítelkyně. Julie i Claire mají dva měsíce na to, aby našly cestu nejen k sobě, ale i k ostatním. Ani jedna to nebude mít lehké.

Krása noci - obálka knihy (MOBA)Hlavní postavy působily smutně a depresivně. Necítili jste z nich, že by se radovaly ze života a užívaly si ho. Jedna se tvářila, jak ji vůbec nevadí, že má její muž milenky. Své emoce skrývá za svoje zaměstnání profesorky etologie (pozn.: biologická věda, která se zabývá chováním zvířat, někdy je označována jako psychologie zvířat). Na všechny působí odtažitě a bez emocí. Druhá lže o tom, jak je šťastná a zatajuje, že jí baví zpěv a že by se mu chtěla v budoucnu naplno věnovat.

Krása noci se četla velice těžko a trvalo dlouho, než jsem se naladila na stejnou vlnu. V textu se skrývalo mnoho vět, mnoho slov, byly často filosoficky zaměřené a čtenáře vedly k myšlenkám, co je v životě důležité. Byly také o ženské duši i ženě samotné.

Celý příběh je vyprávěn z pohledu Claire a Julie v er-formě. Přesto však si čtenář může přečíst i niterné myšlenky obou postav.

Většina titulů z pera této autorky se odehrává ve Francii. Například Levandulový pokoj zavádí čtenáře do Provence, v Kráse noci se Claire a její rodina ocitla v Bretani. Autorka výborně popsala atmosféru u moře, jak šumí, jak vypadá a jak ho hlavní postavy vnímají všemi smysly. Provede vás místními vesnicemi a nasajete vůni pobřeží a lokálních pokrmů.

Krása noci není snadné čtení. Zpočátku jsem se knihou prokousávala, netušila jsem, kterým směrem autorka povede Claire a Julii. Po přečtení však musím konstatovat, že to byl nádherný příběh o hledání sebe sama, pochopení ženského bytí i nalezení životní rovnováhy.

Kniha nepatří mezi oddechovou, veselou ani klišoidně romantickou literaturu. Pokud máte rádi náročnější čtení, jděte do toho, protože právě pro vás je tento titul určen.

 

Název knihy Krása noci
AutorNina George
ŽánrSpolečenský román, Světová
literatura, Román pro ženy
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2020
Počet stran296
ISBN978-80-243-9185-4
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)