Pondělí, 15.7.2024
Volný časZdraví a životní styl

Světový den ledvin se letos zaměřuje na obezitu

Světový den ledvinPodle posledních dostupných statistik trpí celosvětově obezitou více než šest set milionů dospělých. Obezita je zároveň závažným rizikovým faktorem rozvoje chronického onemocnění ledvin, které může vyústit až k nevratnému poškození ledvin. Světový den ledvin připadá na 9. březen 2017 a i v České republice se letos zaměří právě na edukaci o škodlivých následcích obezity a jejího vztahu k onemocnění ledvin. I v našem regionu se nachází dialyzační střediska, kde se pacienti s chronickým selháním ledvin léčí, například v areálu Chrudimské nemocnice nebo v Husově ulici v Hlinsku.

Ledviny lidí trpících obezitou musí pracovat mnohem tvrději, protože jsou na ně kladeny vyšší nároky. Obézní tělo má více hmoty, která produkuje více zplodin metabolismu.. Aby ledviny zvládly zvýšené nároky člověka trpícího obezitou uspokojit, musí zvýšit filtraci krve a dochází tak k hyperfiltraci. Trvá-li obezita dlouhou dobu, ledviny jsou soustavně přetěžovány, což může vést k jejich postupnému poškození

„Obézní člověk má velmi často zároveň vysoký krevní tlak a s přibývajícím věkem často trpí i cukrovku. Kombinací těchto tří rizikových faktorů se situace ještě více zhoršuje a postup chronického onemocnění ledvin pak může být velmi rychlý. U pacientů, kteří přicházejí do našeho dialyzační střediska NephroCare se sníženou funkcí ledvin, vídáme tuto vražednou triádu velmi často,“ vysvětluje primář dialyzačního střediska v Chrudimi MUDr. Jan Hajný.

„Z pohledu diabetologa a obezitologa mohu jen dodat, že přítomnost obezity je významným negativním faktorem především z pohledu zvýšeného rizika poklesu funkce ledvin. Pacienti s diabetem, obezitou a významněji sníženou funkcí ledvin mají také podstatně zvýšené riziko kardiovaskulárních komplikací a hypoglykémie. Omezené jsou pak i naše možnosti antidiabetické léčby těchto pacientů. Jednoznačným trendem by měla být prevence a intenzivní léčba obezity ještě dříve, než dojde k rozvoji metabolických komplikací a snížení renální funkce. Důležitý je také vhodný výběr léků s preferencí těch, které hmotnost snižují, případně na ni mají alespoň neutrální vliv,“ doplňuje MUDr. Martin Haluzík z Centra diabetologie a Centra experimentální medicíny IKEM.

Světový den ledvin

Statistiky na poli obezity jsou opravdu alarmující, proto by bylo dobré k nim nepřispívat svou troškou do mlýna. Vědci spočítali, že v roce 2025 bude celosvětově obezitou trpět přes 18 % mužů a 21 % žen. V pásmu těžké život ohrožující obezity se bude pohybovat 6 % mužů a 9 % žen. V některých zemích se obezita již nyní týká více než jedné třetiny dospělé populace. „Pokud jste obézní, máte dvakrát až sedmkrát vyšší riziko, že vám časem selžou ledviny,“ varuje Jan Hajný.

Dobrou zprávou je, že obezitě i chronickému onemocnění ledvin můžeme do značné míry předejít. Snížením tělesné hmotnosti můžete zlepšit mnohem více než jen svou postavu. S poklesem tělesné hmotnosti se často zlepší krevní tlak, lépe se kontroluje diabetes a zátěž ledvin se sníží. Zhubnutím navíc můžete upravit také zvýšený cholesterol, ulevit svým kloubům, snížit riziko některých zhoubných nádorů, ztučnění jater, nemocí žlučníku nebo spánkovou apnoí. Obézní lidé také častěji trpí psychickými poruchami, což jistě souvisí se sníženou kvalitou jejich života. Toto vše je do značné míry řešitelné a nikdy není pozdě začít.

Existuje mnoho způsobů, jakými můžete dosáhnout cílové hmotnosti. Rad o zaručených redukčních dietách a přístupech nalezneme kolem nás celou řadu, ale ne vždy se jedná o rady odborníků. O tom, jaký přístup bude konkrétně vyhovovat vám, se můžete poradit například v nefrologické ambulanci Chrudimské nemocnice nebo v rámci hlineckého dialyzačního střediska NephroCare. Zde vám vyšetří aktuální riziko onemocnění ledvin. Index tělesné hmotnosti BMI a Index tvaru těla ABSI si můžete dokonce zjistit sami na internetových stránkách www.dialyza.cz.

dialyza.cz | nephrocare.com/hlinsko | chrudim.nempk.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.