Podpatkem to je nej…

recenze knihy Střevíčky smrti

Také rádi chodíte do obchodů se značkovými botami? Zejména ženy mají k tomuto druhu zboží velice vřelý vztah, ale objevují se mezi námi také tací, kteří boty mají v oblibě z jiného důvodu. Byli by kvůli nim ochotní i ubližovat. Přesně to je případ Mada, který značkové boty na vysokém podpatku vnímá coby prostředek k dosažení vzrušení. Tuto pohnutku si s sebou nese už ze svého dětství, kdy mu matka ubližovala a on se teď neubrání tomu, aby v tom nepokračoval dál. Je tu ale detektiv-superintendent Roy Grace, který jistě všemu přijde na stopu a ohrožené ženy zachrání. Podaří se mu vyřešit případ Botaře? Kolik Botařů vlastně vůbec je? Pracuje sám, nebo má komplice? To jsou otázky, které si detektiv musí položit a postupem času na ně najít odpověď. Celý příběh je strhující, napínavý a jistě si jeho četbu užijete. Chvilkami vám dokonce bude běhat mráz po zádech.

„Kousek před sebou si všimla štíhlé blondýny – asi tak čtyřicátnice, odhadovala. Měla na sobě večerní šaty dlouhé až na zem, s dlouhými rukávy a upnuté až ke krku. Vypadalo, že se jí nedaří otevřít dveře pokoje.“ (s. 15)

Ihned, když jsem knihu vytáhla z balíčku, věděla jsem, že se do ní musím začíst. Již na první pohled působí velice zajímavým dojmem a měla jsem pocit, že si její četbu užiju od samého začátku až do úplného konce. Nijak jsem se nespletla. Je to opravdu velkolepá jízda, která vám neskutečným způsobem zamotá hlavu. Chvilkami budete mít pocit, že jste na stopě nebezpečnému deviantovi, za okamžik zjistíte, že nevíte o násilníkovi a únosci vůbec nic. Již samotná obálka působí tajuplně a moc nevypovídá o tom, co od knihy očekávat. Anotace však drobné váhání jistě odežene a odpoví na některé vaše otázky. Zbytek odpovědí pak musíte najít v průběhu četby sami.

Titul Střevíčky smrti vyšel v originálu (Dead Like You) v roce 2010. U nás se svého vydání dočkává v roce 2017 a zasloužilo se o ně nakladatelství Brána. Jedná se o 9. díl ze série Superintendent Roy Grace zasahuje. Pokud si chcete užít tento zajímavý detektivní román, můžete si jej pořídit právě zde.

Střevíčky smrti obálkaPeter James je stálicí na poli detektivních románů. Jeho superintendent Roy Grace se u čtenářů těší oblibě a myslím si, že i tento díl ze série si bez potíží najde své příznivce. Celý román je do puntíku propracovaný, i když tedy někomu může vadit časté přerušování toku děje (zejména tedy v těch nejnapínavějších okamžicích) a cestování nejen od vyprávění osudů jedné postavy k druhé, ale také v čase. Tak trošku jsem občas měla pocit, jak kdybych sledovala seriál Odložené případy zachycený v písmenkách. Příběh se odehrává na krásných 320 stranách ve 124 kapitolách. Jak jsem již před chvílí poznamenala, jednotlivé kapitoly na sebe nemají přímou návaznost, protože se vždy s novou kapitolou posouváme ve vyprávění jinam. Autor tedy potěší spíše náročnější čtenáře, kteří se vyžívají v komplikovaných příbězích bez přímočarosti a s množstvím postav. Osobně jsem si ale četbu užila plnými doušky a přerušování mi nijak nevadilo a neomezovalo mě.

Kompozičně se dílo zpočátku může zdát hodně komplikované, ale nakonec při čtení zjistíte, že se v něm objevují jen chronologie a retrospektiva. Zajímavé však je i to, jakým způsobem je román koncipován. Překvapí vás totiž svými krátkými kapitolkami, které působí jako střípky působivého puzzle. I přesto, že jsou to takové drobné výkřiky, skládá se z nich postupně komplexní příběh. V románu je vše odvyprávěno objektivní er-formou a doplněno množstvím dialogů mezi jednotlivými postavami. Jak jsem již nastínila, kniha nás donutí cestovat časem, abychom pochopili pohnutky útočníka a jeho předchozí útoky. Vše je patřičně uvedeno šedivým rámečkem, v němž je vždy vepsán rok, ve kterém se budeme pohybovat.

Moje subjektivní hodnocení Střevíčků smrti je ryze pozitivní. Osobně jsem byla z díla naprosto odvařená. Je pravda, že bez některých částí příběhu bych se při četbě obešla, ale na druhou stranu musím přiznat, že bez nich by to asi nebylo ono. Vypíchnout musím grafiku, byla jsem nadšená ze vcelku velkých patkových písmen, která se mi velice dobře četla a nebolely mě z nich oči. Zašmodrchaný děj mi nijak nevadil, jsem na podobné hrátky autorů zvyklá a vyžívám se v nich. Kniha mě svou nevšední náplní nadchla a hlavní postava superintendenta Roye Grace mi byla sympatická a už teď se moc těším, až se s ním někdy zase setkám. Ještě si ale neodpustím poznámku, že titul by si dle mého názoru zasloužil mnohem více vázanou vazbu než pouhou brožovanou. Tento detektivní román hodnotím krásnými 100 % a vřelými doporučeními k tomu. Kniha je vhodná pro milovníky detektivek, kterým nevadí trošku perverzní tematika a časté přerušování toku vyprávění.

 

Název knihy Střevíčky smrti
AutorPeter James
ŽánrDetektivky
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2017
Počet stran320
ISBN978-80-7243-992-8
  
Nákup knihy www.brana-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)