Výlet na Chrudimsko: Kam se vydat s dětmi na výlet?

Přemýšlíte, kam letos s dětmi na výlet, ale tradiční destinace vás už nelákají? Co takhle si zajet na Chrudimsko? Je tu toho spousta k vidění, a navíc je to perfektní start pro výlety do Železných hor a Žďárských vrchů. Poznávejte historii, přírodu i kulturu Chrudimska.

Letošní dovolenou bude mnoho lidí trávit v tuzemsku. A že je toho u nás dost, co můžete obdivovat. Pokud už ale znáte obvyklé destinace, jako je Lipno, Praha nebo Český ráj, zkuste je vyměnit za Chrudimsko. Objevte krásy řeky Chrudimky, navštivte zámek Slatiňany nebo si zajeďte užít překrásný pohled z rozhledny Bára II. Užije si to tu celá rodina. Téměř všude můžete navíc platit kartou, takže si ji stačí vzít s sebou na výlet. Jenom si dejte pozor, aby to váš bankovní účet nepocítil více, než byste sami chtěli.

Co navštívit na Chrudimsku?

Samotné město Chrudim je plné zajímavých památek. Od renesančního Mydlářovského domu, kde se můžete kochat loutkařským uměním, přes malebné středověké uličky až po monumentální gotický chrám na náměstí. Když se ale Chrudimi nabažíte do sytosti, vydejte se poznávat okolí. Co stojí za to navštívit?

Zámek Slatiňany

Nejvýznamnější budova v městě Slatiňany je zámek Slatiňany. Najdete ho na západní straně města, od které je oddělený řekou Chrudimka. Zámek byl původně statek, který v roce 1558 získal Bohuslav Mazanec povýšený na erbovního měšťana a následně na rytíře. Později se rozhodl statek přebudovat na zámek, který v průběhu let přešel do rukou rodiny Auerspergů z habsburské monarchie. Rodina zámek využívala jako letní sídlo se zahradou a anglickým parkem. Dnes si můžete celý zámek projít ve čtyřech prohlídkových okruzích – základní okruh, který zobrazuje letní sídlo Auerspergů, velký okruh vedoucí přes celý zámek, zámecká zahrada a pak zimní prohlídková trasa.

Skanzen Betlém Hlinsko

Památková rezervace Betlém Hlinsko leží asi 22 km od Chrudimi na pravém břehu Chrudimky. Dřevěné roubené domky tu stojí od poloviny 18. století. Od původních obyvatel, které tvořili zejména hrnčíři, tu koncem 19. století našli domov také krejčí, kožešníci, hračkáři, ševci nebo výrobci hudebních nástrojů. Svůj urbanistický ráz si hlinecká část vesnice uchovala až do 80. let 20. století a dodnes je součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Několik roubenek je zpřístupněných a můžete si v nich prohlédnout dílny a tradiční obydlí řemeslníků. V jedné roubence je také expozice masopustních masek patřících na seznam světového dědictví UNESCO.

Aquapark Pardubice

Pro děti je perfektní atrakcí pardubický aquapark. Najdete tu několik vodních atrakcí a skluzavek a sluneční pláž. Vydovádět se mohou na divoké řece, člunovém tobogánu, v bazénu s vlnobitím nebo například na horolezecké stěně nad vodou. Rodiče si jistě rádi odpočinou ve wellness se saunou, solnou jeskyní, infra komorou a samozřejmě i v několika vířivkách.

Toulovcovy maštale

Skalní město Toulovcovy maštale nadchne každého milovníka přírody. Oblast se rozprostírá od Litomyšle až na rozhraní Českomoravské vrchoviny a České tabule. Je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Najdete tu pískovcové skály, jeskyně i půvabné říčky a průzračné studničky. Toulovcovy maštale jsou skvělým místem také na cyklistiku. Klidné se sem vydejte na kole nebo třeba na koloběžce.

Ať se vydáte kterýmkoliv směrem, Chrudimsko vás nezklame. Pojďte poznávat historii i nádhernou panenskou přírodu Železných hor.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.