Plachetnice na vinětách Jiřího Hájíčka

recenze audioknihy Plachetnice na vinětách

Hájíček nabral nový směr a jeho nejnovější román Plachetnice na vinětách má žánrově nejblíž k romanci, ačkoli v něm není nouze ani o dramatické situace.

Ve dvanácti kapitolách (v audioknize je jich jednadvacet) sledujeme během dvanácti měsíců čerstvě rozvedenou sedmačtyřicetiletou Marii a její střídající se nálady. S nově nabitou svobodou zprvu bojuje a utápí se v sebelítosti, ale brzy získá pevnou půdu pod nohama a dokonce prožije románek s dvacetiletým knihkupcem. A ne jen jeho, Adonise, jí přivede náhoda do cesty.

Aby utekla před tichem pražského bytu, víkendy a léto tráví péčí o nemocné rodiče na vesnici poblíž Českého Krumlova, kde je trnem v oku nejen místním, kteří na ni pohlíží jako na namyšlenou dámu z Prahy, ale i sestře Veronice, která až doteď byla na všechno sama, což Marii denně připomíná. Dichotomie světa kosmopolitů odcházejících do měst za vzděláním a prací a vesničanů ctících kořeny, jež je poutají k rodné hroudě. Tentokrát ale Hájíček obhajuje všechny, kteří měli dost síly k odchodu.

„Marie rozdýchávala ten nemocniční pach. Poslední dobou ho cítila tak často, ale ještě si na něj nezvykla, pořád jí vadil. Doháněl jí k úzkosti. Ta směs chemikálií a tušené bolesti a nejistých vyhlídek. Naděje jen ve stopové koncentraci.“

Čtení se ujala herečka a dablérka Vanda Hybnerová a přiznám se, že skeptický a unavený tón jejího přednesu mi zprvu vadil. Brzy se ukázalo, že koresponduje s emočním rozpoložením hlavní hrdinky Marie a navíc pocit deziluze postupně ztrácel na intenzitě, jak se příběh vyvíjel. V pasážích o prací semleté Veronice (sestře Marie) opět nabíral cynismus na síle a její monology působily opravdově

Osmihodinová stopáž mapující rok 2018 rychle utekla a především ono letní dobrodružství Marie s „Adonisem“ v Krumlovských uličkách jsem si užívala. Napomohly tomu i zajímavé hudební pasáže, které příběh jakoby prosvětlily.

Obálka audioknihy je stejná, jako ta knižní, což usnadňuje nakupujícím hledání a mně vyhovuje. Za zmínku stojí i skvělý režijní výkon Hynka Pekárka.

Plachetnice na vinětách byly mým prvním setkáním s Jiřím Hájíčkem a jsem si jistá, že ne posledním. Vydavatelství OneHotBook nabízí ještě dva načtené romány Jiřího Hájíčka: Dešťová hůl a Rybí krev (oceněn Magnésií literou).

 

Plachetnice na vinětách

 

Název audioknihy Plachetnice na vinětách
AutorJiří Hájíček
InterpretiVanda Hybnerová
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka8 hodin a 10 minut
EAN8594169483498
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karin Novotná

Totální knižní závislák, co se pravidelně ztrácí v knihkupectví mezi regály. (osobní blog)