Pavoučci dobrodruhové v akci

recenze knihy Fuk a Puk – Ve městě

Dovolte nám, abychom vám představili v několika slovech útlou dětskou knihu, která udělá radost nejen dětem, ale pohladí po duši i dospělé. Malí pavoučci se mnohokrát octnou v nejrůznějších šlamastikách, s nimiž se musí vyrovnat. Co si budeme povídat, často to není nic příjemného, ani jednoduchého, a proto je zajímavé chování obou pavoučích uličníků sledovat. Celý příběh si užijete i díky úžasným ilustracím od Josefa Quise. Pojďte si užít skvělou jízdu, která uhrane, pobaví a občas při jejím čtení zamrazí.

„Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že domy kolem sebe vůbec nepoznávají. Silnice byla asfaltová. Na jejích okrajích byly chodníky a všude kolem vysoké domy. Puk se zmateně rozhlížel kolem sebe.“ (s. 8)

Když mi přišel balík v zajímavém formátu, byla jsem natěšená, co v něm bude. Ve chvíli, kdy jsem z něj vyjmula tuto krásnou knížku, byla jsem nadšená a všechno ostatní šlo stranou. Ten příběh jsem si musela přečíst hned, jak kdyby na mě volal a vybízel mě. A musím říci, že jsem vůbec neudělala špatně. Chytla mě už svou poutavou anotací, která slibuje smršť dobrodružství a napětí. V okamžiku, kdy jsem se začetla, všechna moje očekávání se potvrdila a já si to úžasně užila.

Titul Fuk a Puk: Ve městě vyšel v roce 2017 v nakladatelství Brána. Jedná se již o druhý příběh o pavoučcích. První z nich vydalo stejné nakladatelství pod názvem Fuk a Puk: Dobrodružství dvou pavoučků. Pokud chcete zažít se svými ratolestmi dobrodružnou pavoučí jízdu, můžete si tento strhující a napínavý příběh pořídit zde.

Marie Slezáková dokázala v této útloučké knížce zázrak, propracovala do posledního puntíku 14 příběhů. Překvapilo mě, jak krásně a plynule na sebe navazují. V jedné kapitole se s pavoučky rozloučíme v určitý čas na daném místě a v další je na stejném místě najdeme znovu a chystají se prožít nějaké další dobrodružství. Do křesla mě pak posadila i autorčina přímočarost, která je pro dětské knihy velmi důležitou. Stejně tak jsem ocenila i vzdělávací funkci děje. Děti se mohou prostřednictvím příběhu naučit spoustu zajímavých informací nejen o životě pavouka, ale také o přírodě jako celku či o životě ve městě. Pavoučci jsou vtipní společníci a domnívám se, že si je vaše děti, ale i vy sami oblíbíte. Stejně jako tomu bylo v mém případě.

Fuk a Puk: Ve městě obálkaIlustrátor celý příběh úplně luxusně oživil nádhernými barevnými ilustracemi, které si zaslouží vyzdvihnout. Ze strany Josefa Quise opět brilantně odvedená práce. Veškeré obrázky nepostrádají perspektivu a na to, že jsou různě veliké, si s nimi ilustrátor vyhrál. Troufnu si tvrdit, že si knihu užijí i nejmenší čtenáři, protože ilustrace reflektují přesně to, co se v ději v danou chvíli odehrává. Na obrázcích se dají dokonce vysvětlovat i nová slova, kterých pro malé čtenáře není nikdy dost.

Sestavení díla je velice jednoduché, což odpovídá potřebám cílové skupiny, pro kterou je primárně určeno. Příběhy nejsou nijak dlouhé, jsou vepsané maximálně do 10 stránek a pochopitelně nesmíme zapomenout na již opěvované ilustrace. Ty zmenšují textovou plochu, některé více, jiné méně. Dokonce se zde objevují i ilustrace na celou stránku. Všechny příběhy jsou odvyprávěny objektivní er-formě, kterou doplňuje množství dialogů a jsou sepsány v minulém čase, a to chronologicky. Každý příběh má nadpis, jenž hodně napovídá o tom, co nás v něm čeká. Garantuji vám, že se při četbě opravdu nebudete nudit ani vy, ani vaši potomci.

Moje subjektivní hodnocení tohoto dětského skvostu nemůže být jiné než pozitivní. Byla jsem spokojená po všech stránkách, ať už se jednalo o zpracování grafické, nebo o to příběhové. Při četbě mě potěšila velká patková písmena, která se dobře četla. Myslím si, že již druháček si tuto knížku dokáže bez sebemenších problémů přečíst sám. Obrázky příběh oživují a malého čtenáře motivují k pokračování v četbě. I mě, již dospělou čtenářku, která si knihu přečetla jen pro radost, doslova přikurtovala do křesla a nepustila, dokud jsem příhody nedočetla. Fuk a Puk si u mě získali nádherných a zasloužených 100 %. Doporučila bych je všem zvídavým dětem, které mají rády vyprávění z přírody.

 

Název knihy Fuk a Puk: Ve městě
AutorMarie Slezáková
ŽánrPohádky
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2017
Počet stran104
ISBN978-80-7243-995-9
  
Nákup knihy www.brana-knihy.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)