Sobota, 27.7.2024
KnihyKultura

Pět naučných knih pro pohodové čtení plné vědomostí

Ačkoliv volná většina čtenářů po celém světě preferuje romány a fiktivní příběhy ve kterých se mohou ztratit a ponořit se do světa, který není jejich vlastní, stále větší oblíbenosti se v posledních letech chlubí také knihy z kategorie naučné odborné literatury. Stále více knih v této kategorii totiž adaptuje způsob přednesu svého tématu čtivým a lákavým, často dokonce novelizovaným způsobem. Díky tomu je možné se pohodlně usadit, vybrat si preferované téma a ponořit se do knihy plné informací, a přesto lákavého a novelizovaného čtení. Podívejme se na 5 zajímavých kousků. 

Stručný příběh žen v umění 

Věnovat se umění na profesionální úrovni bylo pro ženy trochu jako hazard. Nebyl to, ale příjemný hazard ve kterém je možné hrát stovky lákavých a napínavých her, například přes www.woocasino.com/cs, které má celou řadu odměn pro hráče. Odměn pro ženy v umění v minulosti moc nebylo. 

Ženy neměli možnost studovat umění a ve volné většině případů do tohoto oboru pronikly pouze ty ženy, které podporovala jejich rodina, velmi často se jedná o uměleckého otce nebo například manžela. Kniha “Stručný příběh žen v umění” je dostupná v několika edicích a poskytuje pohled na slavné ženy zejména evropské a americké umělecké scény. Autorkou knihy je Susie Hodge. 

Toto není jenom kniha 

Design je nedílnou součástí každodenního života a je možné jej najít na každém koutu a v každém rozhraní našeho života. Prostředí architektury jejím propleteno a spolu s ním také například naše každodenní úkoly, od zapisování do diářů až po čtení knih nebo vnímání reklam na internetu. Kateřina Přidalová proto představuje titul s unikátním názvem “Toto není jenom kniha”, který se podívá právě na probádaná a možná méně známá zákoutí designu, typografie a vizuální komunikace, která čtenářům odhalí míru toho, jak design zasahuje do našich životů. 

Kniha je rozložená do několika přehledných kategorií, a samozřejmě nechybí vizuální zpracování, které ukazuje čtenářům přesně co si pod jednotlivými pojmy představit. Je zde možné najít kategorie, které se zaměřují například na tradiční faktory, ale také aspekty, které jsou důležité, a přesto jich moc lidí nevnímá – jako jsou umístění, rozložení nebo typ písma. 

Proč nemůžeme spát? 

Spánek je jedním z nejdůležitějších lidských procesů, během kterého se tělo regeneruje a získává tolik potřebný odpočinek. Pokud nemá člověk dostatek spánku, nemůže správně pracovat nejen mozek, ale také například srdce nebo další orgány které se nestihnou dostatečně regenerovat, hormony se nestačí vyrovnávat a také další funkce jsou narušené, a to způsobuje často až vážné zdravotní problémy nebo snížení imunity.

 S postupem času se nedostatek spánku, také vlivem hektického životního stylu, náročného režimu nebo zvýšeného stresu stává globálním problémem. Právě tím se zabývá kniha “Proč nemůžeme spát?” od autora jménem Darian Leader. 

Dej mi pokojovku

Pokojové rostliny jsou velmi často okrasou celé domácnosti, ale také kanceláře kromě skvělého pocitu do prostoru přináší také spoustu zdravotních výhod, Podle toho, jakou rostlinu si člověk vybere. Nicméně také pokojové rostliny vyžadují správnou péči, jako je umístění do domácnosti ať už do stínu nebo na světlo, správné zalévání, ale také správný typ zeminy. 

Hravým a jednoduchým přístupem se zaměřuje kniha “Dej mi pokojovku” na to, jakým způsobem správně pečovat právě o pokojové rostliny, které jsou typické například právě pro českou domácnost. Kniha pochází od autorů Zuzana Bodnárová a Tomáš Bodnár a zaměřuje se na všechny moderní a tradiční trendy pěstování pokojových rostlin přímo doma. 

Dopisy umělců 

Nahlédnout do duše umělců není vždy jednoduché, a to ani skrze jejich umělecká díla, která velmi často zanechávají spoustu místa pro vlastní interpretaci. Pomocí však mohou zveřejněné dopisy s peda přímo mnoha světových umělců, které je možné najít v díle “Dopisy umělců”, které sestavil do ucelené knižní podoby spisovatel Michael Bird. 

V této knize je možné si přečíst slova přímo z pera mnoha umělců od klasické éry až po 20 století a nahlédnout tak do životu slavných umělců a jejich skutečných myšlenek, obav, radostí, ale také intimností. V knize je možné najít dopisy od takových velikánů, jako jsou například Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Vincent van Gogh nebo Frida. 

Pár slov závěrem 

Naučná Literatura má velmi často dvě stránky, ta jedna je nudná a znají lidé ze středních škol, ale také univerzit a velmi často zanechává téměř jsou z toho s kostí z náročného studia. Nicméně má také tu druhou stranu, ve které jsou naučné knihy krásně a moderně sestavené, prezentují své téma věcně a často dokonce s nadsázkou nebo humorem a díky tomu představují moderní styl celoživotního vzdělávání, které je možné najít v mnoha oborech. Nabízí se knihy, které se věnují tradičním tématům by až po umění, ale také netradiční díla, která se například zaměřují na každodenní rutinu, vývoj videoher nebo používání sociálních sítí. 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.