Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Plachetnice na vinětách

recenze knihy Plachetnice na vinětách

Není to tak dávno, co se tu objevila recenze audioknihy Plachetnice na vinětách od českého autora Jiřího Hájíčka a kterou namluvila Vanda Hybnerová. Jaká je však kniha bez přidaného hlasu?

Jiří Hájíček není na české literární scéně žádným nováčkem. Má na svém kontě dvanáct titulů, ale nepatří k těm autorům, kteří vydávají knihy jak na běžícím pásu. Poslední román vyšel v roce 2016, v mezidobí vydal knižně jednu povídku a sbírku básní haiku. Svoje knížky píše velmi kvalitně a stylem, který je pro české čtenáře zvláštní a netypický.

Plachetnice na vinětáchMarie má čtyřicet sedm let, je čerstvě rozvedená, působí jako docentka literatury na pražské vysoké škole a v dejvickém bytě se najednou cítí úplně sama. Navíc má starosti o nemocné rodiče, kteří bydlí nedaleko Českého Krumlova. Veškerá péče je sice na sestře Veronice, ale Marie má výčitky, a tak se snaží do Přídonic dojíždět častěji. Přes léto se v Krumlově zabydlí ve Veroničině prázdném bytě.

S Marií se budete potkávat celý rok 2018. Autor sice začne říjnem, ale vzápětí se vrací v čase zpět do ledna a plynule pokračuje do prosince. Jiří Hájíček z každého měsíce vypíchl jen několik důležitých dní, ke kterým se už pak nevrátil. Autor měl ve zvyku useknout děj ve chvíli, kdy začal být zajímavý a čtenář si musel hodně věcí domyslet. Text se vyznačuje krátkými větami a v souvětích se šetřilo na spojkách. Vyprávění v tomto podání působí stroze, úsečně a bez emocí.

Přesto však Jiří Hájíček bravurně popsal charakteristiky všech postav. Marie je osamocená, zhrzená i rezignující, se starostmi o nemocné rodiče. Hádavá sestra Veronika, která zůstala celý život na vesnici a musí se starat nejen o rodiče, ale i o hospodářství, má Marii za zlé, že opustila rodnou hroudu a odstěhovala se do Prahy. Otec patřil k těm mužům, kteří rádi komandovali celou rodinu, nemoc ho však obrala o sílu a zdraví. A matka se mu celý život podřizovala. 

Autor také zabrousil do milostného života Marie, avšak nepočítejte s nějakým převratným románkem. Jiří Hájíček zase vše jen naťukl a sotva se dostal k něčemu zajímavějšímu, hned příběh opouštěl, aby se věnoval další etapě. V anotaci zmiňovaný románek s o hodně mladším knihkupcem Filipem tak vyšel pouze jako drobná nevýznamná epizodka.

Knihu hodnotím spíše pozitivně už jenom díky autorovu nezaměnitelnému jazyku a příběhu. Pokud máte rádi ne příliš jednoduché romány, určitě si novou knihu Jiřího Hájíčka přečtěte.

 

Název knihy Plachetnice na vinětách
AutorJiří Hájíček
ŽánrSpolečenský román, česká literatura
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2020
Počet stran296
ISBN978-80-275-0319-3
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)