Pátek, 21.6.2024
HudbaKultura

Pardubické hudební jaro přivítá Collegium Musicum Den Haag

Pardubické hudební jaro Na festivalu klasické hudby Pardubické hudební jaro, jehož třicátý devátý ročník byl právě zahájen, vystoupí nizozemnský soubor Collegium Musicum Den Haag. Na jejich koncertu 14. března 2017 od 19:00Rytířském sále zámku v Pardubicích zazní slavná díla Georga Philippa Telemanna a Johanna Sebastiana Bacha. Vztupenky za 250 Kč koupíte na ticketportal.cz, nebo v Turistickém informačním centru Pardubice. 

Milovníky staré hudby jistě není třeba zasvěcovat do Telemannova díla. Všestrannost a vynalézavost Telemanna nejenže tomuto skladateli umožnily udržet se na výsluní hudebního života v průběhu osmdesáti šesti let jeho života, ale také výrazně přispěly k utváření a přehodnocení společenské úlohy hudebního umělce. Jak lépe uvést Telemannův dlouhý život do hudebně-historických souvislostí, než prostřednictvím dvou skladeb jeho nejtalentovanějších současníků: Johanna Sebastiana Bacha a jeho syna Carla Philippa Emanuela, Telemannova kmotřence. Značnou část Telemannova hudebního odkazu tvoří mistrovsky komponovaný komorní repertoár.

Diváci se mohou těšit například na Triovou sonátu pro zobcovou flétnu, housle a basso continuo a moll nebo Suitu ze sbírky „Der Getreue Music-Meister“ od Telemanna či na Bachovu Sonátu BWV 1027. To vše v podání vynikajícího nizozemského komorního souboru Collegium Musicum Den Haag. Tento mezinárodní soubor je znám nejen svou vitalitou a dynamismem, ale také svou vysokou uměleckou úrovní a bohatými zkušenostmi s historicky poučenou interpretací tzv “staré” hudby. Čerpá inspiraci ze stejnojmenných spolků z 18. století. V zájmu vytvoření současné rámcové perspektivy tradičně rozmanitých programů těchto spolků si tento soubor klade za cíl prezentovat dobře známé skladatele v novém světle, znovuobjevovat zapomenuté skladby a vzdávat poctu baroknímu kulturnímu dědictví Nizozemského království.

 

 

Pod uměleckým vedením cembalisty Claudia Ribeiry na sebe soubor upoutal pozornost již v roce 2006, kdy byla uveřejněna Bernhardem Trebuchem z rakouského rozhlasu vynikající kritika na jejich první album s názvem „L’Europe Réunie“. Soubor pravidelně koncertuje na světových mezinárodních festivalech, za všechny jmenujme například Utrecht Early Music Festival, Bachfestival Dordrecht, Reincken Festival, Anton Philipszaal, Festival Classique, MAfestival Brugge v Belgii, Brunnenthaler Konzertsommer, Italia Mia Vienna, rakouský Internationale Barocktage Stift Melk nebo Dalheimer Sommer v Německu. V roce 2016 zvítězilo Collegium Musicum Den Haag v prestižní soutěži Van Wassenaer Competition.

Soubor je složen z profesionálních muzikantů a mistrů ve svém oboru, zobcovou flétnu uslyšíte v přednesu Ines D’avena, barokní housle rozezvučí Sara decorso, na barokní violoncello zahraje Nina Hitz a za cembalem uvidíte uměleckého vedoucího souboru Claudio Ribeira. Večer barokní hudby na zámku slibuje velký umělecký zážitek.

pardubickehudebnijaro.cz | facebook.com/pardubickehudebnijaro | ticketportal.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.