Čtvrtek, 30.11.2023
HudbaKultura

Patti Smith – punková hvězda nebo tajemná spisovatelka?

Patti Smith

Významnou americkou zpěvačku, hudebnici a textařku Patti Smith si nenechte ujít na letošním Open Air Festivalu v Trutnově, který se koná od 14. do 17. srpna 2014.

Patti Smith není jen punkerka z Ameriky, ale určitě vás překvapí i její druhá tvář. Tahle zpěvačka totiž začínala jako spisovatelka.

Narodila se 30. prosince 1946 v Chicagu. Nejprve se věnovala poezii, příležitostné novinářské práci a také psala dramata. Později se v New Yorku seznámila se známým fotografem Mapplethorpem, který se stal jejím dlouholetým přítelem a je rovněž autorem fotografií na obalech Pattiných alb Horses a Wave. Hudbou se začala překvapivě zabývat až od roku 1971, kdy přechodně spolupracovala se skupinou Blue Oyster Cult, zpívat však začala až těsně před vznikem své skupiny Patti Smith Group.Patti Smith se svou skupinou

Spolu s ní tento soubor nahrál v rozmezí let 1975–1979 nejslavnější tituly své produkce, kterými jsou Horses, Radio Ethiopia, Easter a Wave. Patti Smith je známá především tím, že patří k hlavním protagonistům amerického punku. Skupina se ale po čase rozpadla a Patti Smith se na dlouhou dobu přestala hudbě věnovat a představila se až v roce 1988 albem Dream Of Life, jež má sice v sobě již popové prvky, ale na působivosti a nápaditosti mu to nijak neubírá. Od vydání tohoto alba se zpěvačka objevila s velkými prodlevami s několika dalšími deskami, jež však již svou úrovní kvalit předchozí produkce nedosahují (poslední v roce 2004). V mezidobí vyšla též kompilační alba, mapující jak produkci nejslavnějšího období umělkyně, tak jakýsi celoživotní průřez tvorbou.

 

 

V současné době se Patti Smith opět věnuje především poezii.

Patti Smith přijede podpořit třicetileté výročí Open Air Festivalu v Trutnově, kde zazpívá se svou kapelou.

Více informací o Patti Smith najdete na www.pattismith.net
O Open Air Festivalu v Trutnově se dozvíte více na www.festivaltrutnov.cz.

Trutnoff Open Air Festival

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.