Pastva pro oči

recenze knihy Pastva pro oči

Seznamte se s Lillian Prescottovou. Je to sice fiktivní postava, ale její osudy se hravě vyrovnají těm skutečným. Životní příběh talentované fotografky je zasazen do jednoho z nejzajímavějších a nejbouřlivějších období amerických dějin, do padesátých až sedmdesátých let minulého století.

Lillian pochází z poměrně konzervativní rodiny. I přes protesty rodičů si prosadila svou a odjela do New Yorku studovat fotografii. Poměrně záhy otěhotní a stává se černou ovcí rodiny i společnosti, která svobodným matkám nepřeje. Lillian nemá peníze, pouze svůj talent a dceru, která je vedle fotografování středobodem jejího světa. Touha po úspěchu žene Lillian vpřed i za cenu finanční nejistoty nebo ztráty společenské prestiže. Jejím útočištěm je temná komora, cíl výstava fotografií. Jaká byla Lillian jako žena, dcera, matka, kamarádka i umělkyně? Myla Goldbergová nechává hovořit snímky, které Lillian během svého krátkého života nafotila. Promlouvají hlasem lidí, jenž měli s umělkyní něco společného a zanechali otisk v jejím životě.

Pastva pro oči - recenze knihyNakladatelství Odeon je známo nekonvenčními tituly, které nejsou mainstreamové, neprovází je mediální masáž a reklama na každém rohu, přesto mají čtenářům co říct. Patří sem i Pastva pro oči americké spisovatelky Myly Goldbergové. Zaujme nejen námětem, ale především formou zpracování. Autorka si totiž zvolila neotřelý způsob vyprávění. K výstavě fotografií Lillian Prescottové je vytvořen katalog s popisky, a právě z nich umělkyni poznáváme. Jak ji vnímá kamarádka ze studií? Její sousedka, nejlepší přítelkyně, partner a dcera? 

Před námi se odhaluje nejen samotná Lillian, jíž bylo na světě vyměřeno osudem pouze čtyřicet let, ale také bouřlivá etapa dvacátého století. Myla Goldbergová představuje hrdinku své doby, matku samoživitelku, bohémku a autorku vskutku nekonvenčního umění. Dotýká se palčivého tématu, jakým život svobodné matky bezesporu je, a to nejen na počátku šesté dekády minulého století. 

V rukou nemáte klasicky pojatý román. Možná vás děsí představa, že listujete katalogem a čtete nudné popisky k fotkám a přemýšlíte, jak to autorka s touto formou vlastně myslela. Je to úplně stejné, jako když si prohlížíte album s rodinnými fotkami a vzpomínáte na konkrétní osoby, situace a chvíle, jež se vám nesmazatelně vryly do paměti. Stejné je to i s knihou Pastva pro oči. Střípky z deníku, dopisy, vzpomínky, to vše tvoří čtivou mozaiku, z níž před námi vyvstává neobyčejná žena, která se nebála jít za svým cílem.

 

 

Název knihy Pastva pro oči
AutorMyla Goldbergová
Žánrspolečenské romány
  
Nakladatelství ODEON
Rok vydání2020
Počet stran352
ISBN978-80-207-1953-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

ODEON

Současný ODEON navazuje od roku 1999 na tradici někdejšího renomovaného nakladatelství a věnuje se překladovým i domácím autorům.

Knihy vycházejí v těchto edicích: Světová knihovna (190 svazků), Knihovna klasiků, Česká řada. Mezi kmenové autory Odeonu patří John Irving, Haruki Murakami, Chuck Palahniuk, Michel Houellebecq, Michael Cunningham či Sofi Oksanen. V České řadě vycházejí například díla Terezy Boučkové a Marka Šindelky.

www.odeon-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)